60 mln zł na zakładanie firm. Jak zdobyć 81 tys. zł na pierwszy biznes?

analityk Bankier.pl

Jak zdobyć pieniądze na własny biznes? To jedno z najczęstszych pytań, które zadają osoby z pomysłem na działalność. Zamiast czekać na bezzwrotną dotację, warto pomyśleć o programie „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. Dzięki niemu, już 2080 przedsiębiorczych Polaków  założyło własną firmę - dowiedział się portal Bankier.pl.

W grudniu 2013 roku pierwsi pomysłodawcy złożyli wnioski o dofinansowanie w ramach rządowego programu „Pierwszy biznes - wsparcie w starcie”. Od tego czasu na atrakcyjnie oprocentowane pożyczki dla początkujących przedsiębiorców przeznaczono kwotę 129 mln zł. W 2016 roku rządowy program będzie kontynuowany.

60 mln zł na zakładanie firm. Jak zdobyć 81 tys. zł na pierwszy biznes?
60 mln zł na zakładanie firm. Jak zdobyć 81 tys. zł na pierwszy biznes? (YAY Foto)

81 tys. zł na 7 lat

Rządowy program jest inicjatywę realizowaną przez Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Bank Gospodarstwa Krajowego. Młody przedsiębiorca może wnioskować maksymalnie o kwotę 81 339,00 zł stanowiącą 20-krotność przeciętnego wynagrodzenia za ostatni kwartał. Istnieje także możliwość uzyskania 24 401,70 zł na utworzenie miejsca pracy. Pożyczone na rozwój biznesu pieniądze początkujący biznesmen musi zwrócić w ciągu 7 lat. Finansowy zastrzyk dla młodej firmy oprocentowany jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44% w skali roku. Zabezpieczeniem spłaty pożyczki jest weksel własny in blanco pożyczkobiorcy oraz poręczenie co najmniej jednej osoby fizycznej.

Od początku wdrażania programu złożonych zostało ponad 3189 wniosków pożyczkowych, z czego 2130 zostało zakończonych umową (z czego 50 na utworzenie miejsca pracy). W pozostałych przypadkach wnioskodawcy wycofali się z zamiaru uzyskania pożyczki bądź nie spełnili kryteriów jej uzyskania. Łączna kwota wsparcia udzielonego młodym przedsiębiorcom sięgnęła 129 mln zł - dowiedział się portal Bankier.pl w Ministerstwie Rodziny Pracy i Polityki Społecznej. Na uwagę zasługuje również fakt, że 53% pożyczkobiorców stanowią osoby poniżej 30 roku życia. Obecnie w trakcie rozpatrywania pozostaje około 140 wniosków pożyczkowych.  

Jak zdobyć pożyczkę?

Osoby zainteresowane wzięciem udziału w programie „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” zobowiązane są do złożenia prawidłowo wypełnionego wniosku, zawierającego m.in. opis pomysłu wraz z prognozami finansowymi. Wzór formularza oraz inne informacje dotyczące samego programu dostępne są na stronie wsparciewstarcie.bgk.pl. To tam można również odnaleźć mapę podmiotów, w których mieszkańcy poszczególnych województw mogą zgłaszać wnioski o wsparcie.

O środki mogą ubiegać się: 

  • studenci ostatniego roku studiów wyższych
  • absolwenci szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego
  • zarejestrowani bezrobotni

Polski fetysz innowacji. Nie zakładajcie startupów, tylko róbcie biznes

Polski fetysz innowacji. Nie zakładajcie startupów, tylko róbcie biznes

Wielu młodych ma nadzieję zarobić wymarzony pierwszy milion na internetowych startupach i nowych technologiach. Jeśli jednak chcą zwiększyć swoją szansę na sukces w biznesie, powinni raczej postawić na działalność „w realu”. To w realnej gospodarce jest wciąż o wiele więcej nisz do wykorzystania. Najwyższy czas również na gruntowne zmiany w podejściu do innowacji.

W 2016 roku ministerstwo na program „Pierwszy biznes – wsparcie w starcie” przeznaczy kwotę 60 mln zł – dowiedział się portal Bankier.pl. To oznacza, że w tym roku około 740 młodych przedsiębiorców uzyska finansowe wsparcie na start w biznesie.

Grzegorz Marynowicz

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 0 ~roobo

Kolejny przykład,jak złapać osła,i go zniewolić,
Większość firm upada po ok 2 latach albo
interes nie wypali,i co wtedy??
Zagraniczne banki mają cię w garści i tyrasz,
żeby spłacić odsetki,potem bierzesz kolejną
żeby spłacić tą,odsetki cię zjedzą,
i stajesz się niewolnikiem Włoskiego czy Niemieckiego banku.
A MIAŁO BYĆ TAK PIĘKNIE.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 3 ~Mefisto

Ubiegałem się o taką pożyczkę i powiem jedno: paranoja! Pan powiedział, że osoba fizyczna, która będzie żyrantem, musi być dobrze i stabilnie sytuowana(pożyczka dla wybranych). Idąc tym tokiem, muszę posiadać nieruchomość, albo rodziców, którzy mają kupę kasy, albo konkretne wpływy z pracy. Doskonały pomysł umiera w tej Polskiej paranoi. Dotacje z urzędu [*]

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 11 slayer22

"oprocentowany jest na poziomie 0,25 stopy redyskonta weksli NBP a więc obecnie 0,44%"

hmmm A ile taki przedsiębiorca zapłaci samego Zusu
24 (2 lata) * 555 (zus preferencyjny) = 13320
60 (5 lat) * 1120 = 67200
Razem 80520. Oczywiście przy załozeniu że składki na ZUS nie wzrosną (hehe)
Czyli biorąc 80 tys i tak odda się dwa razy tyle.
Podatku Vat i dochodowego nie liczę.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 8 ~Okoń

Ty byś chciał tylko firmę zarejestrować, najlepiej żeby urząd pracy od razu płacił za ciebie nie tylko zus i podatki ale jeszcze pensje dla pracowników, prąd, leasing samochodu, paliwo i jeszcze gwarantowany zysk przez 4 lata.

! Odpowiedz
0 0 ~uyf

100 procent racji ,
jaka to pomoc , to jest lapanie kolejnych na ZUS i podatki a pozyczke i tak trzea oddac

! Odpowiedz
2 8 ~Waldi

Po co brać te ochlapy wystarczy zrobić parę odwiertów złożyć wnioski na milionowe dotacje a jak jej nie dostaniemy to i tak dostaniemy milionowe odszkodowanie

! Odpowiedz
4 0 ~matteo

Gorszego sortu

! Odpowiedz
1 11 ~JanuszBiznesu

Plan jest taki by wspierać osoby bez doświadczania i wtopić te pieniądze, w końcu 80% firm upada w ciągu 2 lat. Ci co mają doświadczenie, mogli by płacić podatki i zatrudniać nowe osoby, nie dostaną wsparcia.

facebook.com/januszbiznesu

! Odpowiedz
0 22 ~abc

dlaczego ubiegać się może wybrana kategoria osób, a nie wszyscy? Czy osoby 5 lat lub 15 lat po studiach mają gorsze pomysły na biznes?

! Odpowiedz
2 8 ~anonim

"O środki mogą ubiegać się:

studenci ostatniego roku studiów wyższych
absolwenci szkoły lub uczelni wyższej do 4 lat od dnia ukończenia szkoły lub uzyskania tytułu zawodowego
zarejestrowani bezrobotni"

do żadnej z powyższych nie przynależę więc jest ze mnie człowiek gorszej kategorii :(

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne