REKLAMA

Czy 4 czerwca jest dniem wolnym? Jest szansa na długi weekend

2021-05-25 14:23
publikacja
2021-05-25 14:23
Czy 4 czerwca jest dniem wolnym? Jest szansa na długi weekend
Czy 4 czerwca jest dniem wolnym? Jest szansa na długi weekend
fot. mitifoto / / Shutterstock

Najbliższy ustawowy dzień wolny od pracy wypada 3 czerwca, w czwartek. W ten dzień w Kościele katolickim obchodzona jest uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa, czyli tzw. Boże Ciało. Czy piątek 4 czerwca również jest dniem wolnym?

Uroczystość Najświętszego Ciała i Krwi Chrystusa (Boże Ciało), która przypada 3 czerwca 2021 r., jest dniem ustawowo wolnym od pracy. W praktyce oznacza to, że w czwartek (3 czerwca) zamknięte będą m.in. szkoły, uczelnie, urzędy, centra handlowe, duże markety spożywcze oraz drogerie. Przepisy dopuszczają możliwość sprzedaży dla właścicieli sklepów, którzy staną za ladą i będą obsługiwać klientów.

Czy 4 czerwca jest dniem wolnym?

Pracownicy, którzy zdecydują się na wybranie jednego dnia urlopu na piątek (4 czerwca), mogą cieszyć się długim, czterodniowym weekendem. Natomiast osoby, które mają ochotę na jeszcze dłuższy wypoczynek, mogą dodatkowo wziąć trzy dni wolnego: 31 maja, 1 i 2 czerwca, i tym samym skorzystać z dziewięciodniowego urlopu.

Kiedy warto wziąć urlop w 2021 roku? Sprawdzamy dni wolne od pracy

W 2021 roku pracownicy przy odpowiednim zaplanowaniu dodatkowych dni wolnych skorzystają z dłuższego urlopu w styczniu oraz listopadzie, zarówno Wszystkich Świętych jak Święto Niepodległości wypadają w ciągu tygodnia. Z kolei krótsza będzie przerwa zimowa w okresie Bożego Narodzenia.

Czy 4 czerwca również jest dniem wolnym? W pierwszy piątek czerwca nie przypada święto, nie jest on więc dniem ustawowo wolnym od pracy. Natomiast część zakładów pracy, instytucji publicznych oraz innych firm zdecydowała się na wskazanie piątku po święcie Bożego Ciała jako dnia, w którym pracownicy odbierają dodatkowy urlop przysługujący za 1 maja 2021 r.

Dzień wolny 4 czerwca?

Część firm automatycznie, "z góry" wyznacza dzień wolny. Przykładowo, w piątek (4 czerwca) pracownicy Zakładu Ubezpieczeń Społecznych odbierają dzień wolny za dzień świąteczny – 1 maja 2021 r. Międzynarodowe Święto Pracy (1 maja) w tym roku było w sobotę, w związku z tym (zgodnie z Kodeksem Pracy) osobom pracującym w ramach umowy o pracę przysługuje urlop w innym terminie. Pracodawca ma prawo wskazać datę odebrania dnia wolnego.

Ile dni urlopu może wykorzystać pracownik w 2021 r.?

Ile dni urlopu wypoczynkowego przysługuje w 2021 r.? Pracownicy zaczynają planowanie wakacji, część z nich skorzysta z większej liczby płatnych dni wolnych od pracy.

"W piątek 4 czerwca 2021 r. nieczynne będą sale obsługi klientów w placówkach ZUS. W tym dniu nie będzie również działało Centrum Obsługi Telefonicznej" – czytamy na stronie Zakładu Ubezpieczeń Społecznych. Natomiast klienci będą mogli skorzystać ze specjalnej infolinii do obsługi spraw związanych z Polskim Bonem Turystycznym.

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać nawet 420 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
demeryt_69
Ciekawe dlaczego nie wybrali niedzieli na te obchody?
zenonn
Boże Ciało to święto w kościele katolickim, które jest ruchome. W Polsce obchodzimy to święto 60 dni po Wielkanocy. Wiadomo jednak, że przypada w pierwszy czwartek miesiąca.
https://www.radiozet.pl/Co-gdzie-kiedy-jak/Boze-Cialo-2020-DATA-kiedy-swieto-i-czy-jest-to-dzien-wolny-od-pracy-KALENDARZ
demeryt_69 odpowiada zenonn
Zenek, skoro jest ruchome, to dlaczego nie przenieść na niedzielę?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki