REKLAMA

300 tys. zł za 1 m² mieszkania? Są chętni

Zuzanna Brud2012-05-29 06:00
publikacja
2012-05-29 06:00
Monte Carlo, Dubaj, Zanzibar - miejsca, gdzie nie brakuje najbogatszych tego świata. Za apartament z widokiem na morze czy ocean są skłonni zapłacić krocie. O luksusowych nieruchomościach, jakie Polacy kupują za granicą, opowiada Piotr Droński, właściciel agencji BASZTA - nieruchomości.


fot. BASZTA - nieruchomości

Zuzannna Brud, Bankier.pl: Jak wśród Polaków kształtuje się popyt na zagraniczne nieruchomości w prestiżowych, egzotycznych miejscach?

Piotr Droński, właściciel agencji BASZTA - nieruchomości: Wraz z poprawą kondycji finansowej Polaków zakup nieruchomości za granicą stał się bardziej powszechny. Aż 95% transakcji dokonywanych w egzotycznie brzmiących miejscach stanowią apartamenty z domami. Pozostałe to nieruchomości komercyjne – takie jak hotele, działki z dostępem do plaży, a także – rzadziej - wynajęte już nieruchomości. Wielkość nabywanych apartamentów uzależniona jest od potrzeb, rzadziej od możliwości – a nie na odwrót. Co ciekawe, 95% transakcji to transakcje gotówkowe.

Gdzie Polacy za granicą najczęściej kupują nieruchomości?


Piotr Droński, właściciel agencji BASZTA - nieruchomości
Od 7 lat, za pośrednictwem BASZTY, Polacy kupują nieruchomości w Dubaju (Emiraty Arabskie), na Florydzie w Sarasocie (USA), na Zanzibarze w Tanzanii (Afryka) oraz w Toronto (Kanada). Ostatnio również w Berlinie, Londynie i na Lazurowym Wybrzeżu.

Polacy kupujący nieruchomości za granicą to ludzie sukcesu, w wieku pow. 35 lat, chłonni świata, pragnący próbować tego, o czym wcześniej mogli tylko marzyć. Jednocześnie są otwarci na wszelkie formy działalności biznesowej. Pieniądze zarobili i nadal zarabiają głównie w Polsce.

Czego oczekują od nabywanej nieruchomości? Na co zwracają szczególną uwagę, co sobie cenią?

Nasi rodacy szczególną uwagę przywiązują do lokalizacji, najlepiej z widokiem na wodę (morze, ocean), tuż przy marinie, obowiązkowo z dostępem do plaży. Interesuje ich bezpieczeństwo samej lokalizacji, jej położenie względem turystycznych atrakcji oraz standard wykończenia budynków i okolicy.

Polacy są zainteresowani spektakularnymi nieruchomościami, takimi jak na przykład dom za 70 mln zł (100 tys./m2) na Lazurowym Wybrzeżu czy wyspa w Kanadzie za 8 mln zł, na której mieszkał nasz papież Jan Paweł II.

Polacy kupują luksusowe apartamenty za granicą na użytek własny czy pod wynajem? Jakie są trendy?

Polacy poprzez zakup nieruchomości za granicą realizują swoje marzenia lub przygotowują sobie przyczółki do biznesowej ekspansji. Czasami w prosty sposób dywersyfikują swoje inwestycje w nieruchomości, później wynajmując je i czerpiąc z nich korzyści. Od pewnego czasu dajemy możliwość wybudowania od podstaw domu w Toronto w Kanadzie, gdzie przy starannej analizie i przygotowaniu projektu, inwestycja potrafi przynieść nawet 25% zysku w ciągu roku od wyłożonego kapitału.


Zanzibar, fot. BASZTA - nieruchomości

Polacy jako nabywcy zagranicznych nieruchomości - jakimi cechami się charakteryzują? Jakimi są klientami?

Od dwóch lat daje się zaobserwować większe zainteresowanie bazą hotelową. Na przykład na Zanzibarze - gdzie siła robocza i ziemia są tanie (30 USD/m2), a ceny pokoi hotelowych wysokie - można osiągnąć zwrot z inwestycji w ciągu 3 lat. Zanzibar jawi się jako miejsce luksusowego wypoczynku w bardzo komfortowych resortach przy ogólnie panującej biedzie. Jest to wypoczynek zbliżony w swojej formie do tego na Kubie - pogoda przez cały rok jest taka sama, 30 stopni ciepła i permanentna bryza od morza. Inwestycja w bazę hotelową wymaga jednak większego zaufania oraz większej skłonności do podejmowania ryzyka.

Czytaj dalej


ZB/Bankier.pl
Źródło:

Do pobrania

zanzibarpngzanzibarpngzanzibarpngzanzibarpngzanzibarpng
Tematy
Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Szukasz pracownika? Opublikuj pierwsze ogłoszenie o pracę już od 59,32 zł na Pracuj.pl!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Rozmowa Bankier.pl

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki