REKLAMA
ZAGŁOSUJ

30 mln zł dotacji z UE na innowacyjne rozwiązania dla humanistów

2016-06-30 15:40
publikacja
2016-06-30 15:40

Uczelnie będą mogły ubiegać się o unijne pieniądze z programu "Wiedza Edukacja Rozwój" na przetestowanie i wykorzystanie w praktyce rozwiązań ułatwiających absolwentom nauk humanistycznych i społecznych znalezienie pracy - podało w czwartek MR. Pula dostępnych środków to 30 mln zł.

fot. Maciej Jarzebinski / / FORUM

Jak podkreśliło Ministerstwo Rozwoju, jedna uczelnia może liczyć na maksymalne wsparcie w wysokości 3 mln zł.

"Badania pokazują, że absolwenci kierunków humanistycznych są częściej bezrobotni i nieaktywni zawodowo niż ci, którzy ukończyli kierunki ścisłe. Niedopasowanie absolwentów studiów humanistycznych do rynku pracy wynika przede wszystkim z braku umiejętności wykorzystania przez nich wiedzy w praktyce" - zaznaczył, cytowany w komunikacie, wiceminister rozwoju Paweł Chorąży.

Dlatego - jak dodał Chorąży - resort rozwoju postanowił pomóc humanistom "przy użyciu innowacyjnych rozwiązań wspierających przede wszystkim sieciowanie, interdyscyplinarność i współpracę z otoczeniem społeczno-gospodarczym, a także umożliwiających wykorzystanie ich kompetencji w praktyce".

Resort rozwoju zwrócił uwagę, że konkurs jest wzorowany na "najciekawszych rozwiązaniach z tego obszaru zrealizowanych z powodzeniem we Francji, Norwegii i Danii". Skierowany jest do najlepszych uczelni wyższych prowadzących kierunki humanistyczne lub społeczne.

"Z projektów bezpośrednio skorzystają studenci tych kierunków, zainteresowani napisaniem wdrożeniowej pracy licencjackiej lub magisterskiej. Projekty mają zawierać propozycje sposobu rozwiązania konkretnego, realnego problemu zgłoszonego lub zidentyfikowanego przez pracodawcę (np. w zakresie kultury organizacji w firmie, wpływu określonych barier na wyniki finansowe) lub pomysłu stworzonego przez interdyscyplinarne zespoły studentów (np. pomysł na aplikację internetową, scenariusz gry video)" - wyjaśniło ministerstwo.

MR poinformowało, że wnioski o dofinansowanie UE będą przyjmowane od 1 do 30 września.

Na lata 2014-2020 Polska ma do wykorzystania 82,5 mld euro z unijnej polityki spójności. To więcej niż w poprzedniej perspektywie - 2007-2013. Wówczas było to ok. 68 mld euro.

Budżet programu "Wiedza Edukacja Rozwój" to ponad 4,4 mld euro z Europejskiego Funduszu Społecznego oraz 252,4 mln euro ze specjalnej linii budżetowej "Inicjatywa na rzecz zatrudnienia osób młodych". Z wkładem krajowym wynosi w sumie 5,43 mld euro. (PAP)

dol/ son/

Źródło:PAP
Tematy
Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Tanie konta z przelewami ekspresowymi – styczeń 2022 r.

Komentarze (20)

dodaj komentarz
~jvhhjb
kolejne pieniadze do rozkadzenia
~Ido
Humanista i innowacja? Brzmi jak wydawanie 30mln na doskonalenie techniki obsługi koparki ręcznej (czyt. łopata). To się nie uda, lepiej przeznaczyć tę kwotę na edukacje licealistów aby nie szli tą drogą.
~taa
Potrzeba nam więcej naukowców humanistycznych ...
~hm
http://www.bankier.pl/wiadomosc/Japonia-rezygnuje-ze-studiow-humanistycznych-7279245.html
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~ByłemZaGłupiNaStud
Zakładam że będą to jakieś zajęcia z budowy hamburgera, teorii smażenia frytek itp. Albo finanse na stworzenie dla nich miejsc pracy na uniwersytecie.
~sthsryjyj
Bez sensu! Społeczeństwo powinno być świetnie wyedukowane i innowacyjne technicznie a nie humanistycznie. Wykształcenie humanistyczne powoduje, że ludzie więcej i lepiej myślą o sprawach społecznych, a to prowadzi do kwestionowania przez nich tego kto powinien mieć ile władzy i bogactwa. Przez takich ludzi władze polityczne Bez sensu! Społeczeństwo powinno być świetnie wyedukowane i innowacyjne technicznie a nie humanistycznie. Wykształcenie humanistyczne powoduje, że ludzie więcej i lepiej myślą o sprawach społecznych, a to prowadzi do kwestionowania przez nich tego kto powinien mieć ile władzy i bogactwa. Przez takich ludzi władze polityczne i kościelne oraz najbardziej bogaci ludzie są zagrożeni a kto tego chce, no kto!?
~ed
studia humanistyczne masowo produkują nie tylko bezrobotnych co jest jeszcze do zniesienia, ale co gorsza - masowo produkują socjalistów, którym 'się wszystko należy'.

Powiązane: Edukacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki