REKLAMA

2400 zł netto za średnio 33 godziny pracy w tygodniu

Łukasz Piechowiak2015-04-20 10:43główny ekonomista Bankier.pl
publikacja
2015-04-20 10:43
fot. Krystian Dobuszynski/REPORTER / EastNews

Dokładne wyliczenie czasu pracy i zarobków nauczycieli stanowi jedną z głównych osi problemów sektora oświaty. Z przeprowadzonego w lutym 2015 roku badania Bankier.pl, w którym udział wzięło ponad 1800 respondentów, wynika, że przeciętny nauczyciel w ciągu tygodnia przeprowadza 17,9 lekcji (60% więcej niż 19).

Do tego dochodzą inne obowiązki, m.in. administracyjne, dyżurowanie, spotkania z rodzicami, które sprawiają, że średni czas spędzony w szkole przez zapytanych przez nas nauczycieli wynosi ponad 25 godzin. Jednak więcej niż 27 godzin spędza w szkole tylko 40% respondentów. Praca w domu, np. przygotowywanie się do zajęć czy sprawdzanie klasówek, zajmuje średnio 7-8 godzin w tygodniu (czas pracy w domu powyżej 8 godzin deklaruje 45% pytanych).

Dane dotyczące zarobków nauczycieli nie napawają optymizmem. Średnie wynagrodzenie ankietowanej przez nas grupy to tylko 3382 zł brutto, czyli 2422 zł netto. Ponad 78% zarabia mniej niż 4000 zł brutto (2853 zł netto), a tyle obecnie wynosi średnia w sektorze przedsiębiorstw.


Zarobki 31% nauczycieli kształtują się w przedziale od 1800 zł brutto (1320 zł netto) do 3000 zł brutto (2156 zł netto). Tylko 3% zatrudnionych ankietowanych zarabia mniej niż 1200 zł brutto, ale żaden z pytanych, który udzielił takiej odpowiedzi, nie pracuje na pełen etat. Ponadto w większości są to nauczyciele kontraktowi (lub stażyści o stażu pracy krótszym niż 10 lat).

Innymi słowy, z badania Bankier.pl wynika, że przeciętny nauczyciel ma status nauczyciela dyplomowanego, przepracowuje w tygodniu ok. 33 godziny (z tego przeprowadza ok. 18 lekcji) za co otrzymuje wynagrodzenie w kwocie ok. 2422 zł netto (400 zł poniżej średniej krajowej). I nie każdy może dorobić, udzielając korepetycji.

Źródło:
Tematy
Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Kredyt balonowy na samochód. Wszystko, co musisz wiedzieć.

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~Mo
A ilu nauczycieli nie ma pełnego etatu? Rozwalony plan zajęć że muszą przesiedzieć kilka godzin dodatkowo w szkole, albo dojeżdżają 30 km by przerobić 1 godzinę. Dodatkowe zajęcia w postaci kursów, szkoleń, konferencji, zebrań w tzw zespołach do spraw różnych - wychowawczych, humanistycznych, ds promocji itp...,A ilu nauczycieli nie ma pełnego etatu? Rozwalony plan zajęć że muszą przesiedzieć kilka godzin dodatkowo w szkole, albo dojeżdżają 30 km by przerobić 1 godzinę. Dodatkowe zajęcia w postaci kursów, szkoleń, konferencji, zebrań w tzw zespołach do spraw różnych - wychowawczych, humanistycznych, ds promocji itp..., zebrań z rodzicami, kółek zainteresowań i wyrównawczych są bezpłatne. Do tego praca wychowawcy - wyjazdy na wycieczki, zielone szkoły itp również nieodpłatne lub za śmieszna kasę. Należy jeszcze wspomnieć o cudownych reformach z których każda wiąże się ze zmianami w programach nauczania, rozkładach materiału i tonami papierkowej roboty. Sprawdzanie klasówek, testów, przygotowanie do lekcji to drobiazg - do tego zazwyczaj dochodzi dokumentacja z wyliczeniami statystycznymi. Nie zapominajmy o dyżurach na korytarzach również bezpłatnych a czasami tak ułożonych że nie mak kiedy iść do ubikacji. Praca przy komputerze często po nocach bo nauczyciele tez mają dzieci i mężów którym trzeba poświęcić czas. Oczywiście są "całe" wakacje o ile ma się szczęście nie należeć do tzw komisji naborowej albo uczestniczyć w egzaminach poprawkowych. (Nauczyciel ma prawo do 30 dni nieprzerwanego urlopu - przez resztę czasu jest do dyspozycji dyrektora) Większość nauczycieli ma pokończone 2-3 kierunki studiów. Proponuję sprawdzi ceny usług remontowych - tam za remont mieszkania byle fachowiec woła 18 tyś (9 tyś miesięcznie- tyle co prezydent miasta) i studiów mieć nie musi... no i odpowiedzialność nieco mniejsza.
~Kasia
Skoro nauczyciele mają tak cudownie i zarabiają tak wiele, to zapraszam do zawodu :) Proszę Państwa, odpowiedzcie sami sobie na pytanie dlaczego nie zostaliście nauczycielami ;) Pozdrawiam. Nauczyciel mianowany (10 lat pracy) z comiesięcznym 2149zł.na koncie.
~Zuzia
ja, mianowana i 30 lat sumiennej pracy-pobieram 2200 na koncie. Łódź.Żenada, zawsze zarabiałam poniżej średniej krajowej
~terin
jak chcecie podnieść swoje kwalifikację zawodowe to polecam kursy i szkolenia dostępne na stronie rekrutacyjna rewolucja , jest tam wiele ciekawych ofert :)
~obywatelka
Rodacy nie dajmy się rozgrywać przeciwko sobie. To nie wina nauczycieli, że w przemyśle lub u prywaciarza nie można godnie zarobić. I powiedzcie szczerze czy 2200 za nauczanie i wychowywanie naszych dzieci to naprawdę tak dużo? Pozdrawiam
~KrzysiekNauczyciel
Pierwsze w miarę rzetelne podsumowanie pracy do zarobków nauczycieli, a nie jakieś głupoty o 5000 zł za 18 godzin pracy
Pozdrawiam
~nat
to znaczy, ze nie czytasz mediów. Instytut Badań edukacyjnych zrobił badanie na 8 tys. nauczycieli, raport z badania czasu i warunków pracy nauczycieli jest na stronie IBE
~dasdasd
Na koniec roku nauczyciele dostają wyrównania, jeżeli nie przepracują wystarczającej liczby godzin to i tak dostaną kasę
~KryzsiekNaucyzciel
Jakie wyrównania kto Pani/Panu takie głupot opowiadał?
~podczłowiek
Chciałbym zarabiać 2400 netto za 33 godz pracy....

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki