20,4 mln ksiąg wieczystych dostępnych w internecie

2015-06-10 14:49
publikacja
2015-06-10 14:49
fot. Wojciech Strozyk / EastNews

W formie elektronicznej jest obecnie utrwalonych około 20,4 mln ksiąg wieczystych; wszystkie założone po 1946 r. - poinformował w środę resort sprawiedliwości. W ciągu 11 lat - jak dodało MS - do systemu informatycznego przeniesiono 15,5 mln papierowych ksiąg.

Jak powiedział na spotkaniu z dziennikarzami wiceminister sprawiedliwości Wojciech Hajduk, w elektronicznej Centralnej Bazie Ksiąg Wieczystych znajdują się zarówno księgi założone po 1 stycznia 1947 r. i prowadzone wcześniej w formie papierowej, jak i te założone w ostatnich latach od razu w formie elektronicznej. Rozpoczęta w 2003 r. procedura przenoszenia ksiąg papierowych do systemu informatycznego została już zakończona.

Centralna Baza Danych Ksiąg Wieczystych tworzona była od ponad 10 lat w ramach projektu Nowa Księga Wieczysta. Większość kosztów tego projektu pokrywała Unia Europejska.

Przeglądarka ksiąg wieczystych funkcjonuje w sieci od czerwca 2010 r. pod adresem http://ekw.ms.gov.pl, można na nią również trafić z odnośnika na głównej stronie resortu. Dostęp do ksiąg jest powszechny, ale żeby sprawdzić w internecie konkretną księgę, trzeba znać jej numer.

"Od 2010 r. obywatele ponad 200 mln razy przeglądali księgi wieczyste za pomocą internetowej przeglądarki" - wskazał resort. Jak dodał Hajduk, w 2013 r. odnotowano 66 mln wglądów, w 2014 r. było ich 45 mln, zaś w tym roku na razie odnotowano ponad 20 mln wglądów w księgi. W ocenie MS spadek liczby wglądów może być np. związany z wahaniami koniunktury na rynku nieruchomości i mniejszą liczbą dokonywanych transakcji.

Przepisy ułatwiające i rozszerzające dostęp do ksiąg wieczystych przez internet weszły w życie w lipcu zeszłego roku. Zgodnie z nimi drogą elektroniczną można składać wnioski o wydanie odpisu lub wyciągu z księgi wieczystej i dokonanie wydruku takiego dokumentu za pośrednictwem systemu teleinformatycznego. Taki wydruk ma moc dokumentu wydawanego w sposób tradycyjny przez sąd.

"Od 1 lipca 2014 r. przez internet pobrano już ponad 110 tys. odpisów ksiąg wieczystych, a w 2015 r. średnio ponad 11 tys. miesięcznie" - poinformowało MS.

Wiceminister dodał, że przy przenoszeniu ksiąg papierowych do systemu informatycznego zatrudnionych było blisko tysiąc osób pracujących w pięciu tzw. ośrodkach migracyjnych. "Osoby te po zakończeniu przenoszenia ksiąg zachowały pracę" - zaznaczył Hajduk. Dodał, że pracują one obecnie przy innych projektach dotyczących informatyzacji wymiaru sprawiedliwości, np. transkrypcji tzw. elektronicznych protokołów z rozpraw. (PAP)

mja/ akw/

Źródło:PAP
Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki