REKLAMA

Morawiecki przyklepał 14. emeryturę. Zgodnie z zaleceniem prezesa PiS

2023-08-22 14:06, akt.2023-08-22 15:24
publikacja
2023-08-22 14:06
aktualizacja
2023-08-22 15:24

We wrześniu emeryci otrzymają na swoje konta 14. emeryturę, która wyniesie minimum 2650 zł brutto. Premier Mateusz Morawiecki podpisał rozporządzenia w tej sprawie. Ani kwota, ani termin nie stanowił zaskoczenia. Świadczenie dotrze do emerytów tuż przed wyborami parlamentarnymi, a kwotę podał dwa dni temu Jarosław Kaczyński.

Morawiecki przyklepał 14. emeryturę. Zgodnie z zaleceniem prezesa PiS
Morawiecki przyklepał 14. emeryturę. Zgodnie z zaleceniem prezesa PiS
/ Kancelaria Prezesa Rady Ministrów

Szef rządu oraz minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg przebywają z wizytą w Solcu nad Wisłą. Podczas spotkania z seniorami premier podpisał dwa rozporządzenia dotyczące czternastych emerytur. 

"Dzisiaj mam dwie kolejne dobre wiadomości dla wszystkich naszych seniorów. Rano mieliśmy posiedzenie Rady Ministrów, tam podjęliśmy takie decyzje, aby wypłata czternastej emerytury zaczęła się w pierwszej połowie września i żeby wynosiła ponad tysiąc złotych więcej brutto, niż pierwotne założenia, czyli około 2650 zł brutto" - poinformował premier.

Pierwsze rozporządzenie dotyczy terminu wypłat czternastych emerytury, a drugie ich wysokości w 2023 r.

W informacji zamieszczonej w poniedziałek w wykazie prac legislacyjnych rządu wskazano, że 14. emerytury zostaną wypłacone we wrześniu, a ich wysokość wyniesie 2650 zł brutto (jest wyższa od kwoty wynikającej z ustawy o 1061,56 zł).. Czternastkę w pełnej wysokości otrzymają emeryci, których świadczenie wynosi do 2900 zł brutto. Powyżej tej kwoty będzie obowiązywała zasada – złotówka za złotówkę, czyli czternasta emerytura będzie proporcjonalnie pomniejszana. Do świadczenia będą uprawnione osoby, których świadczenie podstawowe (suma świadczeń) nie przekracza kwoty 5500 zł.

14. emerytura to koszt 7,2 mld zł

Wydatki sektora finansów publicznych na 14. emeryturę w bieżącym roku mają wynieść 9,1 mld zł, a saldo ogółem 7,2 mld zł.

W OSR wersji rozporządzenia wprowadzającej 14-stkę w br. w wysokości najniższej emerytury z kwietnia zakładano wpływ na sektor fin. publicznych rzędu 9,8 mld zł.

W 2023 r. świadczenie jest finansowane z Funduszu Solidarnościowego.

tus/ ana/

Świadczenie zostanie wypłacone w tych samych terminach co renty i emerytury. Aby otrzymać czternastkę, nie trzeba będzie składać żadnych wniosków.

O tym, że czternasta emerytura w 2023 r. wyniesie 2200 zł netto poinformował w niedzielę podczas wojewódzkich dożynek w Paradyżu wicepremier, prezes PiS Jarosław Kaczyński.

Autorzy: Karolina Kropiwiec, Gabriela Bogaczyk

kkr/ gab/

Źródło:PAP
Tematy
Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Ranking kont osobistych dla młodych – listopad 2023 r.

Komentarze (33)

dodaj komentarz
jas2
"Morawiecki przyklepał 14. emeryturę"

Autorzy tego profesjonalnego tytułu: Karolina Kropiwiec, Gabriela Bogaczyk
itso_not_to_be
ciekawe czy w przyszłym roku tez to będzie news :D
niederfurzdorf
A może tak? Kosiniak-Kamysz przyklepał zajumanie Polakom 153 miliardów prywatnych składek w OFE. Zgodnie z zaleceniem prezesa PO Tuska. Widział ktoś takie wiadomości ????
kamikaze351
Czy te artykuły są pisane przez polskojęzycznych anal-fabetów?

Co to znaczy "przyklepał"? - może jeszcze przed klepnięciem "obczaił" czy klepnąć czy nie?
inwestor.pl
Żeby dostać pracę na bankierze wystarczy skończyć podstawówkę.
zops
gdy będzie wodór to znajdzie się jeszcze stówka (a co to znaczy)?
friedens
Nie da się wydrukować dobrobytu poprzez rozdawanie papierowych pieniędzy. Nie było w historii takiego przypadku, a drukarzy pustego pieniądza fiducjarnego były tysiące. Kaczyński tego nie wie? Jest to przecież wiedza powszechna. Ba! Kaczyński sam tej gorzkiej wiedzy zasmakował, bo żył w PRL. Zakładam zatem, że Kaczyński wie, że dodruk Nie da się wydrukować dobrobytu poprzez rozdawanie papierowych pieniędzy. Nie było w historii takiego przypadku, a drukarzy pustego pieniądza fiducjarnego były tysiące. Kaczyński tego nie wie? Jest to przecież wiedza powszechna. Ba! Kaczyński sam tej gorzkiej wiedzy zasmakował, bo żył w PRL. Zakładam zatem, że Kaczyński wie, że dodruk i rozdawnictwo pustego pieniądza śmiertelnie zagraża państwu i jego obywatelom. Może cały kraj unicestwić. Pytam więc, czemu on to robi?
daniel21usa
Kaczyńskiego myślenie kończy się na swojej parti byle do sukcesu
zlomufka
30% zapytanych emerytów na pytanie co zrobiłby Pan/Pani gdyby dziecko okazało się homo sapiens odpowiedziało, zerwałem/a bym kontakt. Jakimś dziwnym zbiegiem okoliczności PIS ma 30% poparcia.

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki