REKLAMA

14. emerytura nie tylko dla seniorów. "Najwięcej zarobi budżet państwa i NFZ"

Agata Wojciechowska2023-08-25 12:45redaktor
publikacja
2023-08-25 12:45

- Budżet państwa i NFZ otrzymają najwyższe przelewy przy wypłacie czternastych emerytur - ocenia dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego na łamach "Faktu". Na ich konta trafi prawie 2 mld zł. Czyżby rząd przekładał pieniądze z jednej kieszeni do drugiej?

14. emerytura nie tylko dla seniorów. "Najwięcej zarobi budżet państwa i NFZ"
14. emerytura nie tylko dla seniorów. "Najwięcej zarobi budżet państwa i NFZ"
fot. MARCIN BANASZKIEWICZ / / FOTONEWS

Rząd chętnie "sypie" pieniędzmi, szczególnie przed wyborami parlamentarnymi. Nie zapomniał także i o emerytach. 14. świadczenie w zamierzeniu miało być niższe i wynosić 1588,44 zł (czyli mniej więcej 2200 zł brutto).

Tydzień temu Jarosław Kaczyński powiedział, że będzie ona wynosiła 2200 zł, ale netto, (brutto to 2650 zł, czyli o 1061,56 zł więcej niż kwota zapisana w ustawie). Takie świadczenie ma być wypłacone emerytom, którzy nie otrzymują wyższej emerytury niż 2,9 tys. zł. Powyżej tej kwoty, "czternastka" zostanie pomniejszona zgodnie z zasadą "złotówka za złotówkę".

Jak się jednak okazuje, dodatkowe świadczenie ratuje nie tylko budżety rodzinne seniorów. Budżet państwa na samym podatku PIT z 14. emerytur zarobi 1,1 mld zł, a NFZ na dodatkowej składce zdrowotnej - 819 mln zł - wylicza "Fakt". 

Jak komentuje dr Antoni Kolek z Instytutu Emerytalnego, to "kreatywna księgowość" rządu, bo "czternastki" są wypłacane z Funduszu Solidarnościowego, na który składki płacą m.in. wszyscy pracujący. - To transfer podatkowy do budżetu państwa i NFZ - dodaje ekspert w "Fakcie". 

Źródło:

Redaktor działu newsroom w portalu Bankier.pl. Absolwentka historii, którą studiowała dłużej niż statystyczny student, ale za to przeszła przez kilka uniwersytetów, w tym uczelnię w Edynburgu. Swoje życie zawodowe rozpoczęła dziesięć lat temu z portalem Bankier.pl. Później współpracowała z licznymi redakcjami, pisząc dla "Gazety Wrocławskiej", nagrywając dla Polskiego Radia i - ku zgorszeniu niektórych - kreując rzeczywistość w "Fakcie". Na pewno nie napisze nic o WIG20, a jeśli już to tylko w kontekście plotek, pogłosek czy domysłów. Dla czytelników siedzi nocami, oglądając seriale, podliczając gaże, czytając książki, śledząc nietypowe aukcje czy podróżując palcem po mapie. Nienawidzi wyrazu “dedykowany”, przeciw któremu prowadzi osobistą krucjatę w internecie. Telefon: 71 748 9511

Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (34)

dodaj komentarz
prawnuk
najmłodszy z 13 emeryturą miał 38 lat..... SENIOR?
marcindj
Jakim ignorantem trzeba być, by napisać, że budżet który straci dziesiątki miliardów, na tym samym "zarobi" 2 mld...?
osiemgwiazd
Jesteśmy świadkami triumfu zła. Absolutnego bezprawia. Nawet afera z helikopterem niczego ludzi nie nauczyła. Skandal goni skandal. Nepotyzm i korupcja to chleb powszedni reżimu. Białe nie jest już białe, a czarne nie jest czarne. Prawda to kłamstwo, a kłamstwo to prawda, wolność to niewola, pokój to wojna, a ignorancja to siła. Jesteśmy świadkami triumfu zła. Absolutnego bezprawia. Nawet afera z helikopterem niczego ludzi nie nauczyła. Skandal goni skandal. Nepotyzm i korupcja to chleb powszedni reżimu. Białe nie jest już białe, a czarne nie jest czarne. Prawda to kłamstwo, a kłamstwo to prawda, wolność to niewola, pokój to wojna, a ignorancja to siła. Nie miejcie już żadnej nadziei. 2x2 to od dzisiaj jest okrągłe 9 i 1/3.
inwestor.pl
Pinokio realizuje program bankructwa Polski.
drzaraza
Ropa po 84 $ za baryłkę a detalu benzyna po 6,7 za L . Pisowscy złodzieje gołą wszystkich jak siè da i kupują głupi elektorat na wszelkie sposoby.
okragly_stol
Lud tak chciał… Jak pokazuje przykład Wenezueli nawet głód nie uczy myślenia
sterl
Przecież to mafie vatowskie okradały , czyżby były z pisu?
ivankrakow
A później babcia nadpłynność przesyła na ojca Rydzyka i koło się zamyka
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
sterl
A najbardziej tych co za to płacą, a nic z tego nie mają..

Powiązane: Rząd majstruje przy emeryturach

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki