REKLAMA

12-godzinny tydzień pracy? To możliwe

2019-08-30 08:38
publikacja
2019-08-30 08:38

Chiński miliarder Jack Ma stwierdził podczas publicznej debaty z założycielem Tesli Elonem Muskiem, że dzięki rozwojowi sztucznej inteligencji ludzie będą mogli pracować zaledwie 12 godzin w tygodniu - podaje Bloomberg. Wcześniej twórca potęgi Alibaby dał się jednak poznać z wypowiedzi popierających bardzo długie godziny pracy.

fot. ALY SONG / / Forum

Ma przywołał przykład elektryczności, dzięki której ludzie mają więcej czasu na przyjemności, np. wieczorne wyjście na karaoke lub tańce. "Myślę, że dzięki sztucznej inteligencji ludzie będą mieli więcej czasu na cieszenie się z bycia człowiekiem" - stwierdził miliarder.

Podkreślił, że aby osiągnąć ten cel, obok postępu technologicznego niezbędna jest również reforma edukacji. "Przez następne 10, 20 lat każdy człowiek, kraj i rząd powinien skupić się na reformie systemu edukacji, upewniając się, że nasze dzieci znajdą pracę, która wymaga pracy tylko 3 dni w tygodniu, po 4 godziny dziennie" - powiedział Ma. "Jeśli nie zreformujemy systemu edukacji, znajdziemy się w tarapatach" - zaznaczył. Miliarder zauważył, że dzisiejszy system edukacji jest przestarzały, ukształtowany jeszcze w okresie przemysłowym. System przyszłości musi natomiast pomóc ludziom stać się bardziej kreatywnymi.

Twórca potęgi Alibaby dał się wcześniej poznać z wypowiedzi popierających długie godziny pracy. W kwietniu pozytywnie odniósł się do trybu pracy 996, oznaczającego pracę od 9 rano do 9 wieczorem przez 6 dni w tygodniu. W ten sposób pracuje wielu Chińczyków zatrudnionych w dynamicznie rozwijającym się sektorze technologicznym. "Osobiście myślę, że 996 to wielkie błogosławieństwo. Jak można osiągnąć sukces bez poświęcenia dodatkowego wysiłku i czasu?" - pytał na swoim blogu Ma. "Jeśli robimy, to co lubimy, 996 nie jest problemem. Jeśli nie lubisz [swojej pracy - red.], każda minuta jest torturą".

Ma: Człowiek jest bystrzejszy od komputera

Miliarder nie obawia się, że na skutek postępu technologicznego dla ludzi zabraknie pracy. "Nie martwię się miejscami pracy. Komputery mają tylko chipy, ludzie mają serca. To serce jest źródłem mądrości" - zaznaczył. Gdy Elon Musk stwierdził, że komputery są dużo bystrzejsze od ludzi, Ma nie zgodził się z tą opinią. "Komputer może być mądry (ang. clever), ale ludzie są dużo bystrzejsi (ang. smarter). Mądrość opiera się na wiedzy, bystrość - na doświadczeniu. Komputer jest mądry, ale to ludzie wymyślili komputery - nigdy nie widziałem, żeby komputer wymyślił człowieka.

Według rankingu Bloomberga Jack Ma jest 20. najbogatszym człowiekiem na świecie. Jego majątek jest szacowany na ponad 41 mld dol. Więcej o historii sukcesu najbardziej majętnego Chińczyka przeczytasz w artykule "Jack Ma: od nauczyciela do miliardera".

Maciej Kalwasiński

Źródło:
Tematy
Orange Nieruchomości
Orange Nieruchomości
Advertisement

Komentarze (13)

dodaj komentarz
bha
Po co im ludzie stać ich przecież chyba ??? na roboty ..... będą im mogły one pracować nie 12 ale 26 h/dobę !!!.i nie nawet jak obecnie za minimalne minimum w większości. Żałosna żachłanność na maxa nie znająca granic umiaru.............
niezbednikmanagera
Już nie jedno obiecywali. Jak wchodziły maszyny to miało być lżej, potem z komputerami miało się poprawić. Ze smartphone'ami to miała być bułka z masłem, a teraz z komputerami ma być eldorado :) Lepiej poczytać jak obchodzić się z ludźmi, z którymi przyjdzie nam siedzieć 40h w tygodniu! https://niezbednikmanagera.pl/praca-z-innymi/8-Już nie jedno obiecywali. Jak wchodziły maszyny to miało być lżej, potem z komputerami miało się poprawić. Ze smartphone'ami to miała być bułka z masłem, a teraz z komputerami ma być eldorado :) Lepiej poczytać jak obchodzić się z ludźmi, z którymi przyjdzie nam siedzieć 40h w tygodniu! https://niezbednikmanagera.pl/praca-z-innymi/8-typow-pracownikow-ktore-musisz-znac/
pc1974
W Indiach zawalu dostaną ...tam sie po 14g dziennie pracuje. Polscy nauczyciele nieroby od lat mają ten system z naszych podatkow.
talmud
w starozytnym rzymie wogolne nie trzeba bylo "pracowac" - rozrywka chleb wino... bylo gratis.....
ziombojmadafaka
12h tydzien pracy oznacza wyginiecie gatunku ludzkiego.

Juz teraz przecietny homo-sapek spedza caly swoj wolny czas smyrajac palcem po ekranie smartphona.
Przy 12h tygodniu pracy to jest dodatkowe 30-40h tygodniowo lasowania mozgu.

Cale to 5g i nie daj boze taki 12h tydzien pracy to bedzie zgabczenie mozgu ludzkosci
12h tydzien pracy oznacza wyginiecie gatunku ludzkiego.

Juz teraz przecietny homo-sapek spedza caly swoj wolny czas smyrajac palcem po ekranie smartphona.
Przy 12h tygodniu pracy to jest dodatkowe 30-40h tygodniowo lasowania mozgu.

Cale to 5g i nie daj boze taki 12h tydzien pracy to bedzie zgabczenie mozgu ludzkosci na nie wyobrazalna skale.
qqryk
A w Polsce to co? Kobieta, która uczciwie przepracowała 1 dzień w ciągu całego swojego życia dostaje emeryturę „społecznie sprawiedliwą”, taką samą jak te kobiety, które przepracowały 30 lat. Dostaje w ten sposób 11 tysięcy razy większą stawkę godzinową niż frajerki, które pracowały.
linspace
Ten sam Jack Ma, który 12-godzinny DZIEŃ pracy nazywał błogosławieństwem? No nie do wiary :) .
karbinadel
Ciekawe co będą robić w tym wolnym czasie? Siedzieć na szajzbuku?
tindala
Dokładnie tak. Jeżeli im się trafi ludzki reżim i da im pensję obywatelską. Wtedy będą się nawzajem lajkować i szukać kolejnych pokemonów do swojej kolekcji. W innym wypadku będzie to globalny 3ci Swiat. No chyba że w USA wygra Elizabeth Warren bo wówczas zapanuje powszechna szczęśliwość.
grzegorzkubik
Będę miał więcej czasu na FOR-ex. Zarobie 5 razy tyle. Będę mógł że tak napiszę, dziewczyny podrywać:))

Powiązane: Praca, płaca i kariera

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki