110 tys. szybkich przelewów miesięcznie

analityk Bankier.pl

Polacy polubili przelewy ekspresowe. W lipcu wykonaliśmy ponad 110 tys. tego typu zleceń. Większy kawałek tortu należy do Blue Media, ale KIR odgraża się, że do końca roku Express Elixir będzie dostępny dla większości klientów banków w Polsce.

Przelewy ekspresowe to usługa, która już na dobre zagościła na naszym rynku. Umożliwia transfer pieniędzy między dwoma bankami w ciągu od kilku do kilkunastu minut. Standardowy przelew międzybankowy potrafi iść nawet dwa dni. Zależy to bowiem od sesji Elixir Krajowej Izby Rozliczeniowej, które odbywają się tylko kilka razy dziennie. Choć sam system i tak jest szybszy niż w niektórych systemach zagranicznych, to w dobie dynamicznie rosnącego rynku e-commerce, a co za tym idzie wzrostu popularności zakupów internetowych, nie spełniał oczekiwań wielu użytkowników.


Dwa systemy: Blue Media i KIR


Mimo że przelewy ekspresowe są droższe niż zwykłe zlecenia (koszt od 5 do 10 zł), to Polacy przekonali się do tej usługi. Z danych zebranych przez PRNews.pl wynika, że co miesiąc wykonujemy już ponad 110 tysięcy szybkich przelewów. W lipcu w ramach systemu Blue Media rozliczono 82 tys. zleceń, a w ramach Express Elixir 28 tys. Przykładowo w styczniu Polacy zrealizowali łącznie tylko 80 tys. przelewów natychmiastowych.

Internauci plotkują o bankach » Internauci plotkują o bankach

Z nowego systemu Blue Media korzysta 7 banków: Alior Sync, mBank, MultiBank, Podkarpacki Bank Spółdzielczy z siedzibą w Sanoku, BRE Bank, BS Sztum, BS Łosice. Stary system BlueCash działa jeszcze w Alior Banku (wkrótce nastąpi zmiana). Kilka dni temu szybkie przelewy udostępnił też eurobank. Blue Media liczy jednak na to, że do końca roku przelewy będą dostępne już w 15 bankach. Już teraz klienci banków zrealizowali za pomocą systemu ponad pół miliona przelewów. Szacunki zakładają, że do końca roku liczba zrealizowanych przelewów przekroczy milion zleceń.


KIR szczerzy kły


W ubiegłym roku pojawiła się silna alternatywa dla systemu Blue Media. Usługę Express Elixir wdrożyła Krajowa Izba Rozliczeniowa. W odróżnieniu do systemu Blue Media tu transakcje rozliczane są bezpośrednio przez KIR - tak jak wszystkie inne „zwykłe” przelewy. Nie ma też górnego limitu przelewu na poziomie 5 tys. zł. To pierwsze w Polsce i drugie tego typu wdrożenie na świecie (po Wielkiej Brytanii). Do prowadzenia rozliczeń w tym systemie nie są wykorzystywane rachunki podmiotów pośredniczących. Środki zgromadzone dla potrzeb rozliczania transakcji są zdeponowane w Narodowym Banku Polskim.

Obecnie system Express ELIXIR działa w 8 bankach: Alior Banku, BZ WBK, BRE Banku, ING Banku, Meritum Banku, Banku Millennium oraz Banku BPS, Citi Handlowy. Kolejnych 14 ma już zawarte umowy z KIR na wdrożenie rozwiązania. W najbliższym czasie do systemu planuje przystąpić Bank BNP Baribas. Udział spółdzielczego banku BPS świadczy o tym, że docelowo system będzie dostępny także w jego bankach zrzeszonych. To 365 instytucji. KIR szacuje, że jeszcze w tym roku usługa będzie dostępna dla większości klientów banków w Polsce.

Na tę chwilę oba systemy stanowią dla siebie konkurencję. Kiedy Express Elixir pojawił się na rynku wieszczono, że będzie to koniec szybkich przelewów w wersji Blue Media. Tymczasem wydaje się, że pogłoski śmierci usługi sopockiej firmy, były przesadzone. Co ciekawe, mimo wdrożenia przez KIR systemu Express Elixir kolejne banki wciąż wpinają się w system Blue Media. Pojawia się oczywiście pytanie, co stanie się z usługą Blue Media w momencie, gdy spełnią się obietnice KIR i Express Elixir będzie dostępny dla klientów wszystkich banków w Polsce. Z reguły w takich sytuacjach – przynajmniej na krótką metę - sprawdzoną strategią jest wojna cenowa. Być może wówczas przelewy natychmiastowe będziemy mogli zlecać za przysłowiowe grosze?


Czytaj dalej w Raporcie PRNews: Rośnie rynek szybkich przelewów


Wojciech Boczoń
Analityk Bankier.pl

Wojciech Boczoń

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~camelo

w syncu są darmowe przelewy przez blue media. to jest super.

! Odpowiedz
1 1 ~maciek

mi przelewy dochodzą bez problemów

! Odpowiedz
0 2 ~S2

to czy przelew ci dojdze zalezy od banku docelowego. z synca wychodza natychmiastowe 24h na dobe. mialem jeden przypadek ze przelew nie chcial pojsc, do bz wbk (bz nie obslugiwal tranasakcji w tym czasie).

zaloze sie ze lwia czesc tych przelewow wychodzi z synca, jako ze 10 w miesiacu mozna miec za darmo ;)

! Odpowiedz
0 1 ~FH-MarTom

skoro teraz to dziadostwo kosztuje 5 pln, to rozumiem, iż jak się upowszechni, np. w 2014 roku do 50 groszy mogę dać. więcej nie, bo co to da? jak wpłacę rano kasę kablowce, to i tak oni moja płatność przetworzą w nocy, bo wtedy ściągną wyciąg z banku i będą uaktualniać wpłaty klientów. szersze pole do popisu dla osób fizycznych.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 1 ~niestety nie

guzik prawda z Alior sync niemozna zrobic wiekszosci przelewów z blu medianp jak ostatnio do paribas

!
Polecane
Najnowsze
Popularne