REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

BADANIE1000+ gwarantem wygranej PiS w wyborach? Polacy zabrali głos

2023-03-22 06:47, akt.2023-03-22 10:49
publikacja
2023-03-22 06:47
aktualizacja
2023-03-22 10:49

Polacy wyraźnie powiedzieli, czego oczekują od rządzących; w sondażu Instytutu Badań Pollster dla "SE" aż 70 proc. badanych stwierdziło, że podniesienie 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać jesienne wybory parlamentarne - informuje w środowym wydaniu "Super Express".

1000+ gwarantem wygranej PiS w wyborach? Polacy zabrali głos
1000+ gwarantem wygranej PiS w wyborach? Polacy zabrali głos
fot. KPRM / / Flickr

"Elektorat PiS biednieje przez wojnę dlatego 1000 plus na pewno pomogłoby partii Kaczyńskiego w zwycięstwie nad PO" - komentuje, cytowany w artykule, prof. Kazimierz Kik, politolog.

Z publikacji wynika, że w badaniu zapytano Polaków, czy podniesienie świadczenia 500 plus do 1000 zł pomoże PiS wygrać wybory. 28 proc. ankietowanych stwierdziło, że tak; 42 proc. odpowiedziało, że raczej tak; 10 proc., że nie, a 20 proc., że raczej nie.

Gazeta zauważa, że na razie brak jest jasnych deklaracji ze strony rządu w tej sprawie, jednak politycy PiS, z którymi rozmawiał "Super Express", przyznają, że potrzebna jest korekta programu 500 plus. "Należy podnieść to świadczenie np. do 800 zł" - stwierdził europoseł Ryszard Czarnecki. Z tą opinią zgodził się poseł klubu PiS Tadeusz Cymański, choć zastrzegł, że taka podwyżka wymagałaby wprowadzenia progu dochodowego.

Rzeczkowska: Nie dyskutujemy o podniesieniu 500+ do 1000+

Nie dyskutujemy i nie ma mowy o podniesieniu 500+ do 1000+ - poinformowała w środę minister finansów Magdalena Rzeczkowska. W tym roku priorytetem, jaki stanął przed polskim budżetem, jest szeroko pojęte bezpieczeństwo - dodała.

"Temat waloryzacji (500+ - PAP) powraca co chwilę (...) od pewnego czasu. Na ten temat nie dyskutujemy, (...) nie ma mowy o podniesieniu do 1000+" - powiedziała szefowa resortu finansów w środę na antenie Radia Zet.

"Mówiąc o tym programie, należy popatrzyć na cele, które zostały osiągnięte, czyli przede wszystkim znaczne ograniczenie ubóstwa, i to rzeczywiście miało miejsce, ale pewnie trzeba się też przyjrzeć temu, jeżeli chcemy mówić o waloryzacji, chcemy mówić o jakichś zmianach, generalnie o tych celach, które powinny być zrealizowane i które chcemy osiągnąć, i tak ten fundusz kształtować" - dodała.

Jak wskazała Rzeczkowska, jeżeli powstałby pomysł waloryzacji 500+, to trzeba by wszystko dokładnie przeliczyć.

"Tylko przypomnę, że w tym roku priorytety, które stanęły przed polskim budżetem, to jest przede wszystkim szeroko pojęte bezpieczeństwo i to jest bezpieczeństwo obronne, wydatki obronne i tutaj naprawdę ponosimy duży koszt tego, że przez wiele, wiele lat na tym dziale gospodarki oszczędzaliśmy" - powiedziała minister. (PAP)

pif/ mk/

"Super Express" podał, że badanie wykonano 13 i 14 marca na próbie 1037 dorosłych Polaków. (PAP)

mmu/ ktl/

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (94)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
iluminata_4
Zgadzam się, ale tylko pod warunkiem 2000+ na ukraińskie dzieci!
jacek_bs
Czesc,

znajoma, ktora robi paznokcie zonie- Nataszka, kupila bmw x5, jezdzi tym autem w polsce juz rok, a przeciez za kilka wiosen ten model przestanie byc modny, wspolczuje. Zeby jej bylo lepiej, jestem za programem BAWARA+.
-dareczek- odpowiada jacek_bs
Z paznokci i datków Państwa tego nie kupiła.Musi po cichu inaczej dorabiać.Może i Ciebie chciała by mieć jako klienta
chlopekroztropek
Z rządzących jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, że zrzucanie kasy z helikoptera nie przełoży się na wzrost naturalny jeśli dwoje ludzi się nigdy nie spotka. Za ułamek tej kasy, która poszła na 500+ mogliby stworzyć portal randkowy z testem osobowości i weryfikacją konta przez profil zaufany, który by połączył ludzi. Sukces gwarantowany!Z rządzących jeszcze nikt nie wpadł na pomysł, że zrzucanie kasy z helikoptera nie przełoży się na wzrost naturalny jeśli dwoje ludzi się nigdy nie spotka. Za ułamek tej kasy, która poszła na 500+ mogliby stworzyć portal randkowy z testem osobowości i weryfikacją konta przez profil zaufany, który by połączył ludzi. Sukces gwarantowany! Ale tu nie chodzi o demografię, a o zwykłe przekupstwo przy urnie wyborczej.
men24a
500 plus nie zadziałało. Kaczyński: nie bardzo wiadomo, co zrobić.
Świadczenie stało się jednak dużym obciążeniem dla budżetu, kosztując 40 mld zł rocznie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej wizyty w Częstochowie mówił o "poważnych rysach", jeśli chodzi o obraz obecnej sytuacji. - Na przykład nasza sytuacja
500 plus nie zadziałało. Kaczyński: nie bardzo wiadomo, co zrobić.
Świadczenie stało się jednak dużym obciążeniem dla budżetu, kosztując 40 mld zł rocznie. Prezes PiS Jarosław Kaczyński podczas sobotniej wizyty w Częstochowie mówił o "poważnych rysach", jeśli chodzi o obraz obecnej sytuacji. - Na przykład nasza sytuacja demograficzna, bardzo niewielka liczba dzieci - zwrócił uwagę.
men24a
A przypominam, że 500+ jest na kredyt. Zadłużyliśmy się bo chcemy promować dzietność. Jesteśmy we własnym gronie i nie musimy mówić sobie tylko pięknych słów” – mówił Morawiecki na spotkaniu z sympatykami i działaczami PiS.
luckyrich
Naiwnie myślimy że politycy to uczciwi ludzie. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo Naiwnie myślimy że politycy to uczciwi ludzie. Ciągle jakieś afery.... widmo porażki zagląda w oczy i trezba jeszcze zdążyć się nachapać, bo powrót do koryta może zając wiele lat.... albo trwać wieczność. Rządzący doprowadzili do tego, że nieudacznik uważa pracujących za frajerów. Politycy i ich członkowie rodziny, kumple są bardzo wszechstronni. Znają się na wszystkim… na mediach…sporcie, zdrowiu, na energii, na paliwach…. Politycy mają w naturze, że idą po władzę i na urzędy, by załatwiać interesy własne, swoich kumpli i rodziny. Posadki w urzędach, spółkach państwowych, komisjach, fundacjach... nagrody, odprawy, ustawiane przetargi… służbowe samochody i mieszkania, ochroniarze. Żaden polityk nie pomoże nam bardziej niż sami możemy sobie pomóc. Po prostu trzeba robić swoje. Zobaczcie ksiazke pt. Emerytura nie jset Ci potrzebna . Opisuje proste zasady budowania majątku. Ludzie sami mogą wiele osiągnąć w tym kraju bez niczyjej łaski i to wcale nie jakimiś skomplikowanymi metodami.
tomana112
Mam dwójke dzieci i biore 500+ tylko dlatego że jest to dla mnie forma jakiegoś zwrotu z podatków (odkąd podatkiem jest nawet składka zdrowotna ). Osobiscie uważam że program nie działa i nie zachęciłby mnie do posiadania dzieci. Wolałbym jego likwidacji, no ale jak każdy bierze to ja też będe.

Powiązane: Wybory parlamentarne 2023

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki