Związkowcy z Grupy Kopex zaapelowali o pomoc w ratowaniu firmy

Związkowcy z borykającej się z kłopotami finansowymi grupy Kopex zaapelowali we wtorek do przedstawicieli rządu o pomoc w ratowaniu firmy. Obawiają się jej upadłości i zwolnień pracowników, jeszcze zanim dojdzie do planowanej konsolidacji z inną giełdową grupą - Famurem.

Związkowcy z Grupy Kopex zaapelowali o pomoc w ratowaniu firmy
Związkowcy z Grupy Kopex zaapelowali o pomoc w ratowaniu firmy (kopex.com.pl)

List w tej sprawie związkowcy z grupy Kopex wysłali do wicepremiera, ministra rozwoju Mateusza Morawieckiego. Napisali w nim m.in., że obecnie los pracowników firmy i ich rodzin leży w rękach banków - także kontrolowanego przez Skarb Państwa banku PKO BP.

Do tej pory przedstawiciele PKO BP, Banku Pekao SA, HSBC, ING i BNP Paribas nie zgodzili się na złożoną propozycję restrukturyzacji zadłużenia Kopeksu oraz dalszego wsparcia w ramach finansowania działalności Grupy. Tym samym tkwimy w pułapce, gdyż zablokowany jest proces ratowania naszej spółki - napisali związkowcy.

Nie mamy czasu na trwające w nieskończoność negocjacje. Potrzebujemy szybkich decyzji, bo z każdym dniem kondycja Kopeksu jest coraz gorsza, a widmo upadłości coraz wyraźniejsze - czytamy w liście.

Związkowcy zaapelowali do wicepremiera, by zapoznał się z aktualnym stanem rozmów na temat propozycji restrukturyzacji długu Grupy Kopex oraz by mógł wesprzeć swoją wiedzą i autorytetem strony rozmów w osiągnięciu porozumienia.

O komentarz do listu związkowców PAP zwróciła się we wtorek do biura prasowego Ministerstwa Rozwoju, które do czasu nadania depeszy nie udzieliło jeszcze informacji w tej sprawie. Również przedstawiciele zarządu Kopeksu nie skomentowali jak dotąd listu związkowców.

Rozmowy odnośnie zadłużenia

Od lutego, kiedy banki ograniczyły finansowanie Kopeksu, spółka prowadzi rozmowy z ich przedstawicielami na temat restrukturyzacji zadłużenia. Niezależnie, we współpracy z firmami doradczymi, Kopex wprowadza program restrukturyzacji operacyjnej, majątkowej i finansowej. Wśród jego elementów są m.in. redukcja majątku, restrukturyzacja zatrudnienia i poprawa efektywności operacyjnej we wszystkich obszarach działalności. W kwietniu spółki z grupy kapitałowej Kopeksu ogłosiły zamiar redukcji zatrudnienia - w spółce Kopex Machinery zwolnienia obejmują 305 osób, a spółka Tagor zapowiedziała zwolnienie 120 osób.

Restrukturyzacja grupy kapitałowej następuje niezależnie od procesu sprzedaży akcji Kopeksu przez głównego właściciela Krzysztofa Jędrzejewskiego. W marcu tego roku zarządy konkurujących ze sobą giełdowych spółek: Kopex i Famur poinformowały o zamiarze konsolidacji. Właściciel Famuru, poprzez spółkę zależną TDJ, zawarł warunkową umowę nabycia kontrolnego pakietu akcji Kopeksu od Jędrzejewskiego.

W maju spółka TDJ poinformowała, iż po zakupie 23 proc. akcji Kopeksu ma już trzecią część akcji tej katowickiej spółki. Był to kolejny krok w kierunku konsolidacji obu firm; następnym krokiem była czerwcowa zgoda UOKiK na przejęcie przez inwestora kontroli nad Kopeksem. Uzyskanie zgody UOKiK było jednym z wymogów koniecznych dla integracji Famuru i Kopeksu - dwóch największych grup zaplecza górniczego.

W liście do wicepremiera Morawieckiego związkowcy z Kopeksu napisali, że nie mają wątpliwości, iż dalsze działanie Grupy Kopex w obecnej strukturze jest niemożliwe. Informacje o przyjściu zewnętrznego inwestora związki przyjęły z dużą dozą ostrożności, ale jednocześnie z nadzieją.

Po ostatnim spotkaniu z zarządem naszej spółki jesteśmy pewni, że nowy inwestor jest jedynym sposobem na uratowanie Kopeksu. Realizowany proces konsolidacji naszej branży i połączenia z naszym wieloletnim konkurentem nie jest dla nas rozwiązaniem komfortowym, ale w obecnej sytuacji jest jedynym scenariuszem dającym nam realną szansę na przetrwanie - czytamy w związkowym stanowisku.

Związkowcy zwrócili jednak uwagę, że zgoda UOKiK na połączenie z Famurem nie jest jedynym warunkiem, którego spełnienie gwarantowałoby ocalenie miejsc pracy załogi Kopeksu. Inny warunek to właśnie porozumienie z wierzycielami Kopeksu na temat przedstawionej przez inwestora propozycji restrukturyzacji spółki.

W swoim liście przedstawiciele związków przytoczyli informacje z ubiegłotygodniowego spotkania z zarządem firmy, podczas którego - jak napisali - poinformowano ich o katastrofalnej sytuacji firmy. Wyniki prowadzonego od maja br. audytu jasno pokazują, że dalsze samodzielne funkcjonowanie Grupy Kopex nie jest możliwe - napisali związkowcy, wskazując na groźbę ogłoszenia upadłości i utraty miejsc pracy przez 4,5 tys. pracowników.

W ostatnich tygodniach - jak czytamy w licie - pracę straciło już około 200 osób. Mamy nieodparte wrażenie, że to dopiero zwiastun tragedii, jaka czeka załogę naszej spółki w obliczu nadchodzącej upadłości. Jak zawsze w wyniku błędnych decyzji biznesowych najbardziej pokrzywdzeni są zwykli pracownicy, a cierpienie dotyka ich najbliższych - uważają związkowcy, którzy apelują o pomoc w ratowaniu Kopeksu. (PAP)

mab/ je/ itm/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 2 ~spec

Tutaj niema silnych związkowców. Firma kopex była w bardzo dobrej sytuacji, która w tym roku się pogorszyła niestety. Zauważyła to spekuła i zdołowała kurs. Kopex po mądrej restrukturyzacji przez Famur wyszedłby z kłopotów, ale wiadomo - każdy chce mieć dobrą spółkę tanio.Grają na czas, ale działa to na ich niekorzyść, bo restrukturyzacja jest potrzebna szybko.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
1 7 ~witold

Najgorsza tragedia spotka oczywiście związkowców. Zwłaszcza wierchuszkę.

! Odpowiedz
1 1 ~waga22

Czy ktoś pamięta wojnę firm Atari i Commodore? Jak i zarządzający tych firm wykradali sobie wzajemnie "architektów"platform komputerowych .Kiedy ogłaszano kolejne konstrukcje komputerów jako wielkie sukcesy .Nie odbieram firmom odkrywczego charakteru komputerów dla mas .Prasa związana z każdym z tych systemów komputerowych wyśmiewała platformę PC. Co ma to wspólnego z Kopexem i Famurem . Prasa może sponsorowana piała z zachwytu nad jedną największych światowych firm z branży górniczej.Kopex i Famur niby mieli współpracować w Chinach ,skończyło się w sądach. To było porażką Pomyślcie PC=Cat.
Jeśli obecnie wygrywający właściciel Famuru nie oświeci wizja ,która nie będzie walką z naprawdę z wielkim tylko wchodzeniem z takimi produktami o których wielcy nawet nie pomyślą ,jeśli ne będą prawdziwie wierzyć ,w polskich fachowców ,głodnych możliwości dorobienia się ciężką i wydajną pracą ,Jeśli nie będzie wierzyć w pomysłowość i kreatywność nawet najmniej wykształconych pracowników obu firm , jeśli nie zapali ognia wiary w prezesach firm należących do obu grup , że ich pracownicy potrafią zrobić wszystko nie tylko maszyn dla górnictwa , to
to wszystko padnie szybciej niż się sądzi. Panowie prezesi pomyślcie , pracownik to nie bezrozumny niewolnik , uwierzcie , że byliśmy dumni( chcemy być nadal) kiedy powstawała nowa konstrukcja i kiedy była wystawiana na targach i z ściśniętym sercem czekaliśmy ,że sprzeda się na światowych rynkach w wielu egzemplarzach. Basta.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 4 ~ksa

a co ja na budowie powiem ?
11 zł na h

! Odpowiedz
3 20 ~poldek

Związkowcy apelują o pomoc w utrzymaniu koryta+

! Odpowiedz
5 17 ~ededed

"Potrzebujemy szybkich decyzji, bo z każdym dniem kondycja Kopeksu jest coraz gorsza, a widmo upadłości coraz wyraźniejsze - czytamy w liście."... czyli chcieliby zeby zrobic pokazowke w stylu putina... typowa socjalistyczna mentalnosc... ogarnijcie sie... to jest kaptitalizm - im mniej panstwa tym wszystkim lepiej...

! Odpowiedz
4 26 ~jaro

W ramach ratowania grupy proponuję obciąć pensje związkowcom o 70% tak aby została średnia krajowa... jak to łatwo szukać pomocy na zewnątrz. Trzeba dać przykład i zacząć od siebie...

! Odpowiedz
0 1 ~Ferdek

VETO JAKA ŚREDNIA KRAJOWA 2000 brutto i się zobaczy. Jak ktoś ma inne zdanie to niech sie zwolni

! Odpowiedz
5 32 ~Nie_sądzę

Firmy, w których są związkowcy padają. Przypadek?

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne
WIG 1,18% 60 902,04
2019-07-19 17:05:00
WIG20 0,97% 2 344,03
2019-07-19 17:15:00
WIG30 0,94% 2 681,21
2019-07-19 17:15:00
MWIG40 0,48% 4 035,38
2019-07-19 17:05:00
DAX 0,26% 12 260,07
2019-07-19 17:37:00
NASDAQ -0,74% 8 146,49
2019-07-19 22:03:00
SP500 -0,62% 2 976,61
2019-07-19 22:08:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.