REKLAMA

Źródła CTK: Czechy zablokowały oświadczenie UE ws. ambasady USA w Jerozolimie

2018-05-12 17:19
publikacja
2018-05-12 17:19
YAY Foto

Czechy, Węgry i Rumunia zablokowały krytyczne wobec USA oświadczenie Unii Europejskiej dotyczące planów przenosin amerykańskiej ambasady do Jerozolimy - podała w sobotę czeska agencja CTK, powołując się na źródła dyplomatyczne.

Rzeczniczka czeskiego ministerstwa spraw zagranicznych Michaela Lagronova powiedziała CTK, że Republika Czeska nie widzi powodu, dla którego UE miałaby zajmować stanowisko w tej sprawie.

Czeska agencja poinformowała także, że palestyńskie ministerstwo spraw zagranicznych wyraziło ubolewanie w związku z decyzją trzech unijnych państw. Zgodnie z jego oświadczeniem Czechy, Węgry i Rumunia poniosą pełną odpowiedzialność za konsekwencje swojego kroku, zwłaszcza za przyszłe stosunki z arabskim i islamskim światem.

Przygotowywane przez europejską służbę dyplomatyczną oświadczenie miało zawierać deklarację, że kraje członkowskie Unii nie będą przenosić swoich ambasad do Jerozolimy. Zdaniem rzeczniczki MSZ wykraczało ono poza ramy grudniowego stanowiska szczytu prezydentów i premierów Unii, w którym stwierdzono, że jedynym realistycznym rozwiązaniem konfliktu izraelsko-palestyńskiego jest powstanie dwóch państw, z Jerozolimą jako ich stolicą.

Prezydent Czech Milosz Zeman wielokrotnie opowiadał się za wzięciem przykładu z USA i przenosinami ambasady do Jerozolimy. W maju Republika Czeska otworzy w Jerozolimie konsulat honorowy, a w listopadzie, podczas planowanej wizyty Zemana w Izraelu, ma zostać otwarte Centrum Czeskie.

Z Pragi Piotr Górecki

Źródło:PAP
Tematy
Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Otwórz Konto w aplikacji mobilnej GOmobile.

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki