REKLAMA
NIE PRZEGAP

Żołnierze Wyklęci trafią na monety

Mikołaj Fedkowicz2016-08-05 10:23
publikacja
2016-08-05 10:23

Narodowy Bank Polski wyemituje serię monet upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Jak wynika z planu emisji na rok 2017, pierwszych monet możemy spodziewać się już w marcu.

fot. Rafal Kuzma / / FORUM

W przedstawionym przez NBP harmonogramie emisji monet okolicznościowych na 2017 r. znajdują się cztery serie srebrnych monet poświęconych żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Nominał każdej z nich ma wynosić 10 zł. Nie jest na razie wiadomo, czyje konkretnie wizerunki znajdą się na poszczególnych monetach.

Inauguracja całego cyklu ma rozpocząć się w marcu, kiedy zostaną wyemitowane dwie serie. Kolejne dwie są planowane na maj oraz listopad. Wydaje się, że – z racji popularności tego tematu w ostatnich latach - monety z Żołnierzami Wyklętymi mogą szybko zniknąć z ogólnodostępnej sprzedaży banku centralnego, bowiem nakład każdej serii jest stosunkowo niski - maksymalnie 15 tys. sztuk.

Rozpoczęcie emisji w marcu wiąże się z polskim świętem państwowym - 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy niepodległościowego podziemia zostało uchwalone przez parlament w 2011 r.

Poza Żołnierzami Wyklętymi, na monetach okolicznościowych emitowanych przez NBP w 2017 r. mają pojawić się tematy odnoszące się m.in. do Solidarności Walczącej, dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki czy koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej (banknot). Wpisuje się to w ramy misji polskiego banku centralnego w zakresie monet kolekcjonerskich, którą jest przede wszystkim popularyzacja ojczystej historii oraz upamiętnienie zasłużonych osób. NBP zastrzega, że plany emisji na przyszły rok mogą ulec zmianie.

Do tej pory w zakończonym niedawno półroczu zostało zaprezentowanych dwanaście serii okolicznościowych monet i banknotów. Wśród upamiętnionych tematów znalazła się m.in. rocznica chrztu Polski czy igrzyska w Rio de Janeiro.

NBP ma wyłączne prawo do emitowania pieniądza, w tym monet kolekcjonerskich będących legalnym środkiem płatniczym. Ich zamówienia można dokonać bezpośrednio w sklepie internetowym prowadzonym przez polski bank centralny lub w jego oddziałach regionalnych. Do wszystkich zakupionych monet dołączany jest certyfikat z informacjami dotyczącymi konkretnej emisji.

Źródło:
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (27)

dodaj komentarz
~show
Temat Żołnierzy Wyklętych przekracza możliwości intelektualne wielu ludzi. To co wy piszecie to jest jakiś dramat. Wracajcie do swoich bajek, zabaw w finansjerke a nie piszcie o rzeczach które was przerastają. Niektórzy urągający Żołnierzom walczącym z ukrycia z wrogiem nie mają pojęcia kto walczył, gdzie i dlaczego tak. Robicie Temat Żołnierzy Wyklętych przekracza możliwości intelektualne wielu ludzi. To co wy piszecie to jest jakiś dramat. Wracajcie do swoich bajek, zabaw w finansjerke a nie piszcie o rzeczach które was przerastają. Niektórzy urągający Żołnierzom walczącym z ukrycia z wrogiem nie mają pojęcia kto walczył, gdzie i dlaczego tak. Robicie z siebie pośmiewisko, żeby nie powiedzieć gorzej. Gość od "szacunku dla Rokossowskiego" powinien pogadać z psychiatrą a potem dostać oklep za takie teksty. Małolat z młyna stadionowego mają od was większą wiedzę wielcy bankierzy.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~u_bolt
Powariowali w tym NBP pod kierownictwem Glapinskiego.
~Patryk
Pewnie na tym będzie się dało zarobić z czasem. Nie za rok, za dwa, ale znajdą się kolekcjonerzy, którzy to z czasem odkupią.

Polecam konto osobiste w POLSKIM banku. Łatwy, prosty dostęp:

http://wojtaszek97.oferty-kredytowe.pl/o/salechannel.php?idSaleChannel=722&idDistributor=36388
~autor
A gdzie notka, że to artykuł sponsorowany?
~reiki
Jak zwykle pełno web brygady na forum.
~eeee
Na pieniądzach mordercy dzieci......Dobra,Zmiana
~Max
Jak tak stękasz eeeeee to po tym pojawia się brzydki zapach i ślad.
Rozumu ci brakuje bo o wiedzy nie wspomnę.
~witam_debila odpowiada ~Max
z Polaczkowa
~autor odpowiada ~witam_debila
Ruska hołota opłacana przez putinka się oddzywa.

Powiązane: Sektor bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki