Narodowy Bank Polski wyemituje serię monet upamiętniających Żołnierzy Wyklętych. Jak wynika z planu emisji na rok 2017, pierwszych monet możemy spodziewać się już w marcu.


W przedstawionym przez NBP harmonogramie emisji monet okolicznościowych na 2017 r. znajdują się cztery serie srebrnych monet poświęconych żołnierzom podziemia antykomunistycznego. Nominał każdej z nich ma wynosić 10 zł. Nie jest na razie wiadomo, czyje konkretnie wizerunki znajdą się na poszczególnych monetach.
Inauguracja całego cyklu ma rozpocząć się w marcu, kiedy zostaną wyemitowane dwie serie. Kolejne dwie są planowane na maj oraz listopad. Wydaje się, że – z racji popularności tego tematu w ostatnich latach - monety z Żołnierzami Wyklętymi mogą szybko zniknąć z ogólnodostępnej sprzedaży banku centralnego, bowiem nakład każdej serii jest stosunkowo niski - maksymalnie 15 tys. sztuk.
Rozpoczęcie emisji w marcu wiąże się z polskim świętem państwowym - 1 marca obchodzony jest Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych, święto poświęcone upamiętnieniu żołnierzy niepodległościowego podziemia zostało uchwalone przez parlament w 2011 r.
Poza Żołnierzami Wyklętymi, na monetach okolicznościowych emitowanych przez NBP w 2017 r. mają pojawić się tematy odnoszące się m.in. do Solidarności Walczącej, dwusetnej rocznicy śmierci Tadeusza Kościuszki czy koronacji Matki Bożej Jasnogórskiej (banknot). Wpisuje się to w ramy misji polskiego banku centralnego w zakresie monet kolekcjonerskich, którą jest przede wszystkim popularyzacja ojczystej historii oraz upamiętnienie zasłużonych osób. NBP zastrzega, że plany emisji na przyszły rok mogą ulec zmianie.
Do tej pory w zakończonym niedawno półroczu zostało zaprezentowanych dwanaście serii okolicznościowych monet i banknotów. Wśród upamiętnionych tematów znalazła się m.in. rocznica chrztu Polski czy igrzyska w Rio de Janeiro.
NBP ma wyłączne prawo do emitowania pieniądza, w tym monet kolekcjonerskich będących legalnym środkiem płatniczym. Ich zamówienia można dokonać bezpośrednio w sklepie internetowym prowadzonym przez polski bank centralny lub w jego oddziałach regionalnych. Do wszystkich zakupionych monet dołączany jest certyfikat z informacjami dotyczącymi konkretnej emisji.
