REKLAMA

Zobacz Centrum Pieniądza NBP - przedpremierowo!

2016-05-13 06:00
publikacja
2016-05-13 06:00
Zobacz Centrum Pieniądza NBP - przedpremierowo!
Zobacz Centrum Pieniądza NBP - przedpremierowo!
fot. Anna Drozd /

Centrum pieniądza NBP to placówka edukacyjna, gdzie zwiedzający mogą zobaczyć jak wyglądały pierwsze monety i banknoty oraz dowiedzieć się więcej m.in. o procesach mikro i makro ekonomicznych czy też giełdzie. Wielkie otwarcie już 14 maja o godzinie 19.00 w Warszawie.

- Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka, to absolutnie unikatowa placówka edukacyjno-wystawiennicza. Zwiedzający, którzy przyjdą obejrzeć naszą ekspozycję stałą dowiedzą się jak wyglądały pierwsze monety i banknoty, zobaczą unikatową kolekcję polskich monet, dowiedzą się jak wygląda giełda, dowiedzą się więcej o procesach mikro i makro ekonomicznych, będą mogli porozmawiać z wirtualnym bankierem, zobaczyć jak jest zbudowany bankomat, wejść do bankowozu i wejść do skarbca żeby dotknąć prawdziwej sztaby złota.To ponad 4000 eksponatów na ekspozycji, ponad 1800 m2 wydruków. Koszt ekspozycji Centrum Pieniądza to około 35 mln zł - mówi Piotr C. Śliwowski, dyrektor Centrum Pieniądza Narodowego Banku Polskiego im. Sławomira Skrzypka w Warszawie.

Centrum Pieniądza składa się z 3 poziomów wystawienniczych. Na pierwszym poziomie znajduje się Gabinet Numizmatyka, w którym zgromadziliśmy najciekawszą kolekcję monet polskich ze zbiorów Narodowego Banku Polskiego. Jedną z nich jest denar Bolesława Chrobrego, jedna z najstarszych monet wybitych na ziemiach polskich. Piętro niżej znajduje się skarbiec z odtworzonymi drzwiami skarbcowymi. W tej części można także podnieść sztabę złota ważącą 12,5 kg, wejść do wnętrza bankowozu i odwiedzić laboratorium autentyczności. W module Twórca pieniądza i Produkcja pieniądza pokazujemy różne etapy produkcji banknotów i monet. Znajduje się tu wyjątkowa kolekcja szkiców obowiązujących obecnie monet obiegowych, która została stworzona przez Pana Andrzeja Heidricha, oprócz tego prezentujemy też surowce służące do produkcji papieru banknotowego - mówi Marta Dulinicz - główny specjalista, Centrum Pieniądza NBP im. Sławomira Skrzypka.

- Ekspozycja stała jest wyposażona w system powizyty. Każdy przychodzący do Centrum Pieniądza, a przypominam, że wstęp jest bezpłatny, otrzyma przy wejściu kartę RFID i w ponad 150 miejscach na ekspozycji będzie przy pomocy tej karty mógł zapisywać wyniki gier, w które będzie grał na ekspozycji, quizów z zakresu ekonomii, a po powrocie do domu będzie mógł wejść na stronę Centrum Pieniądza i odtworzyć swoją trasę na ekspozycji. Wielka premiera, wielkie otwarcie już 14 maja w noc Muzeów, zapraszamy od godziny 19.00. Przyjdźcie do nas i zobaczcie fascynujący świat pieniądza - mówi Piotr C. Śliwowski.

Rozmawiała Anna Drozd

Źródło:
Tematy
Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Najlepsze konta dla płacących kartą lub telefonem - styczeń 2022 r.

Komentarze (14)

dodaj komentarz
~Gold_Eagle
A tymczasem ilość rejestrowanych właścicieli do jednej uncji złota w skarbcu comex`u wynosiła 1 do 542 link English http://www.businessinsider.com/comex-vault-doesnt-have-enough-gold-2016-5
~złodziejstwo
tak się walczy z bezrobociem.....tworzy się za państwowe pieniądze kolejny twór, zatrudnia się na stołku dyrektora, stołku głównego specjalisty itd., za pół roku będzie tam 120 osób i setki osób dodatkowo wykonujących zlecenia np. ekspertyzy, opracowania itd. :)))), a za drzwiami tego wynalazku po ulicy chodzą głodni tak się walczy z bezrobociem.....tworzy się za państwowe pieniądze kolejny twór, zatrudnia się na stołku dyrektora, stołku głównego specjalisty itd., za pół roku będzie tam 120 osób i setki osób dodatkowo wykonujących zlecenia np. ekspertyzy, opracowania itd. :)))), a za drzwiami tego wynalazku po ulicy chodzą głodni ludzie, bo są gorsi
~Gold_Eagle
Hahaha, jak prawdziwi magicy nie zdradzą tajemnicy. Bo jeszcze przed jutrzejszym porankiem była by rewolucja. Jedynym pieniądzem ustanowionym przez stwórce jest srebro natomiast złoto służy do przechowywania bogactwa, cała reszta to zwykły papier cyklicznie dodrukowywany i tracący swą wartość. Tak Polacy nie doceniają Hahaha, jak prawdziwi magicy nie zdradzą tajemnicy. Bo jeszcze przed jutrzejszym porankiem była by rewolucja. Jedynym pieniądzem ustanowionym przez stwórce jest srebro natomiast złoto służy do przechowywania bogactwa, cała reszta to zwykły papier cyklicznie dodrukowywany i tracący swą wartość. Tak Polacy nie doceniają prawdziwej wartość srebra jesteśmy potentatem światowym otrzymujemy je jako produkt uboczny przy wydobywaniu miedzi i za pół darmo eksportujemy do USA. Niebawem srebro okaże swoją prawdziwa wartość a my będziemy jak zwykle „Polak mądry po szkodzie” i szukać winnego!
~spostrzegawczy
Może wytłumacza jak banki produkują pieniądze z niczego.
~Andrzej
czy jawnie przedstawiaja jak pieniadz jest kreowany przez prywatne banki? i jak dzieki temu mechanizmowi bankier, ktory nie robi nic, drenuje pieniadze z calego spoleczenstwa?
~wo
Pycha zawsze kroczy przed upadkiem - nic dodać nic ująć.
~Dim
"im. Sławomira Skrzypka" - Czy to za wyjątkowe osiągnięcia w działalności ekonomicznej ?

Nie.

Za to że umarł wspólnie z tym który go namaścił.

Następny pomnik z gipsu.
~wstyd
za to, ze z kartki czytał kto jest szefem Rezerwy Federalnej USA itd., wstydu nie miał , by zgodzić się na propozycję zimnego Lecha, by piastować ten urząd, ale jak wiadomo, każdy dąży do szczytu swojej niekompetencji, pochodził z mojego miasta i jest jeszcze większy wstyd, bo ukończył liceum.....
~zeflik
I kolejne stołki dla Pareigenossen. Cała polityka socjalistów. Pożyczać i wydawać! Nie swoje, rzecz jasna. Każda kasjerka z Biedronki w Pazimiechach jest dumna, że może sfinansować kolejna atrakcję zapewne w stołecznym mieście.
~Lisek
"G "mnie to obchodzi,nie mają na co wydawać pieniędzy!
Następny pomnik?
1000 pomników ,na tysiąc- lecie państwa PiSaków! To jest ich cel?
A gdzie ja ,obywatel,pytali kogoś ,na co to komu?co w tym takiego ważnego,żeby muzeum budować?

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki