REKLAMA

Znów skok na KGHM-ie. 9% w górę

2015-07-27 13:36
publikacja
2015-07-27 13:36
fot. Łukasz Grudniewski / EastNews

Chwilę po godzinie 13 akcje KGHM-u w ledwie kilka minut skoczyły z poziomu 89 zł do poziomu 99,6 zł. Niektórzy inwestorzy mogą odczuwać deja vu, ponieważ podobna sytuacja miała miejsce w piątek.

[Aktualizacja godz. 13:59: Aktualnie KGHM wyceniany jest na 100,30 zł (+10,5%)]

Znów skok na KGHM-ie
Znów skok na KGHM-ie (fot. Łukasz Grudniewski / EastNews)

Jeszcze przed południem akcje KGHM-u znajdowały się około procenta pod kreską, jednak wystarczyło kilka minut by w okolicach godziny 13:30 znalazł się 9% ponad nią. Taki efekt wywołali najprawdopodobniej politycy PiS, którzy poinformowali o złożeniu wniosku dotyczącego likwidacji podatku od kopalin.

"W lutym 2012 r w Lubinie odbyło się posiedzenie wyjazdowe klubu parlamentarnego PiS. Wówczas przyjęliśmy stanowisko, w którym zwracaliśmy uwagę na zagrożenie związane z wprowadzeniem podatku od miedzi i srebra, dotyczące zahamowana rozwoju górnictwa miedziowego w Polsce. Nasze przewidywania okazały się faktem. Niestety rentowność poszczególnych zakładów w zagłębiu lubińskim spada (...)" - poinformował Mariusz Błaszczak, szef klubu parlamentarnego PiS.

Podatek ten wprowadzony ledwie trzy lata temu zdążył dać się we znaki akcjonariuszom KGHM-u. Spowodował on znaczący spadek zysków i dywidend oraz znacząco przyczynił się do osłabienia giełdowej atrakcyjności spółki.

Rynkowe deja vu

To jednak nie pierwsza taka sytuacja w ostatnim czasie. Ledwie w piątek, także około godziny 13, inwestorzy mogli obserwować niemal identyczną sytuację na papierach spółki. Podobnie jak dzisiaj wówczas zakupy napędzały spekulacje na temat podatku od kopalin. Wtedy nadzieję na jego obniżenie wiązano z wizytą rządu na Dolnym Śląsku. Tym razem za "wpieranie KGHM-u" wzięła się opozycja.

KGHM w ostatnich dniach przeważnie jednak mocno tracił. Była to głównie pochodna spadków cen głównych produktów spółki - surowców. Srebro oraz miedź są aktualne najtańsze od lat. Negatywnie na postrzeganie spółki działają także plotki dotyczące wsparcia przez KGHM rządowego funduszu mającego na celu ratowanie górnictwa. Pojawiła się nawet rekomendacja sugerująca wycenę akcji spółki na poziomie 69,2 zł.

Adam Torchała

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (63)

dodaj komentarz
~Adam222
Podatek od kopalin powinien pozostać. Inaczej mafia będzie się dorabiać kosztem społeczeństwa.
~zybuch
pisiory zlewarowali się na długie pozycje na kghm i szwagry pisiorów pozarabiali - perfidna manipulacja
~gustav
30 złotych to i tak za dużo
~rolex
Wierze, ze PiS odpuści KGHM'owi ten fatalny podatek. Jeszcze trzy miesiące i odstawmy te mafie od koryta. Jednak lnwestorzy pokladaja nadzieje w Beatę Szydlo.
~Apolityczny
Przecież naiwniaku ten podatek szedł nie tylko na ośmiorniczki, ale także na emerytury itp., a firma i tak nieźle stała. Bardziej potrzeba reform w węglu czy ZUS, a różni idioci oczekują z nieba złotówek na stale nowe darowizny, zmniejszanie podatków takim KGHM, obdarowywanie kleru, podnoszenie głupio emerytur "bo Przecież naiwniaku ten podatek szedł nie tylko na ośmiorniczki, ale także na emerytury itp., a firma i tak nieźle stała. Bardziej potrzeba reform w węglu czy ZUS, a różni idioci oczekują z nieba złotówek na stale nowe darowizny, zmniejszanie podatków takim KGHM, obdarowywanie kleru, podnoszenie głupio emerytur "bo wszyscy maja takie same żołądki", nawet jak ktoś g. pracował, polepszanie służby zdrowia, no i oczywiście jak najszybsze emerytury - TYLKO SKĄD FORSA ? UB-kom juz zabrano, bankom i koncernom się zabierze, a podatki uszczelni i OBUDZIMY się z ręka w nocniku z głupawych marzeń rozdawania wszystkim z tego samego pustego garnka.
~ordynator odpowiada ~Apolityczny
Aby garnek napełnić, należy wprowadzić jeszcze więcej podatków: wodny - od ciepłej wody, biały - od białej śmietany, morski - od słonej wody w promieniu 100 km. Nie chcę odbierać inwencji ministerstwu finansów więc nie piszę o innych możliwych. Tak to chyba z przepełnionego gara wyleje się. Może wtedy i UB-kom Aby garnek napełnić, należy wprowadzić jeszcze więcej podatków: wodny - od ciepłej wody, biały - od białej śmietany, morski - od słonej wody w promieniu 100 km. Nie chcę odbierać inwencji ministerstwu finansów więc nie piszę o innych możliwych. Tak to chyba z przepełnionego gara wyleje się. Może wtedy i UB-kom ponownie damy - będzie dla wszystkich.
~willy odpowiada ~Apolityczny
może i takie same zoladki ale inne glowy,chlopie,tylko wiedza,wyksztalcenie daje podstawe godziwej egzystencji a nie związki,hehehe
~harry
W mediach huczy o nowej aktualizacji chińskich rezerw złota. Prawda jest taka, że na przestrzeni ostatnich 6 lat Chiny skupiły nie 600 a 6000 ton. Czemu Chińczycy nie ujawniają prawdziwych rezerw? Więcej przeczytacie na: http://independenttrader.pl/376,czemu_chiny_utajniaja_rzeczywisty_stan_rezerw_zlota.html
~ornitolog
Wygląda to na przygotowania do bojkotu efektów pracy amerykańskich maszyn, intensywnie drukujących dolara.
~kol
Szkoda, że POpaprańcy, nieudańcy kończą nierządy bo jeszcze rok i prawie wszystkie spółki miałyby wartość śmieciowo-groszową i byłby spokój z szulernią.

Powiązane: Podatek od kopalin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki