Znów rośnie liczba Ukraińców pracujących w Polsce

Po niespodziewanym spadku liczby Ukraińców ubezpieczonych w ZUS w IV kwartale ubiegłego roku, w pierwszych trzech miesiącach obecnego liczba ta ponownie wzrosła. Na koniec marca ubezpieczeniami społecznymi w Polsce było objętych 610 tys. cudzoziemców, z czego 3/4 stanowili Ukraińcy.

W pierwszym kwartale liczba cudzoziemców ubezpieczonych w ZUS wzrosła o 39 995 osób. 9 na 10 z nich stanowili przybysze zza wschodniej granicy - Ukrainy (33 841 osób więcej niż na koniec grudnia) i Białorusi (2030 osób). O ponad 1000 osób wzrosła również liczba Mołdawian i Gruzinów objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce.

W I kwartale liczba Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce wzrosła o 33,8 tys.
W I kwartale liczba Ukraińców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce wzrosła o 33,8 tys. (Bankier.pl na postawie danych ZUS)

Te dwie nacje odpowiadały też za przytłaczającą większość ubezpieczonych w ZUS obcokrajowców. Na koniec marca było to 454,6 tys. Ukraińców i 36,2 tys. Białorusinów. Na trzecie miejsce awansowali Mołdawianie (8,9 tys.), a na czwarte Gruzini (8,2 tys.). W ostatnim czasie najszybciej rośnie właśnie liczba przybyszów z tego ostatniego kraju - rok wcześniej było ich prawie trzykrotnie mniej.

Ukraińcy stanowią 3/4 cudzoziemców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce
Ukraińcy stanowią 3/4 cudzoziemców objętych ubezpieczeniami społecznymi w Polsce (Bankier.pl na podstawie danych ZUS)

Dynamiczny wzrost liczby pracowników z zagranicy od 2015 r. daje ulgę pracodawcom borykającym się ze znalezieniem "rąk do pracy" po oferowanych przez siebie stawkach. Mimo że cudzoziemców na polskim rynku pracy przybywa, bezrobocie spada i jest najniższe w historii III RP oraz należy do najniższych w Unii Europejskiej. Dynamicznie rosną także wynagrodzenia.

Większa liczba osób legalnie pracujących i odprowadzających składki na ubezpieczenia społeczne w Polsce daje również ulgę budżetowi i zmniejsza dziurę w Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. W ubiegłym roku, po raz drugi w ostatniej dekadzie, udział dotacji do FUS w wydatkach budżetowych spadł poniżej 10 proc. Natomiast manko w FUS spadło do 43 mld zł, a stopień pokrycia wydatków wpływami ze składem (78,6%) był najwyższy od 2001 roku.

MKa

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 bha

Szybko przejrzą na oczy na tym w większości elastycznym na maxa minimalnie minimalnym czasowym śmieciowo-zleceniowym i coraz bardziej niepewnym szaro-czarnym rynku pseudo zatrudniania.niestety od lat.

! Odpowiedz
7 6 wektorwg

Polacy tak pracują na zachodzie i jakoś nie wracają. Wolą umowy śmieciowe niż PIS

! Odpowiedz
1 4 bha odpowiada wektorwg

Nie wracają bo tu na pewno nie da obecnie im raczej nikt tyle zarobić nawet i za 300 h w m-cu Czy wolą te umowy raczej nie mają zbyt wielkiego wyboru na coraz bardziej na maxa śmieciowo-zleceniowym,czasowym i coraz bardziej rosnącym jak epidemia szaro-czarnym rynku pseudo zatrudniania tzw.dawców pracy.

! Odpowiedz
6 21 bt5

Do kaczka po Smoleńsku. Jak tak na zachodzie rozrywają polskich nauczycieli i lekarzy to dlaczego te środowiska zawodowe nie pojechały na zachód w te pendy tylko nas w Polsce uszczesliwialy strajkami . Dobrze wiesz czemu i zapomniałeś dopisać że twoje dzieci wyjechały lata temu kiedy było na zachodzie łatwiej . Też mam wyjechanych z rodziny na zachodzie i też nie w szklarni czy na taśmie ale wbicie się na lepsze stanowiska na dzień dzisiejszy jest bardzo trudne i długotrwałe choćby ze względu na uznanie kwalifikacji lekarskich czy nauczycielskich z Polski i konieczność nauczenia się tamtych języków e bardzo dobrym stopniu. To nic od ręki lecz całe lata fatygi.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
12 8 kaczka-po-smolensku

Facet o czym ty mówisz tobie się wydaje ze wszystko z nieba spada ,z twoich tekstów wynika że państwo ma wszystko gwarantować komunizm ci się marzy . Co do ,nostryfikacji lekarskiej z Polskim dyplomem odkąd jesteśmy w UE nie trzeba jej robić w Niemczech a co do znajomość języka to chyba oczywiste że im lepiej znasz język tym lepiej .Problemem dzisiaj jest fakt ze produkuje się masa nic nie umiejących ludzi bez żadnych umiejętności to jest problem kapitalizmu tak jest w każdym kraju .

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
3 2 hfjdj odpowiada kaczka-po-smolensku

A dlaczego jest to problem i czyj?

! Odpowiedz
3 19 bt5

Do innowierca. Polacy i bez Ukraińców na zachodzie nie mają już czego szukać. Przyczyną jest to że niemal 100% ofert dla imigrantów na zachodzie jest przez agencje pracy tymczasowej. Jeszcze przed kryzysem 2008 można było na za zachodzie znaleźć bez problemu pracę na stały etat bez pośredników. Dziś nie ma takiej możliwości, a z agencji tymczasowej to ma się niepłatne przestoje i za to wygórowane potrącenia z wynagrodzenia . A i nie jest rzadkością że na naliczaniu wynagrodzenia są wałki lub nie dostanie się go wcale. Dosłownie w każdym kraju zachodniej uni występuje w większym lub mniejszym stopniu stopniu zjawisko bezdomnych wśród przybyłych z Polski. O media wypisywały w zeszłym roku horrendalne bzdury jak to od 1 stycznia Ukraińcy mieli setkami tysięcy wyjechać z Polski na zachód. No i co , guzik z tego ich wyjechania na zachód wyszło lecz w jeszcze większym stopniu jadą do Polski. Tam na zachód by musieli znać języki zachodnie i mieć auto na wyjazd do pracy nawet na te beznadziejne oferty z agencji tymczasowychm

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 12 innowierca

Jest w tym duzo prawdy.Ale jak przebywa sie za granica dlugo , powiedzmy 10 - 15 lat
z dobra znajomoscia jezyka , oszczednosciami to sprawy nie wygladaja tak zle.
Dla kontrastu ,
Ostatnie dzwonilem na bankolinie i konsultantem byla Polka .
Na siliwni (duze centrum rekreacyjne ) na recepcji tez rodaczka.
Calkiem niedawno jak zamawialem uncje zlota z banku bulionowego to moja tranzakcje Polak zalatwial.Z doswiadczeniem zawodowym i umiejetnosciami nie jest tak zle.
Ale prace proste to glownie agencje tymczasowe - czyli nieregularna praca.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
17 9 kaczka-po-smolensku

bzdury opowiadasz jak umiesz coś konkretnego to znajdzie prace i na stały etat jest deficyt ludzi którzy coś potrafią moi synowie są tego dowodem jeden jest lekarzem w Niemczech drugi Nauczycielem

! Odpowiedz
8 28 innowierca

@marxs
Pytasz dlaczego Ukraincy legalnie pracuja w Polsce , a nie sa w Unii ??::))
Wszystko jest dokladnie planowane przez elity (te najwyzsze ) i nie ma to zadnego zwiazku z teoriami spiskowymi , a jest czystym biznesem i kalkulacja , jak to ma zawsze miejsce w systemie monetarnym.
Jest wiele czynnikow dlaczego Ukraincy zupelnie swobodnie , moga pracowac i prowadzic biznesu w Polsce.
Zachamowano wzrost plac rodzimego Janusza , co bylo pozadane miedzy innymi przez koncerny zachodnie , otwierajace u nas masowo supermarkety i montownie.
Branza finansowa tez miala w tym interes , bo przeciez Janusze w tak wielkim kraju jak Polska , zeby kupic takie smieszne rzeczy jak komputer czy pralke , musieli brac kredyty.
Pamietacie ratalki na wszystko ::)) , bo chyba kazdy z nich korzystal i zalew firemek pozyczkowych , bo pracujaca tania masa , to najlepszy klient dla biznesu.
Dalej zachodnie elity zadecydowaly , ze w Polsce zostanie utworzone takie zgrupowanie Ukrainciw , zanim zdecyduja ich wpuscic dalej na zachod.
Paradoksalnie dzieki Putinowi zyskali nasi rodacy wykonujacy prace proste w krajach zachodnich
Wyobrazcie sobie ze gdyby nie zadyma na Ukrainie i od kilku lat Ukraincy wyjezdzaliby za praca legalnie na zachod , to nasze sprzataczki, szeregowi pracownicy budowlani nie mieliby juz czego tam szukac.Zanizyli by i tak juz niskie stawki a dodatkowo nasi rodacy szukaja juz za granica wygodniejszego zycia , a nowo przybyli pracowali by w tzw piatek-swiatek bez wytchnuenia a tacy wlasnie tani wykonawcy prac prostych na zachodzie sa preferowani.Mozna by tak jeszcze wymieniac.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne