Manko w FUS-ie zmalało do 43 mld złotych

Rok 2018 przyniósł poprawę kondycji finansowej Funduszu Ubezpieczeń Społecznych (FUS), dzięki czemu dotacja budżetowa była o 5 mld zł mniejsza niż rok wcześniej. Mimo to system emerytalny wciąż się nie spina i w niemal 30% musi być wspomagany przez podatników.

W raporcie rocznym Zakład Ubezpieczeń Społecznych będący operatorem FUS-u chwali się „rekordowym” rokiem i silniejszym od oczekiwań przychodem ze „składek”, których dzięki państwowemu przymusowi zebrano o niemal 10 mld zł więcej niż rok wcześniej, a stopień pokrycia wydatków wpływami ze składem (78,6%) był najwyższy od 2001 roku. W całym 2018 roku do ZUS-u wpłynęło 182 mld złotych „składek na ubezpieczenia społeczne”. Równocześnie na emerytury i renty wydano 201,2 mld zł, czyli o 15,9 mld złotych więcej niż przed rokiem.

(GUS.)

To efekt obniżenia wieku emerytalnego do 65 lat dla mężczyzn oraz 60 lat dla kobiet. W grudniu 2018 roku ZUS wypłacał przeciętnie 7,667 mln rent i emerytur, a więc o 163,8 tys. więcej niż rok wcześniej. Samych tylko świadczeń emerytalnych ZUS wypłacał 5,726 mln. Jeszcze cztery lata temu „aktywnych” emerytów było niespełna 5 mln. Cały czas maleje za to liczba rencistów, która w grudniu ’18 wyniosła 725 tys. wobec przeszło miliona notowanych jeszcze kilka lat temu.

(ZUS.)

Pomimo bardzo dobrej kondycji rynku pracy przychody ze składek nie były w stanie pokryć wydatków na świadczenia dla emerytów i rencistów. O ile jeszcze fundusz rentowy udało się zbilansować po raz pierwszy od przynajmniej kilkunastu lat, to stopa pokrycia składkami wydatków funduszu emerytalnego wyniosła tylko 71,3% i była niższa niż w roku poprzednim (73,4%).

(ZUS.)

Budżet państwa „dosypał” do FUS-u 35,8 mld złotych, co zresztą i tak jest najniższym wynikiem od 2014 roku. Dodatkowo podatnicy podarowali państwowemu systemowi emerytalnemu 7,17 mld zł z tytułu umorzenia pożyczek z budżetu państwa z lat 2014-16. Zatem łącznie w FUS-ie zabrakło niemal 43 mld złotych, która to dziura została zasypana pieniędzmi zebranymi z innych podatków. Raz jeszcze odnotujmy, że ZUS-owski system „nie spiął się” finansowo nawet w warunkach wybornej koniunktury na rynku pracy. Przy zatrudnieniu w sektorze przedsiębiorstw rosnących o 3% i płacach rosnących o 7% fundusz płac (czyli podstawa przychodów FUS) rósł w tempie dwucyfrowym. Dodatkowo polski rynek pracy został w ostatnich latach zasilony przeszło milionem pracowników z Ukrainy. Na dodatek FUS „żywił się” jeszcze tzw. suwakiem, czyli transferem pieniędzy z Otwartych Funduszy Emerytalnych, które netto dołożyły do systemu zusowskiego 4,7 mld zł.

Przeciętna renta z tytułu niezdolności do pracy kosztowała FUS 1 709,86 zł brutto miesięcznie, co po odjęciu 18% podatku PIT daje ok. 1400 zł netto. Średnia emerytura w okresie styczeń-grudzień 2018 roku ukształtowała się na poziomie 2 185,87 zł brutto, czyli niespełna 1800 zł po opodatkowaniu. Dla porównania, „przeciętne wynagrodzenie brutto w gospodarce narodowej” w zeszłym roku wyniosło 4585,03 zł brutto, czyli mniej więcej 3260 zł po opodatkowaniu.

Równocześnie wiemy, że ponad 2/3 zatrudnionych zarabia mniej od średniej. Według stanu na październik 2016 roku (to ostatnie dostępne dane) połowa Polaków zarabiała mniej niż 3511 zł brutto. Zakładając, że mediana płac rosła w podobnym tempie co średnia, to ta pierwsza jesienią 2018 roku wyniosłaby ok. 3976 zł brutto – czyli 2837 zł netto. Zatem przeciętna emerytura netto z ZUS-u w 2018 roku stanowiła 63% mediany płac netto w polskiej gospodarce.

Krzysztof Kolany

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
82 24 marxs

hihi "tylko" 43 mld zł? kolejny "wielki sukces" PISów

! Odpowiedz
1 28 karroryfer

jesli porównujemy medianę plac ( bardzo dobrze) to też do mediany a nie średniej emerytur !

! Odpowiedz
20 39 greatmongo

Powinien byc zakaz podwyzek emerytur tak dlugo jak ZUS sie nie spina. To po prostu absurd co sie dzieje

! Odpowiedz
7 48 tomitomi

powinien być ZAKAZ działalności zusu od 1989 roku !!!!!
...ta przestępcza organizacja wyniszcza lud pracy ! ......jak rak .

! Odpowiedz
0 13 tomitomi odpowiada tomitomi

''Odpis na zus '' -koszty :3 705 499 000 pln !!!!!
to jest dopiero prawdziwa patologia - codzienne (!)utrzymanie tego czegoś ,kosztuje nas ( podatników i beneficjentów) przeszło 10 milionów złotych - codziennie - nie stać nas na to !!!!!!!!

! Odpowiedz
5 34 histeryk

Jedną z głównych przyczyn poprawy są dokładający się do FUS wszyscy legalnie zatrudnieni Ukraińcy. W 2018 r. było ich sześć razy więcej niż w 2015 r.

! Odpowiedz
15 12 marxs

to prawda z jednej strony wspomagają "narodową" piramidę finansową a z drugiej wywożą dziesiątki mld dolarów i euro m.in. to i 500+ doprowadzi wkrótce do potężnego kryzysu walutowego

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalendarium przedsiębiorcy

  • Rozliczenie podatku od towarów i usług za poprzedni miesiąc - VAT 7.

    Podatnicy podatku akcyzowego rozliczają akcyzę.

Kalkulator odsetek

Aby obliczyć wartość odsetek, podaj kwotę zaległości oraz zakres dat.

? Odsetki ustawowe nalicza się od dnia, gdy zobowiązanie staje się wymagalne. Jeżeli spłata miała nastąpić 10-tego, to odsetki naliczane są od 11-tego.
? Data kiedy zobowiązanie będzie regulowane. Jeżeli przypada na dzień ustawowo wolny od pracy, to należy wpisać datę pierwszego kolejnego dnia roboczego.
? Stawkę obniżoną do wysokości 75% stawki podstawowej stosuje się tylko do zaległości powstałych po 1 stycznia 2009 roku. Odsetki w obniżonej stawce pobiera się, gdy podatnik złoży korektę zeznania i w ciągu 7 dni od niej wpłaci zaległość.