Zniknie urząd Rzecznika Finansowego

2020-08-06 06:34
publikacja
2020-08-06 06:34
fot. Mateusz Szymański / Bankier.pl

Rząd chce scentralizować ochronę konsumentów; zniknie urząd Rzecznika Finansowego, a jego kompetencje przejmie UOKIK - informuje w czwartek "Dziennik Gazeta Prawna". Według dziennika, projekt ma zielone światło od premiera; zmiany powinny wejść od 2021 r.

"DGP" przypomina, że instytucja, której celem jest ochrona indywidualnych konsumentów, kończy właśnie pięć lat. Według dziennika, kolejnej rocznicy urodzin najpewniej nie będzie. Pojawił się bowiem pomysł likwidacji Rzecznika Finansowego i przeniesienia jego obowiązków do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów razem z pracownikami.

"Projekt ustawy jest po konsultacjach wewnętrznych. Ma zielone światło od premiera. Zmiany powinny wejść od 2021 r." – twierdzi źródło DGP.

Ustalenia "DGP" potwierdza UOKiK.

"Jesteśmy gotowi na przejęcie kompetencji RF – pozytywnie oceniamy tę inicjatywę legislacyjną. Uważamy, że taki krok wzmocni poziom ochrony konsumentów na rynku finansowym" – odpowiedziało biuro prasowe urzędu cytowane przez "DGP".

Według "DGP" stanowisko znika w atmosferze sporu o pieniądze na edukację finansową, dublujących się kompetencji i mało skutecznej ochrony konsumentów. "Inicjatywa wyszła od Ministerstwa Finansów oraz Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów" - czytamy.

Dziennik przypomina, że obecny budżet Rzecznika Finansowego wynosi ponad 30 mln zł i stanowi około jednej trzeciej tego, którym dysponuje UOKiK.

Zdaniem "DGP", UOKiK nie przejmie od Rzecznika Finansowego dysponowania Funduszem Edukacji Finansowej. Ten jest zasilany pieniędzmi z kar, które nakłada głównie urząd czy nadzór. Ma on być zarządzany przez Komisję Nadzoru Finansowego. (PAP)

aop/ pko/

Źródło:PAP
Tematy
Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Jak zyskać do 160 zł za otwarcie konta osobistego?

Komentarze (3)

dodaj komentarz
grab
Kilka razy pisałem do UOKiK-u w ważnych dla nas sprawach i zawsze bez skutku.
Albo nie odpowiadali albo odsyłali mnie do powiatu a powiat nie reagował. Czyli znowu obywatel będzie stratny.
trooper
Zniknie pewnie tez urząd Rzecznika Praw Obywatelskich. I każdy inny, który jeszcze odważa się bronić obywateli przed machiną państwową.
meryt
"Zniknie pewnie tez urząd Rzecznika Praw Obywatelskich"

Nie zniknie z tej listy:
Członkowie Europejskiej Sieci Rzeczników Praw Obywatelskich
https://www.ombudsman.europa.eu/pl/european-network-of-ombudsmen/members/all-members

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki