REKLAMA

Znane osoby namawiają do głosowania za Zimowymi Igrzyskami w Krakowie

2014-05-19 14:39
publikacja
2014-05-19 14:39

Ponad 40 osób, w tym m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki i Adam Małysz, podpisało list otwarty do mieszkańców Krakowa, w którym zachęca do poparcia w referendum idei organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w Krakowie w 2022 roku.

Lech Wałęsa
Lech Wałęs; PAP/Piotr Wittman

Referendum ma się odbyć w Krakowie 25 maja równolegle z wyborami do PE i ma dotyczyć organizacji Zimowych Igrzysk Olimpijskich w 2022 r. oraz inwestycji ważnych dla mieszkańców: budowy metra, ścieżek rowerowych i stworzenia systemu monitoringu wizyjnego.

Sygnatariusze listu wyrazili przekonanie, że igrzyska w Polsce to wielka szansa, którą "dobrze wykorzystamy pod warunkiem, że proces przygotowań będzie naszym wspólnym dziełem, pozostając tematem otwartej dyskusji społecznej".

Według nich olimpiada zimowa w 2022 r. będzie unikalnym bodźcem dla rozwoju miasta, województwa i całej Polski oraz pozwoli na szybsze i skuteczniejsze rozwiązanie kluczowych problemów Krakowa i Małopolski - infrastrukturalnych, komunikacyjnych i związanych z jakością życia.

"Kraków stanął przed niepowtarzalną szansą i jest w stanie z tej szansy skorzystać" - podkreślono w liście, który podpisało ponad 40 osób, w tym m.in. Lech Wałęsa, Andrzej Wajda, Krzysztof Penderecki, Jerzy Hausner, Krystyna Zachwatowicz i Krzysztof Globisz, a także olimpijczycy i mistrzowie olimpijscy: Adam Małysz, Justyna Kowalczyk, Zbigniew Bródka, Wojciech Fortuna i Irena Szewińska.

Wicemarszałek województwa małopolskiego Jacek Krupa, który pełni funkcję wiceprzewodniczącego Komitetu Konkursowego Kraków 2022, podkreślił, że sygnatariuszami listu są zarówno osoby związane z Krakowem, jak i z innymi regionami.

"Ten projekt - Kraków 2022 jest projektem, na który patrzą nie tylko mieszkańcy Krakowa, nie tylko Małopolanie, patrzy cała Polska. To jest projekt narodowy i musimy zrobić wszystko, ażeby ten projekt stał się rzeczywistością" - mówił Krupa podczas prezentacji listu.

O prawo przeprowadzenia ZIO w 2022 r. walczy pięć miast: Pekin, Ałmaty, Lwów, Oslo i Kraków. Decyzja, kto będzie gospodarzem, zapadnie na 127. sesji MKOl w Kuala Lumpur 31 lipca 2015 roku.(PAP)

rgr/ eaw/ mow/

Źródło:PAP
Tematy
Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Ile kosztuje kredyt na 10 tys. zł?

Komentarze (2)

dodaj komentarz
~ktos_z_wwa
to jak tak gorąco zachęcają, to niech sami pokryją koszty tego syfu. pozdro
~MM
Ciekawe jak wytłumaczą konieczność powstania ścieżek rowerowych na ZIO?? Robią wodę z mózgów... Dla mieszkańców Krakowa priorytetem powinna być budowa co najmniej dwóch ciepłowni

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki