REKLAMA

Znamy stawkę podatku bankowego

2015-12-03 13:31
publikacja
2015-12-03 13:31
fot. Fot.Roman Koszowski / Foto Gosc / FORUM

Stawka podatku bankowego wyniesie 0,0325 proc. i będzie naliczana miesięcznie od aktywów ponad 4 mld zł. Podatek będzie wprowadzony od 1 lutego 2016 roku - powiedział Wojciech Jasiński, poseł PiS, szef sejmowej Komisji Finansów Publicznych.

Poseł przedstawił w czwartek w Sejmie projekt ustawy o podatku bankowym.

Podatkiem bankowym objęte będą nadwyżki ponad poziom 4 mld zł aktywów. "Chcemy, żeby wszedł on od 1 lutego przyszłego roku" - powiedział Jasiński. Pytany o przewidywane przychody z tego podatku powiedział, że wyniosą one 5-6 mld zł. Dodał, że po jego wprowadzeniu nie jest przewidywany wzrost kosztów kredytów dla konsumentów i firm.

Stawka podatku w przypadku ubezpieczycieli wynieść ma za każdy miesiąc 0,05 proc. Na tę informację gwałtownie zareagował kurs akcji PZU, który przed godz. 14-tą notuje spadek o 4,5% do 36,45 zł. Zanim pojawiła się informacja o stawce podatku od ubezpieczycieli, kurs notował niewielkie wzrosty i znajdował się ponad poziomem 38 zł.

/ Bankier.pl

W przeciwieństwie do PZU, banki notowane na giełdzie w Warszawie nie zareagowały na informację o stawce podatku bankowego. Pokrywały się one z wcześniejszymi zapowiedziami, zgodnie z którymi miała ona wynieść łącznie 0,39 proc. Minister finansów Paweł Szałamacha informował wcześniej, że wpływy w budżecie na przyszły rok założono na 6-6,5 mld zł.

Poselski projekt ustawy o podatku od niektórych instytucji finansowych ma trafić jeszcze w czwartek do marszałka Sejmu. Podatkiem mają być objęte banki krajowe, oddziały banków zagranicznych, oddziały instytucji kredytowych, Spółdzielcze Kasy Oszczędnościowo-Kredytowe i krajowe zakłady ubezpieczeń. (PAP)

dol/ luo/ eaw/

Źródło:PAP Biznes
Tematy
Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Otwórz konto dla firm i zyskaj do 1100 zł premii!

Advertisement

Komentarze (117)

dodaj komentarz
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Pi3xel
Mieszkam w Siedlcach w którym pewien biznesmen Sobolewski Zbigniew postawił pomnik Lecha Kaczyńskiego i któremu Jarosław Kaczyński podobno obiecał że opodatkuje supermarkety. Co by było śmieszniej ten że biznesmen ma sieć sklepów spożywczych Carlos i żeby było smieszniej niejest taki święty bo skupuje faktóry budowlane Mieszkam w Siedlcach w którym pewien biznesmen Sobolewski Zbigniew postawił pomnik Lecha Kaczyńskiego i któremu Jarosław Kaczyński podobno obiecał że opodatkuje supermarkety. Co by było śmieszniej ten że biznesmen ma sieć sklepów spożywczych Carlos i żeby było smieszniej niejest taki święty bo skupuje faktóry budowlane bo sobie wciąga je na swój stan bo jak buduje swoje sklepy to ma większe koszty i tym samym więcej do odliczenia ale z drugiej strony fakt faktem zachodnie supermakety opodatkować trzeba tylko czemu nie nasze sklepy które też niesą święte i oszukują na podatkach jak wyżej wspomniana sieć
~trzy
I myślicie, że to banki zapłacą ten podatek? Poważnie? Prawda jest taka, że to KLIENCI BANKÓW ZA TO ZAPŁACĄ. Czyli my wszyscy.
~fff
solidarność dla polski była kiedyś błogosławieństwem po pozwoliła obalić komunę ... niestety obecnie działacze solidarnościowi okazują się przekleństwem ... okazuje się, że będąc w opozycji nauczyli się przede wszystkim burzyć ... nie mają natomiast kompletnie pojęcia jak się buduje ... wiadomo zburzyć jest solidarność dla polski była kiedyś błogosławieństwem po pozwoliła obalić komunę ... niestety obecnie działacze solidarnościowi okazują się przekleństwem ... okazuje się, że będąc w opozycji nauczyli się przede wszystkim burzyć ... nie mają natomiast kompletnie pojęcia jak się buduje ... wiadomo zburzyć jest łatwo, to potrafi każdy głupek, ale żaden głupek nic nie zbuduje, bo to jest dużo trudniejsze ... dlatego mamy to co mamy ...
~Dżejms
Czekajcie - wybrną jak Żabka - każdy oddział będzie niby to w ajencji i będzie nowym oddzielnym bankiem. Zobaczycie. Coś wymyślą - mają speców od optymalizacji.Szkoda że ja nie mogę się zoptymalizować.
~ggg
podatek od aktywów jest głupotą, będzie powodował, że banki będą niechętnie przyjmować nowe depozyty i udzielać nowe kredyty, czyli powiększać bilans i rozwijać biznes ... oprocentowanie depozytów spadnie, a kredytów wzrośnie, urosną także wszelkie opłaty ... tempo rozwoju gospodarczego również osłabnie ...podatek od aktywów jest głupotą, będzie powodował, że banki będą niechętnie przyjmować nowe depozyty i udzielać nowe kredyty, czyli powiększać bilans i rozwijać biznes ... oprocentowanie depozytów spadnie, a kredytów wzrośnie, urosną także wszelkie opłaty ... tempo rozwoju gospodarczego również osłabnie ... podobnie jak opodatkowanie pracy, które powoduje, że w Polsce nie opłaca się pracować ...
~TaniDrań
Oczywiście nie masz racji. Dalczego? Ważny jest efekt skali. Jeżeli udzielisz kredytu na powiedzmy 2% w kwocie 1 mld zł. To podatek nie będzie miał znaczenia, ponieważ będzie niższy niż oprocentowanie kredytu. Co więcej dzisiaj wszelkiego rodzaju korporacje międzyanrodwe pobierają swoje wynagrodzenie od wielkości aktywów Oczywiście nie masz racji. Dalczego? Ważny jest efekt skali. Jeżeli udzielisz kredytu na powiedzmy 2% w kwocie 1 mld zł. To podatek nie będzie miał znaczenia, ponieważ będzie niższy niż oprocentowanie kredytu. Co więcej dzisiaj wszelkiego rodzaju korporacje międzyanrodwe pobierają swoje wynagrodzenie od wielkości aktywów lub jako procent od obrotu.
~Dżejms
Rozumiem że banki będą się zajmować w takim razie dłubaniem w nosie. Jak to jest że tego typu argumenty pojawiają się zawsze gdy ktoś chce opodatkować banki jakby te zasady nie dotyczyły innych np zwykłych obywateli. Nie karać ich podatkami to więcej kupią i będzie wzrost gospodarczy itd. Ale nie - tylko banki zostawić.Rozumiem że banki będą się zajmować w takim razie dłubaniem w nosie. Jak to jest że tego typu argumenty pojawiają się zawsze gdy ktoś chce opodatkować banki jakby te zasady nie dotyczyły innych np zwykłych obywateli. Nie karać ich podatkami to więcej kupią i będzie wzrost gospodarczy itd. Ale nie - tylko banki zostawić. Na czyje zlecenie ten wpis?
~lll odpowiada ~TaniDrań
kiepsko u ciebie z logiką ... żadnego efektu skali tu nie ma ... czy masz 10 czy 100 mld aktywów płacisz taki sam procent podatku ... nominalnie jest ujemny efekt skali bo mając 100 mld aktywów płacisz znacznie więcej niż mając 10 mld ... popracuj nad logiką ... czasem się przydaje w życiu ...
~ggg odpowiada ~Dżejms
głupiutkie argumenty ... rozumiem, że uważasz, że czym wyższych podatek na każdą rzecz tym lepiej ... dobre ... rozumiem, że to nowy rodzaj ekonomii ... tzw. ekonomia po pisowsku ...

Powiązane: Podatek bankowy

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki