REKLAMA

Zmiany w ochronie praw lokatorów od kwietnia 2019 r.

2019-01-28 06:00
publikacja
2019-01-28 06:00

Wyższy czynsz, weryfikacja dochodu najemcy czy uszczelnienie zasad przyznawania mieszkań komunalnych to zmiany, które obejmą lokatorów za sprawą wejścia w życie noweli ustawy o ochronie prawa lokatorów.  

Prace nad ustawą o ochronie praw lokatorów, mieszkaniowym zasobie gminy i o zmianie Kodeksu cywilnego były reakcją na trwający już od lat deficyt mieszkań w publicznym zasobie lokali mieszkalnych. Nowe przepisy w całości miały wejść w życie 1 stycznia 2018 r., jednak ze względu na niektóre zapisy budzące wątpliwość termin został przesunięty na 21 kwietnia 2019 r.

fot. / / thetaXstock

Zapewnienie najemcom lokalu zamiennego oraz pokrycie kosztów przeprowadzki

Istotnym punktem zmian, jakie zaproponowano w ustawie o ochronie prawa lokatorów, było wydłużenie do 31 grudnia 2019 r. okresu, w którym na gminie ma spoczywać obowiązek zapewnienia najemcom prawa do lokalu zamiennego. Rozumie się przez to również pokrycie kosztów ewentualnej przeprowadzki, jeśli dojdzie do rozbiórki budynku czy jego remontu. Przepis ten ma jednak dotyczyć najemców, którzy opłacali czynsz regulowany w dniu poprzedzającym dzień wejścia w życie ustawy. Zgodnie z wcześniej obowiązującymi przepisami ochrona lokatorów miała trwać do końca 2017 r.

Wysokość dochodu może zamieszać

Nowela ustawy zakłada również wprowadzenie cyklicznej weryfikacji dochodów najemców. Zgodnie z przepisami ustawy z dnia 21 czerwca 2001 r. o ochronie praw lokatorów na gminie spoczywał obowiązek regulowania zasad polityki czynszowej. To gmina ustalała stawki czynszu z tytułu najmu lokali mieszkalnych czy warunki jego obniżenia.

Pod tym względem obowiązki gmin się nie zmienią. Zostaną jednak wprowadzone uszczelnienia, a mianowicie cykliczna weryfikacja dochodów najemców. Przewiduje się, że najemca będzie zobowiązany do składania pisemnej deklaracji dotyczącej wysokości dochodów członków gospodarstwa domowego. Częstotliwość weryfikacji i kryteria dochodowe ma określać samodzielnie rada gminy, jednak kontrole nie mają być częstsze niż co 2,5 roku. W przypadku przekroczenia kryterium dochodowego, tj. średni miesięczny dochód w przeliczeniu na osobę, czynsz może ulec podwyższeniu.

Dodatkowo przewidziane jest zastosowanie nowych przepisów wyłącznie do umów zawartych po podejściu w życie zmian. Oznacza to, że kontrole czy ewentualne podwyżki czynszu nie wpłyną na warunki najmu lokali w przypadku umów zawartych wcześniej.

Obawy lokatorów przed wzrostem dochodów

Wiele miast boryka się z problemem deficytu mieszkań dla najuboższych. Gminy nie posiadały instrumentów prawnych, które pozwalałby prowadzić prawidłową gospodarkę mieszkaniową. To może się nieco zmienić z chwilą wejścia w życie noweli ustawy. Nowe przepisy przewidują weryfikację dochodów osiąganych przez gospodarstwo domowe. W praktyce może to oznaczać podwyższanie czynszu najemcy, którego sytuacja materialna od czasu przyznania mieszkania się poprawiła. Natomiast ubożsi będą płacić niższy czynsz. Ostatecznie o kształcie zmian zadecydują gminy, co budzi obawy lokatorów. Może bowiem dojść zarówno do podwyżek czynszu, jak i do obniżenia progów dochodowych uwzględnianych przy przyznawaniu lokali komunalnych. W związku z czym osoby, które na dzień dzisiejszy mogą ubiegać się jeszcze o przyznanie mieszkania z gminnego zasobu, takiej możliwości mogą nie mieść w najbliższej przyszłości, ponieważ okaże się, że przestały spełniać kryterium dochodowe.

Katarzyna Rostkowska

Źródło:
Tematy
Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Dokonaj kolejnego zrównoważonego wyboru

Advertisement

Powiązane

Komentarze (11)

dodaj komentarz
dolega5
Rządy nie mogą wybrnac z tzw "ochrony lokatorow" - Jesli sie "sprzedaje "cos ponizej kosztów
rynkowych to ZAWSZE bedzie tego coś BRAK.....
Wiemy o tym z planowanej gospodarki tu i wszedzie (patrz potencjalnie bogata Wnenezuela)-
ale nasi dobrodawcy/prawodawcy z powodow populistycznych wola rozdawac
Rządy nie mogą wybrnac z tzw "ochrony lokatorow" - Jesli sie "sprzedaje "cos ponizej kosztów
rynkowych to ZAWSZE bedzie tego coś BRAK.....
Wiemy o tym z planowanej gospodarki tu i wszedzie (patrz potencjalnie bogata Wnenezuela)-
ale nasi dobrodawcy/prawodawcy z powodow populistycznych wola rozdawac "czyjes" swoim
niedouczonym wyborcom. I to na razie daje im dobre rezultaty!

Problem spoleczny istnieje ale go trzeba neutralizowac i urynkowic logiką, Nie trzeba wynalazku
tzw koła - wiele krajów rozwiazalo problem duzo lepiej - trzeba tylko skopiowac -

Najem "okazjonalny"," instytucyjny " to biurokratyczne omijanie głównego problemu- jak
reagowac na nieplacącego cwaniaka/pijaka/ lub chorego emeryta i schyłku zycia - albo ich usunac z drogiego lokalu albo za nich płacić....

Struktura panstwowa nie jest w stanie dobrze kontrolowac "dochodow" - Znam przyklad rodziny z wysokimi dochodami "szarymi i z pracy zagranicą" ktora dostal lokal socjalny ....
Tam gdzie sa dotacje tam jest pole do naduzyc.


hfjdj
Calosc rozchodzi sie o mentalnosci wlascicieli mieszkan. W Polsce musi byc cos takiego jak ochrona miru domowego bo stare ramole rodem z PRL chcialiby do najetego mieszkania wchodzic jakby sami tam mieszkali. Wystarczy poczytac na internetach jakie historie ludzie mieli z wlascicielami mieszkan. Przychodzisz z pracy a tam wlasciciel Calosc rozchodzi sie o mentalnosci wlascicieli mieszkan. W Polsce musi byc cos takiego jak ochrona miru domowego bo stare ramole rodem z PRL chcialiby do najetego mieszkania wchodzic jakby sami tam mieszkali. Wystarczy poczytac na internetach jakie historie ludzie mieli z wlascicielami mieszkan. Przychodzisz z pracy a tam wlasciciel z wlascicielka siedza przy herbatce i ogladaja telewizje. Ja sam jak szukalem mieszkania to mi powiedziano ze chca przez pierwsze pol roku tutaj wpadac do mnie na ogledziny. To jest patologia. I te patologie tworza wlasciciele mieszkan a nie wynajmujacy. Inne kraje nie maja takiej ochrony lokatorow bo nie jest potrzebna. Gdyby u nas nie bylo ochrony lokatora to janusze by wchodzili wieczorami do mieszkan prosto do lazienki tlumaczac ze przechodzili i im sie sikac zachcialo. Tak by wlasnie bylo.
dziki_losos
Najem okazjonalny jest bez sensu:
* Notariusz przy umowie najmu? Kto chciałby za to płacić i latać po biurach?
* Tylko czas określony? A niby kto z góry wie, ile będzie mieszkać?
* Alternatywne miejsce zamieszkania? Nie dlatego wynajmuje się mieszkanie, że już ma się gdzie mieszkać.

Aktualne rozwiązania
Najem okazjonalny jest bez sensu:
* Notariusz przy umowie najmu? Kto chciałby za to płacić i latać po biurach?
* Tylko czas określony? A niby kto z góry wie, ile będzie mieszkać?
* Alternatywne miejsce zamieszkania? Nie dlatego wynajmuje się mieszkanie, że już ma się gdzie mieszkać.

Aktualne rozwiązania są oderwane od rzeczywistości. Ochrona lokatorów musi odejść, aby uzdrowić rynek.
gwito1
Zgadzam sie aktualne rozwiazania prawne sa nieefektywne dlatego wlasciciele nieruchomosci siegaja po najem okazjonalny ktory gwarantuje im kontrole nad swoim mieszkaniem.
Sam wynajalem mieszkanie w ten sposob i nie zaluje. Przygotowalem wymagane dokumenty, zaplacilem za notariusza (wizyta zajela 15 minut i kosztowala 150 PLN)
Zgadzam sie aktualne rozwiazania prawne sa nieefektywne dlatego wlasciciele nieruchomosci siegaja po najem okazjonalny ktory gwarantuje im kontrole nad swoim mieszkaniem.
Sam wynajalem mieszkanie w ten sposob i nie zaluje. Przygotowalem wymagane dokumenty, zaplacilem za notariusza (wizyta zajela 15 minut i kosztowala 150 PLN) i mam spokoj.
Place podetek ryczaltowy 8,5%. Mam prawo wypowiedziec umowe w kazdej chwili z zachowaniem okresu wypowiedzenia a jesli lokatorzy zalegaja z platnosciami to moge wypowiedziec umowe z dnia na dzien bez zachowania okresu wypowiedzenia. Okres wypowiedzenai 2 miesiace obowiazuje zarowno mnie jak i najemcow wiec to na ile zostala zawarta umowa nie ma znaczenia. Najem okazjonalny jest max na 10 lat.
Ponadto informacja w ogloszeniu o checi zawarcia umowy o najem okazjonalny odstrasza wszystkich cwaniakow...
hfjdj odpowiada gwito1
Najem okazjonalny zadnej ochrony nie daje. Jest paragraf za naruszenie miru domowego i na nic sie zdaja twoje umowy jezeli wynika z nich ze ten paragraf cie nie dotyczy bo nie dotyczyc nie moze.
gwito1 odpowiada hfjdj
Doczytaj najpierw a potem pisz bo niepotrzebnie wprowadzasz chaos.
Jak chodzi o najem okazjonalny to najwieksza roznica polega na tym ze jako wlasciciel nieruchomosci w momencie podpisanie umowy posiadasz narzedzie do pozbycia sie lokatora ktory nie placi czynszu. To na rzedzie to oswiadczenie najemcy o poddaniu sie egzekucji
Doczytaj najpierw a potem pisz bo niepotrzebnie wprowadzasz chaos.
Jak chodzi o najem okazjonalny to najwieksza roznica polega na tym ze jako wlasciciel nieruchomosci w momencie podpisanie umowy posiadasz narzedzie do pozbycia sie lokatora ktory nie placi czynszu. To na rzedzie to oswiadczenie najemcy o poddaniu sie egzekucji czyli eksmisji. Nie trzeba czekac na orzeczenie sadu jak w przypadku zwyklej umowy. Minimalizuje to potencjalne straty. .

Druga najwazniejsza sprawa
'Warto podkreślić, że do najmu okazjonalnego nie obowiązuje okres ochronny zabraniający eksmisji od 1 listopada do 31 marca. Eksmisję z lokalu wynajmowanego okazjonalnie można przeprowadzić nawet w stosunku do kobiet w ciąży, nieletnich, niepełnosprawnych i obłożnie chorych (do lokalu podanego w oświadczeniu).'

Do tego kaucja w wysokosci dwumiesiecznego czynszu i jestes chroniony
hfjdj odpowiada gwito1
Nic to oswiadczenie nie da. Rownie.dobrze moglby napisac ze odda ci swoja glowe. Jego lokum chroni paragraf o zaburzeniu miru domowego a jego glowe inne paragrafy i mozesz sobie wpisac co chcesz w umowach. Sad w ogole nie patrzy na takie bzdurne oswiadczenia. Tobie moze sie wydawac ze patrzy albo komus kto ci sprzedal ten pomysl Nic to oswiadczenie nie da. Rownie.dobrze moglby napisac ze odda ci swoja glowe. Jego lokum chroni paragraf o zaburzeniu miru domowego a jego glowe inne paragrafy i mozesz sobie wpisac co chcesz w umowach. Sad w ogole nie patrzy na takie bzdurne oswiadczenia. Tobie moze sie wydawac ze patrzy albo komus kto ci sprzedal ten pomysl moze sie tak wydawac bo egzekucja poszla szybciej. Ale ona mogla pojsc szybciej z takiej przyczyny ze przy najmie okazjonalnym zobowiazany jest klient do podania miejsca gdzie ma stale lokum i moze mieszkac. Np. Meldunek u mamusi. I z tego powodu egzakucja idzie szybciej a nie z powodu durnych oswiadczen.
jura78
Wprowadźcie ustawę o ochronie wynajmujących przed oszustami najmującymi od nich mieszkania - szara strefa w tym segmencie skończy sie z dnia na dzień - ochrona obowiązywałaby w przypadku płacenia podatku od najmu przez właścicela mieszkania- przywróci to poczucie sprawiedliwości społecznej i zwiekszy wpływy budżetowe
miston
Takie instytucje są od lat w ustawie o ochronie praw lokatorów - najem okazjonalny i najem instytucjonalny.
trooper odpowiada miston
Najem okazjonalny, gdzie musisz latać do notariusza z każdą umową a nawet przy nim musi dojść do 4 miesięcy zaległości w czynszu zanim zgłosisz prośbę o eksmisję? To żadne rozwiązanie, na pewno nie na miarę europejskiego kraju.

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki