REKLAMA

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?

2020-10-01 08:05, akt.2020-10-23 20:41
publikacja
2020-10-01 08:05
aktualizacja
2020-10-23 20:41
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawiamy zegarki?
fot. Stephanie Frey / / Shutterstock

Zmiana czasu letniego na zimowy w 2020 roku ma miejsce w nocy z 24 na 25 października. Swoje zegarki cofniemy o godzinę, czyli będziemy spać o godzinę dłużej.

Zmiana czasu od kilku lat wzbudza wiele dyskusji i emocji – czy to będzie ostatni rok, w którym przestawiamy zegarki?

Zmiana czasu na zimowy zawsze przypada w ostatnią niedzielę października, natomiast na czas letni w ostatnią niedzielę marca – wynika z tego, że przez 7 miesięcy trwa w Polsce czas letni, czas zimowy natomiast 5.

Zmianę czasu w Polsce reguluje rozporządzenie prezesa Rady Ministrów. Kolejne takie rozporządzenie rząd wydał na początku listopada 2016 roku. Przedłuża ono stosowanie czasu letniego i zimowego do 2021 roku.

Kiedy zmiana czasu na zimowy w 2020 roku?

Zmiana czasu na zimowy, jak wspomnieliśmy wyżej, zawsze ma miejsce w ostatnią niedzielę października. W tym roku będzie to noc z 24 na 25 października. Zegarki cofniemy o godzinę do tyłu z 3:00 na 2:00 nad ranem – w przypadku komórek czy zegarków elektronicznych czas zmieni się automatycznie, więc nie musimy o tym pamiętać.

Koniec zmiany czasu – trwają konsultacje W UE

W ostatnich latach w całej Unii Europejskiej trwała dyskusja nad możliwością zniesienia zmiany czasu. W marcu 2019 r. Parlament Europejski opowiedział się za zniesieniem zmiany, natomiast w październiku państwa członkowskie zgłosiły sprzeciw. "Dyskusje pomiędzy państwami członkowskimi się toczą. Chcą one przeprowadzić wewnętrzne konsultacje. Musimy zobaczyć, jaki będzie ich rezultat i czy Rada dojdzie do wspólnego stanowiska" - podkreślił wtedy rzecznik KE.

Z wcześniejszych ustaleń wynikało, że zmiana czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 r. byłaby ostatnią zmianą w tych krajach UE, które wybiorą na stałe czas letni. Te, które wolą zachować czas zimowy, mogłyby zmienić wskazówki zegara po raz ostatni w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Jak wynika z sondażu przeprowadzonego w zeszłym roku przez Ministerstwo Przedsiębiorczości i Technologii, większość Polaków opowiada się za wyborem czasu letniego.

DU

Źródło:
Tematy
Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Kredyt dla firm do 350 tys. na dowolny cel z decyzją online nawet w 10 minut

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
carlito1
Już nie trzeba przestawić o godzinę , Morawiecki z ekipą właśnie nas cofają o całe lata...
demeryt_69
O co ten rejwach - tylko 70 krajów zmienia czas, a w krajach leżących na wschodnim skraju strefy czasowej, tak jak np. Polska, przynosi to jedynie straty!

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki