REKLAMA

Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki?

2021-10-11 10:30, akt.2021-10-27 08:09
publikacja
2021-10-11 10:30
aktualizacja
2021-10-27 08:09
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki?
Zmiana czasu na zimowy. Kiedy przestawimy zegarki?
fot. Zephyr_p / / Shutterstock

Nadchodzi zmiana czasu z letniego na zimowy. W ostatnią niedzielę października, w nocy z 30 na 31 z soboty na niedzielę, cofniemy wskazówki zegarów o godzinę do tyłu. Czy to już ostatnia zmiana czasu na zimowy? Komisja Europejska zaleca stosowanie zmian czasu do 2026 r.

Od kilku lat w Parlamencie Europejskim trwają dyskusje dotyczące zlikwidowania zmian czasu w krajach członkowskich. W Polsce zmiana czasu regulowana jest rozporządzeniem prezesa Rady Ministrów. Aktualnie obowiązujący dokument wydany został na początku listopada 2016 roku. Przedłuża on stosowanie czasu letniego oraz zimowego do 2021 roku. Ministerstwo Rozwoju i Technologii pracuje nad nowymi przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego.

Zmiana czasu jesienią 2021

W ostatnią niedzielę października pośpimy o godzinę dłużej. W nocy z 30 na 31 października nastąpi zmiana czasu z letniego na zimowy – wskazówki zegarów cofniemy z godziny 3:00 na 2:00. Po siedmiu miesiącach obowiązywania czasu letniego pora na przesunięcie wskazówek zegarów. Przez kolejne pięć miesięcy w Polsce obowiązuje czas zimowy, w którego trakcie po popołudniami szybciej będzie się robić ciemno. Natomiast rano będzie jaśniej.

Zmiana czasu – prace w Unii

Przed pandemią koronawirusa w Parlamencie Europejskim trwały prace nad zakończeniem sezonowych zmian czasu w państwach członkowskich. Propozycja została sformułowana na prośbę obywateli, po rezolucji PE, a także w oparciu o szereg badań naukowych. Komisja Europejska "dała wolną rękę" państwom jeżeli chodzi o wybór czasu. Zgodnie z decyzją Parlamentu Europejskiego do 2021 roku wszystkie państwa członkowskie UE miały określić jeden obowiązujący: zachodnioeuropejski lub zachodnioeuropejski letni (UTC+1).

Projekt nowelizacji dyrektywy przewidywał, że państwa Unii Europejskiej, które zdecydują się na zachowanie czasu letniego, powinny dokonać ostatniej zmiany czasu w ostatnią niedzielę marca 2021 roku. Natomiast kraje wspólnoty, które wolą utrzymać swój standardowy (zimowy) czas i skorzystać z opcji zakończenia stosowania czasu letniego, mogą przestawić zegary w ostatnią niedzielę października 2021 roku.

Zmiana czasu – jeszcze przez 5 lat

Polacy, według sondażu ówczesnego resortu przedsiębiorczości i technologii, w 74 proc. preferują czas letni środkowoeuropejski. Aktualnie "Komisja Europejska zaleca państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026). Stąd potrzeba wydania nowego rozporządzenia. Nie ma ono nic wspólnego z odchodzeniem od zmian czasu" - podaje resort rozwoju i technologii.

– Prace związane z wydaniem nowego rozporządzenia mają zatem związek z nowym komunikatem Komisji Europejskiej ws. zmian czasu w latach 2022 - 2026. Zgodnie z tym dokumentem wszystkie kraje członkowskie UE muszą przygotować przepisy prawne, na podstawie których będą kontynuowane dotychczasowe ustalenia związane ze zmianami czasu – mówi wiceminister Olga Semeniuk.

Zmiana czasu z letniego na zimowy

Podział na czas letni i zimowy obowiązuje w państwach europejskich od XX wieku. Zmiana czasu miało docelowo wpłynąć na zaoszczędzenie zużycia energii elektrycznej podczas wojny oraz kryzysu naftowego w latach 70. XX wieku. Obecnie pojawia się coraz więcej głosów wskazujących, że zmiana czasu generuje wyższe koszty niż zapobiega ich powstawaniu. A kolei liczne badania naukowe wskazują na negatywny wpływ zmiany czasy na zegar biologiczny.

DF

Źródło:
Tematy
Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź ile możesz zyskać z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (16)

dodaj komentarz
tomitomi
czas ''zimowy '' - to nasz czas !
naturalny , biologiczny .
jaffa
w Polsce nie trzeba już zmieniać czasu, PIS i Kaczyński cofnął Nas do średniowiecza.
gruking
Jprd... i tacy jak ty tez mają prawo głosu. Korwin ma racje. Głos żulika z bankier.pl jest tak samo ważny jak osoby inteligentnej. Juz wiadomo skad poparcie 17% dla poko.
langdon25
Kartofel czasu nie zmienia.

Czas zmienia kartofla.
jaffa
chyba raczej stary stetryczały dziad pozostanie dziadem, tylko dlaczego zniszył Polskę.
demeryt_69
Czasu nie zmieniają w Rosji, Białorusi, Islandii ani Japonii, w większości krajów Afryki, Am. Płd. oraz w Australii z wyjątkiem stanów wschodnich - do zmiany czasu dostosowało się jedynie 70 krajów na świecie.

Korzyści ekonomiczne wynikające chociażby ze zmniejszonego zużycia energii - znaczit jedno z głównych
Czasu nie zmieniają w Rosji, Białorusi, Islandii ani Japonii, w większości krajów Afryki, Am. Płd. oraz w Australii z wyjątkiem stanów wschodnich - do zmiany czasu dostosowało się jedynie 70 krajów na świecie.

Korzyści ekonomiczne wynikające chociażby ze zmniejszonego zużycia energii - znaczit jedno z głównych założeń znany czasu - już dawno przestały mieć potwierdzenie w jakichkolwiek liczbach.

Natomiast negatywny wpływ na samopoczucie ma chociażby zmiana dobowego rytmu snu, podobnie jak w przypadku osób mających kłopoty z układem krążenia.

demeryt_69
Czy autorką tego pouczającego artykułu jest doktorantka Florek?

demeryt_69
Ministerstwo Rozwoju i Technologii 'pracuje' nad nowymi przepisami ws. wprowadzenia i odwołania czasu letniego środkowoeuropejskiego. Bruksela też nad tym 'pracuje' ... w każdym kraju członkowskim jakieś ministerstwo nad tym 'pracuje' - czy to nie ponury żart?

babcia-marysia
Wreszcie wrócimy do normalnego czasu, co za ulga
czarny_bambo
Dyskusja w tym temacie zaczela sie 4 lata temu. Za co oplaca sie parlamentarzystow UE? Czy nadal nie jest dla nich jasne ze slimak to nie ryba?

Powiązane: Zmiana czasu

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki