"Złoty pociąg": trzeci dzień prac w Wałbrzychu

Poszukiwania "złotego pociągu" z czasów II wojny światowej trwają. Czwartek to trzeci dzień prac poszukiwawczych. Na dzisiaj poszukiwacze planują rozpocząć działania przy kolejnym wykopie. Po pierwszych dwóch dniach nie udało się znaleźć nic, co wskazywałoby na istnienie "złotego pociągu".

Trwa trzeci dzień poszukiwań "złotego pociągu"
Trwa trzeci dzień poszukiwań "złotego pociągu" (fot. Jacek Zych / FORUM)

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ zajmującej się poszukiwaniami, Andrzej Gaik, w czwartek będą kontynuowane prace przy przekopie korony nasypu kolejowego. Wykop w tym miejscu, określany przez eksploratorów numerem 3, ma już kilka metrów. - Wczoraj natrafiliśmy tam na warstwę iłu, który według naszych specjalistów został tu nawieziony. To materiał, który Niemcy podczas II wojny światowej mogli używać do ochrony różnych obiektów, bunkrów lub tuneli, przed bombardowaniami. A zatem jest to obiecujące znalezisko - powiedział Gaik.

Rzecznik dodał, że być może w czwartek uda się rozpocząć prace przy kolejnym z wykopów. Chodzi o obszar określany przez eksploratorów numerem 2. Jest on położony kilkadziesiąt metrów od miejsca, w którym teraz pracują koparki.

Gaik dodał, że na razie przerwano prace w miejscu, gdzie eksploratorzy spodziewali się natrafić na pozostałości po starej linii kolejowej. - Tam na razie nic nie znaleziono - podał rzecznik.

Aby rozpocząć poszukiwania tzw. złotego pociągu firma XYZ musiała uzyskać zgody z kilku instytucji, m.in. od Lasów Państwowych, PKP PLK oraz Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.

Piotr Koper i Andreas Richter zgłosili odnalezienie tzw. złotego pociągu w sierpniu ubiegłego roku. Sprawa stała się bardzo głośna w Polsce i za granicą. Według niektórych mediów w okolicach Wałbrzycha miałby się znajdować ukryty pociąg z II wojny światowej. Podawano m.in., że może chodzić o legendarny zasypany pociąg ze złotem i kosztownościami, wywiezionymi pod koniec wojny z Wrocławia.

Były generalny konserwator zabytków, wiceminister kultury Piotr Żuchowski wyrażał w sierpniu ubiegłego roku przekonanie, że "złoty pociąg" istnieje "na ponad 99 procent". Jednak zdaniem części ekspertów "złoty pociąg" - przynajmniej z takim ładunkiem - to legenda.

W grudniu 2015 r. na zlecenie wałbrzyskiego magistratu nieinwazyjne badania terenu niezależnie od siebie przeprowadzili naukowcy z krakowskiej AGH oraz firma XYZ. W raporcie ekipy z AGH pokreślono, że na wskazanym terenie być może znajduje się zasypany tunel kolejowy, jednak pociągu tam nie ma. Z kolei firma XYZ w swoim raporcie wskazała, że w przebadanym gruncie występują anomalie, mogące świadczyć o tym, że pod ziemią jest skład kolejowy z czasów II wojny światowej.(PAP)

pdo/ agz/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 3 ~RIMET

Zloty pociag to pendolino. Kilka osob z PO nie musialo nic szukac, a na konta w Szwajcarii wplynely grube miliony.

! Odpowiedz
7 8 ~POPTAKACH

ch, d i kamieni kupa. tyle. nie ma żadnego pociągu. info z ostatniej chwili

! Odpowiedz
3 1 ~znaleziony

Zobaczcie na te działa;p
https://www.netgun.pl/netgun/1200476/kupie-zloty-pociag-pancerny/
piękny :)))

! Odpowiedz
7 10 ~zawiedziony

Jest, znalezli pociag!!!
nawet swiatła sie paliły jeszcze jak go wykopywali.

! Odpowiedz
2 1 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
2 1 ~barton

według mnie złoty pociąg tam jest ale w kartach historii jest napisane że Niemcy zanim go zakopali w górze to część skarbów złotego pociągu zakopali w tunelach góry ... więc jak go znajdą to i tak połowy lub mniej w nim nie będzie chyba że przekopią tunele a góra ma ich na pewno sporo

! Odpowiedz
3 24 ~Tomeczek_888

Na Interii piszą, że wykopali pracę magisterską pana prezydenta Kwaśniewskiego.

! Odpowiedz
2 5 ~aaaaaa

Skoro AGH stwierdziła, że pociągu na pewno tam nie ma to po co szukać w tym miejscu? Panowie poszukiwacze tak pragną tego pociągu, że nawet jakby zrobili zdjęcie powierzchni terenu zwykłym aparatem fotograficznym to by im wskazywało na istnienie pociągu pod ziemią.

! Odpowiedz
5 5 ~Cyklon-be

Mnie najbardziej dziwi to że może być w Polsce złoty pociąg którego w 1945 Wania nie znalazł i nie zrabował. Sytuacja jest tym śmieszniejsza że przebiegająca obok linia kolejowa została obrabowana w 1945 to znaczy sowieci skradli trakcję elektryczną, słupy, transformatory i lokomotywy elektryczne.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
4 3 ~Spolecznik

Traci przekrętem...
Kilku gości kopie na cudzej działce podobno za własna kase...a co tam wiec robis saperzy, pogotowie i inni eksperci państwowych służb ??

Ktos chce nas ( społeczeństwo) znowu wych....ująć ?
Kilku cwaniaczków chce sie wzbogacić naszym kosztem ?

Co to ma byc ??

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,6% XI 2019
PKB rdr 3,9% III kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,0% X 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 213,27 zł X 2019
Produkcja przemysłowa rdr 3,5% X 2019

Znajdź profil