"Złoty pociąg": kolejne wiercenia przeniesione na środę

Planowane początkowo na poniedziałek wiercenia poszukiwacze "złotego pociągu" przesunęli na środę. Jak tłumaczy ekipa eksploratorów, opady deszczu uniemożliwiły dokonanie odwiertu w nowym miejscu, a teren tam jest teraz zbyt grząski.

"Złoty pociąg": kolejne wiercenia przeniesione na środę
"Złoty pociąg": kolejne wiercenia przeniesione na środę (fot. Jacek Zych / FORUM)

Prace prowadzone są w okolicach 65. kilometra linii kolejowej Wrocław-Wałbrzych przez firmę XYZ należącą do Piotra Kopera i Andreasa Richtera, którzy w sierpniu ub.r. zgłosili rzekome znalezisko. W toku trwających od tygodnia poszukiwań nie znaleziono jeszcze nic, co by świadczyło o obecności tunelu, w którym miał znajdować się "złotu pociąg", niemiecki skład z czasów II wojny światowej.

Jak powiedział PAP rzecznik firmy XYZ Andrzej Gaik, zaplanowane na poniedziałek wiercenia przesunięto na środę. - Czekamy, aż teren nieco obeschnie. Teraz jest tam tak grząsko, że nie może wjechać wiertnica - powiedział Gaik.

Rzecznik dodał, że jeżeli wiercenia rozpoczną się w środę, to prace związane z poszukiwaniem "złotego pociągu" zakończą się w piątek. Wiercenia mają być prowadzone w miejscu, gdzie do tej pory nie kopano. Chodzi o obszar oddalony o kilka metrów od wykopu określanego przez poszukiwaczy numerem trzy. To fragment terenu bliżej wiaduktu przy ulicy Uczniowskiej.

Eksploatatorzy w ciągu mijającego tygodnia wykonali m.in. dwa duże wykopy. Oba miały ponad sześć metrów głębokości i przecinały koronę nasypu kolejowego, aż do jego podstawy. W obu wykopach natrafiono na warstwę iłu. Początkowo wiązano z tym nadzieje, bo, jak twierdzili poszukiwacze, ten materiał Niemcy mieli wykorzystywać do ochrony obiektów - bunkrów i tuneli - przed bombardowaniami. Później jednak stwierdzono, że warstwa iłu to pozostałość po lodowcu. Warstwa iłu, zdaniem poszukiwaczy, na georadarach wyglądała jak strop tunelu.

Prace poszukiwawcze prowadzone są od 16 sierpnia. Eksploratorzy spodziewali się wyników już w pierwszym tygodniu. Plan poszukiwań zakładał wykonanie trzech przekopów na długości około 100 metrów w odstępach 30-metrowych. Wykonano dwa; na razie zrezygnowano z wykopu w obszarze określanym numerem dwa.(PAP)

pdo/ agt/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 1 ~_1

ale przeciez panowie chyba wiedza gdie georadar jezdzil gdy pokazywal te fantastyczne obrazy podziemnego pociągu, czyli tam nie kopali skoro chca sie gdzies przeneisc ?

! Odpowiedz
1 0 ~amber_gold

ten złoty pociag to wygląda na kolejną piramidalną historię w stylu amber gold

! Odpowiedz
0 2 ~Maciej

Takie pociągi chowało się przy granicy Niemiecko-Australijskiej, kto zna się na historii ten wie.

! Odpowiedz
0 0 ~IM

Najlepiej żeby się ktoś znał na geografii

! Odpowiedz
0 0 ~as

Wykopać to se oni mogą najwyżej dziurawy garnek. Tak się robi w konia zapaleńców. Ił wyglądał jak tunel, a kupa błota jak kupa złota.

! Odpowiedz
0 4 ~Reporter

Przecież złoto to Old barbarous relic- znaczy stary barbarzyński przeżytek jak nas uczą ”eksperci” od ekonomi. To po co go poszukiwać?

! Odpowiedz
0 3 ~sciema

wystarczy spojrzeć na zdjecia z drona - ten teren jest prawie w centrum mista, dookoła tory, budynki, drogi, mosty - gołym okiem widać, że tam pociongu nie ma

! Odpowiedz
0 1 ~you

Pociągu a nie pociongu

! Odpowiedz
0 3 ~Polak

Czy nie lepiej zastanowić się czy Ruscy po wojnie mogli zostawić na podległym sobie terenie Polski jakikolwiek skarb poniemiecki ? Czy Niemcy mając u bram Armię Czerwoną pchaliby skarb w jej kierunku czy jak najdalej od niej? Czy uważacie NKWD,KGB, SMIERSZ za gówna warte bo mając możliwości rozpoznawcze nie odkryli tego domniemanego skarbu tuż po wojnie. Trochę logicznego myślenia !!!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 0 ~90

Rosjanie mieli bardzo dobry wgląd, a takie informacje byly tez ceną za uratowanie zycia

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 3,4% IV 2020
PKB rdr 1,9% I kw. 2020
Stopa bezrobocia 5,8% IV 2020
Przeciętne wynagrodzenie 5 285,01 zł IV 2020
Produkcja przemysłowa rdr -24,6% IV 2020

Znajdź profil