REKLAMA

Złoty osłabiony po decyzji RPP. Kurs euro coraz wyżej

2021-01-14 09:50
publikacja
2021-01-14 09:50
fot. Tomasz Warszewski / Shutterstock

Po publikacji komunikatu Rady Polityki Pieniężnej kurs euro ruszył w górę, oddalając się od poziomu 4,50 zł. Rynek jest coraz mocniej przekonany, że bank centralny będzie działał przeciwko polskiej walucie.

RPP co prawda nie dokonał obniżki stóp procentowych na styczniowym posiedzeniu, ale w komunikacie znalazł się fragment, który nie wyklucza takiego scenariusza. Po drugie, RPP wprost napisała, że może interweniować na rynku walutowym w celu osłabienia złotego. Takie interwencje w grudniu podniosły kurs euro z ok. 4,45 zł do przeszło 4,60 zł.

/ Bankier.pl

Zmiana polityki Narodowego Banku Polskiego zniechęca do gry na umocnienie polskiej waluty. W czwartek rano kurs euro podniósł się do 4,5402 zł wobec ok. 4,52 zł obserwowanych 24 godziny temu.

Przez poprzednie 10 lat złoty był słabszy niż obecnie tylko podczas kulminacyjnych momentów kryzysu finansowego, czyli na przełomie lat 2011/12 (ryzyko bankructwa Grecji i rozpadu strefy euro), w roku 2016 (brexit) oraz w 2020 (kryzys covidowy).

W górę poszły także notowania pozostałych głównych walut. Za dolara amerykańskiego w czwartek o poranku trzeba było zapłacić prawie 3,74 zł. Kurs franka szwajcarskiego kształtował się powyżej 4,21 zł i był o grosz wyższy niż dzień wcześniej. Funt brytyjski podrożał o przeszło dwa grosze, przekraczając poziom 5,10 zł.

KK

Źródło:
Tematy
Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Najlepsze z najtańszych kart kredytowych – styczeń 2021 [Ranking]

Komentarze (21)

dodaj komentarz
pi-314
Może zaniżanie kursu pomaga eksporterom ale chyba buraków.
Dla wyrobów wysoko przetworzonych to jest jednocześnie wzrost kosztów i to goowno daje - tylko powoduje zamieszanie. Dla konsumentów to praktycznie wzrost kosztów wszystkiego - drożeją paliwa i żarcie (wysoki udział kosztów transportu). Inflacja to realny
Może zaniżanie kursu pomaga eksporterom ale chyba buraków.
Dla wyrobów wysoko przetworzonych to jest jednocześnie wzrost kosztów i to goowno daje - tylko powoduje zamieszanie. Dla konsumentów to praktycznie wzrost kosztów wszystkiego - drożeją paliwa i żarcie (wysoki udział kosztów transportu). Inflacja to realny spadek zadłużenia państwa i okradanie ludzi mających jakiekolwiek oszczędności (oprocentowanie % a inflacja realna dwucyfrowa).
anty12
Glapa jedziesz na zero ze stopami :D
mscislaw
W odróżnieniu od partyjnych trolli, które obsiadły to forum, wcale nie cieszę się z tego, że na skutek osłabienia waluty spada wartość kwot zgromadzonych/zarabianych w złotych. Innymi słowy jest to radość z tego, że zarabiamy mniej.
meryt
mscislaw "na skutek osłabienia waluty spada wartość kwot zgromadzonych/zarabianych w złotych. Innymi słowy jest to radość z tego, że zarabiamy mniej"

EURPLN
4,94 IV 2004
4,92 II 2009

Kłamiesz :)
PLN umocnione.
dlaczego_nie odpowiada meryt
A inflacja narastająco !????
onlyv8engine odpowiada meryt
nie kłamie tylko pokazuje jak jest a ty jesteś manipulant
traderfr
EURPLN w górę o UWAGA 0.05%. Dramat! KRACH na złotówce!!! PANIKA!!!
2kbb
Wszyscy normalni ludzie rozumieją że jest to działanie na wzmocnienie polskiego eksportu który w końcówce 2020 był większy od 2019 i jest to plan zajęcia rynków zagranicznych tam gdzie konkurujemy z innymi krajami po wyjściu z kryzysu związanego z Covid...
pi-314 odpowiada 2kbb
Wszyscy normalni ludzie nie lubią podwyżek - inflacji. Może ty lubisz zarabiać mniej? Ale to normalne nie jest.
darius19
jedni traca - drudzy zyskuja. Trzeba bylo nie brac kredytu walutowego. Jak sie bralo to bylo cacy. Czysta hipokryzja

Powiązane: Niespokojnie na rynku walutowym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki