REKLAMA

Złoto z automatu podbija światowe rynki

Grzegorz Marynowicz2015-06-07 10:52analityk Bankier.pl
publikacja
2015-06-07 10:52
fot. Firma EOL / gold-to-go.com

Automaty vendingowe to biznes, który już dawno nie kojarzy się wyłącznie ze sprzedażą  przekąsek, kanapek czy gorących napojów. Na świecie za pośrednictwem samoobsługowych urządzeń sprzedawane są książki, mleko, a nawet jeansy czy lekarstwa. Okazuje się, że z sukcesem można je wykorzystać do handlu złotem. 

Złoto jako metal szlachetny kojarzy nam się z bogactwem, pilnie strzeżonymi sejfami w bankach czy doradcami inwestycyjnymi przekonującymi do inwestycji w ten kruszec. Niemiecka firma EOL postanowiła przełamać dotychczasowe kanony handlu złotem.

Sztabka z automatu

Przedsiębiorstwo jako pierwsze na świecie uruchomiło sprzedaż kruszcu poprzez automaty vendingowe. Za pośrednictwem maszyny Gold to Go każdy może stać się właścicielem sztabki złota lub złotych monet w konkurencyjnych cenach. Klientami są zarówno osoby szukające ekskluzywnego upominku, jak i drobni inwestorzy.

(fot. automat firmy EOL / gold-to-go.com)

W porównaniu z bankami zaletą jest natychmiastowa dostępność towaru. Właściciele firmy przekonują, że maszyny działają zgodnie z zasadami zapobiegania praniu brudnych pieniędzy, a sprzedawane złoto jest najwyższej jakości. Ceny kruszcu aktualizowane są co minutę zgodnie z notowaniami rynkowymi.

Przedsiębiorstwo posiada automaty własne, ale umożliwia także innym wynajęcie urządzenia. W takim modelu współpracy firma EOL zapewnia niezbędne usługi dla operatora, w szczególności zakup, uzupełnianie i pakowanie złota. Średnia wartość sprzedaży w automacie wynosi 400 euro na pojedynczą transakcję. W zależności od lokalizacji oferta produktów może zostać rozszerzona o srebro, biżuterię inwestycyjną, wyroby jubilerskie lub kamienie szlachetne.

 

Prześwietlamy automat

Automat ma wymiary 180 x 85 x 60 cm i waży do 560 kg. Urządzenie wyposażone jest w oświetloną gablotę mieszczącą 32 pudełka na prezenty oraz 2 leje na monety. Gold to Go ma wbudowany system wykrywania towarów wykorzystujący fale radiowe do wysyłania danych. Uzyskuje dostęp do internetu za pośrednictwem sieci LAN, posiada 19-calowy ekran dotykowy z terminalem płatniczym. Opcjonalnie dostępne jest opancerzenie urządzenia.

Pierwszy prototyp bezzałogowego punktu sprzedaży złota powstał w maju 2009 roku. Już rok później w pełni dopracowane urządzenia stanęły w Niemczech, USA i Zjednoczonych Emiratach Arabskich. Sieć automatów ze złotem liczy dziś 20 urządzeń zlokalizowanych na 4 kontynentach.

Artykuł jest fragmentem książki "101 niezwykłych pomysłów na biznes", która właśnie ukazała się na rynku. Książka, której autorem jest analityk portalu Bankier.pl, Grzegorz Marynowicz, jest katalogiem unikalnych pomysłów na działalność gospodarczą.

Źródło:
Grzegorz Marynowicz
Grzegorz Marynowicz
analityk Bankier.pl

Pomysłodawca i redaktor prowadzący serwisu MamBiznes.pl - pierwszego w Polsce projektu skierowanego wyłącznie dla młodych przedsiębiorców. W 2009 portal został przejęty przez Grupę Bankier.pl. Autor kilkuset artykułów i poradników dotyczących przedsiębiorczości, działalności gospodarczej i e-biznesu. Pomysłodawca takich cykli jak: „Tak się robi e-biznes” czy „Startupy na dywaniku”. Tel.: 504 256 447

Tematy
Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Zapytaj eksperta o kredyt hipoteczny

Komentarze (24)

dodaj komentarz
~Kasteliowa
Dla mnie z kolei to dziwne, że ktoś tu się dziwi, jak można anonimowo kupować złoto... no jak, jak? A jak można anonimowo (tylko za wiedzą banku) załozyć sobie lokatę? Albo kupić dziecku zabawki w e-sklepie? To, że coś ktoś kupuje to chyba nie obowiązek żeby zgłaszać... bezsensu. Jak kupię sobie sztabki czy monety Dla mnie z kolei to dziwne, że ktoś tu się dziwi, jak można anonimowo kupować złoto... no jak, jak? A jak można anonimowo (tylko za wiedzą banku) załozyć sobie lokatę? Albo kupić dziecku zabawki w e-sklepie? To, że coś ktoś kupuje to chyba nie obowiązek żeby zgłaszać... bezsensu. Jak kupię sobie sztabki czy monety w mennicy czy np Coinart to co, mam to zgłosić, że sobie kupiłam? W ogóle nie rozumiem oburzenia. Zakupy to zakupy.
~pasozytZrzadu
to bedzie wkrotce nielegalne !kto widzial zeby anonimowo kupowac zloto!
~Niemozliwe
U nas to pewnie w tempie ekspresowym opracowano by technikę obrobienia takiego złotomatu:) Ale tak serio - takie rzeczy to tylko w krajach ropą płynących, w Polsce nie sądzę, żeby ktoś, kto chce kupić sztabkę złota ryzykował na ulocy i bankomacie - bezpieczniej jednak przez sprawdzone miejsca w sieci, czy mennica jak U nas to pewnie w tempie ekspresowym opracowano by technikę obrobienia takiego złotomatu:) Ale tak serio - takie rzeczy to tylko w krajach ropą płynących, w Polsce nie sądzę, żeby ktoś, kto chce kupić sztabkę złota ryzykował na ulocy i bankomacie - bezpieczniej jednak przez sprawdzone miejsca w sieci, czy mennica jak Staropolska dla przykładu a nie tak bezpośrednio w bankomacie, gdzie dziesiątki oczu obserwują jak bierzesz sztabkę
~adsf
Wszystko zależałoby od marż narzuconych przez właścicieli takich punktów....
Chętni by się znaleźli...
~gość
Podstawową zasadą jest anonimowość kupującego. W mennicach zostawiasz swój adres i US oraz CBA wie kto ile kupił złota. Mogą je potem zabrać bez wysiłku np. na potrzeby kraju.
~dolar
kupujcie złoto, srebro puki czas
~biore
uu ładna maszynka do prania pieniędzy lepsza od jednorękich bandytów :D
~gosc
u nas na pewno będzie w każdym mieście
obowiązkowo
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Komornik_Adam
no cóż uwierzyli http://www.almoc.pl/img.php?id=3227

Powiązane: Pomysł na biznes

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki