ZAPISZ SIĘ

Złoto najdroższe od ośmiu miesięcy

2022-02-18 12:17
publikacja
2022-02-18 12:17

Po raz pierwszy od czerwca ubiegłego roku dolarowe notowania złota dotarły do poziomu 1900 USD za uncję trojańską. Przez ostatnie dni notowaniom królewskiego metalu sprzyjał wzrost ryzyka geopolitycznego oraz obawy związane z polityką amerykańskiej Rezerwy Federalnej.

Złoto najdroższe od ośmiu miesięcy
Złoto najdroższe od ośmiu miesięcy
fot. corlaffra / / Shutterstock

W piątek w południe kontrakty terminowe na złoto były notowane po kursie 1 891,50 USD/oz., a więc o pół procent niżej niż dzień wcześniej, gdy po raz pierwszy od ośmiu miesięcy osiągnęły pułap 1900 USD/oz.

Ten okrągły poziom jest dla rynku złota ważnym oporem technicznym. To na tym pułapie zatrzymywały się poprzednie fale wzrostowe w maju i listopadzie 2021 roku. Na gruncie analizy technicznej przełamanie tych lokalnych szczytów otwierałoby drogę do ataku na nominalny rekord wszech czasów z sierpnia 2020 roku (2077 USD/oz.).

Reklama

Nieco już zapomniane złoto powróciło na radary inwestorów w lutym, wraz z eskalacją napięcia wokół Ukrainy. Groźba pełnowymiarowego konfliktu zbrojnego w Europie zwiększyła percepcję ryzyka geopolitycznego i tym samym podbiła popyt na bezpieczne aktywa. Po drugie, rynki finansowe wyrażają rosnące zaniepokojenie przyszłą polityką Rezerwy Federalnej. Bank centralny USA stracił kontrolę nad inflacją, co grozi podjęciem bardziej drastycznych środków, niż dotychczas sądzono.

Paradoksalnie złoto ma tendencję do wzrostu podczas cyklu podwyżek stóp procentowych w USA. Więcej na ten temat pisaliśmy w środę w artykule zatytułowanym „Złoto blisko „byczego” sygnału. Spekulanci jeszcze nie weszli do gry”. Zachowanie złota w kontekście kryzysu ukraińskiego opisywaliśmy także na łamach czwartkowego „Pulsu Biznesu”.

Tymczasem z punktu widzenia inwestora z Polski liczy się przede wszystkim cena kruszcu wyrażona w polskiej walucie. W piątek w południe uncja złota była wyceniana na ok. 7 515 złotych. To najwyższy poziom od listopada, kiedy to złotowe notowania złota wyrównały historyczny rekord na poziomie blisko 7 747 zł/oz.

Promocja dla czytelników Bankier.pl

Finax przygotował promocję dla czytelników Bankier.pl. Każdy czytelnik, który spełni warunki promocji, otrzyma:

  1. Zwolnienie z pobierania prowizji manipulacyjnej za niskie wpłaty (czyli te poniżej kwoty 1000 EUR) na zawsze na wszystkich kontach (można ich otworzyć wiele w ramach jednego rachunku), które otworzy w Finax w okresie promocji.
  2. Voucher na darmowy miesiąc abonamentu w portalu Legimi na e-booki oraz audiobooki dostępne w ofercie, do wykorzystania w ciągu jednego roku (voucher zostanie wysłany w pierwszym tygodniu marca 2022 r.)

Aby skorzystać z promocji, w okresie od 14 do 28 lutego 2022 r. (okres promocji) należy wykonać następujące kroki:

  1. Kliknąć w link Bankier.pl prowadzący do strony internetowej Finax.
  2. Przejść w ten sposób  na stronę internetową Finax i otworzyć rachunek.
  3. Wpłacić na rachunek Finax pierwszy depozyt (wystarczy 150 zł).

Promocja dotyczy wyłącznie nowych klientów, czyli osób, które nigdy nie posiadały konta w Finax.

KK

Publikacja zawiera linki afiliacyjne.
Źródło:
Tematy
Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Otwórz konto firmowe mBiznes Standard w mBanku wraz z kartą firmową np. Mastercard i zyskaj 350 zł premii

Komentarze (36)

dodaj komentarz
sel
Złoto i srebro o dawna powinno być najdroższe w historii , ale pejsaci jeszcze ciągle dobierają, a nie tańsze niż w 1980 roku..
jjtech
Jasne. Ceny jakie podają to kontrakty na złoto, nie fizyczny kruszec. Na tym polega trick, że to złoto i srebro bez pokrycia. Robią rozmnożenie dostępnej ilości kruszcu na kawałku papieru, dzięki czemu obniżają jego realną wartość.
sel
Formalnie według Konstytucji USA papierowy dolar jest wyrażony w czystym srebrze , tyle że nie mają nawet 1 % na pokrycie tych ciągłych dodruków...
bankster-kreator
Jak ktoś przez 20 lat zarabiał w złocie to nie ma dzisiaj problemu z inflacją. Jak zarabiać w złocie? Idziesz do swojego pracodawcy i mówisz, że chcesz aby płacił ci od dzisiaj złotem za twoją pracę... a tak poważnie. Wszyscy zarabiamy w złocie. Wystarczy by raz w miesiącu dostając wypłatę, wymieniać swoją makulaturę na złoto. Płacisz Jak ktoś przez 20 lat zarabiał w złocie to nie ma dzisiaj problemu z inflacją. Jak zarabiać w złocie? Idziesz do swojego pracodawcy i mówisz, że chcesz aby płacił ci od dzisiaj złotem za twoją pracę... a tak poważnie. Wszyscy zarabiamy w złocie. Wystarczy by raz w miesiącu dostając wypłatę, wymieniać swoją makulaturę na złoto. Płacisz rachunki, robisz zakupy na cały miesiąc i to co zostaje zamieniasz na złoto. To się nazywa prawdziwe zarabianie w złocie. Każdy kto zarabia latami w złocie sika na inflację z góry.
drzaraza
Bitcoinowcy dlaczego wizualizacja waszego elektronicznego bitcoina zawsze jest ze złota?
nonnn
ta wizaulizacja BTC opisuje byle czasy zachlannosci minningu/gornikow ( goraczka zlota ) aktualnie przedstawiany jest jako lighting PIORUN(blyskawica) wyzwolenia lub jako zlota moneta z poswiata elektrycznosci.
drzaraza odpowiada nonnn
Co to za za brednie - światło błyskawica. Po prostu socjotechnika poprzez przytulanie się do złota aby upozorować jakąś wartość/przedmiotowość tego nic. Naturalne by było gdyby to nic porównywalibyście do cebulki tulipana, bo tak się skończy wasze wysiłki w uprzemiotowywanie niczego.
nonnn odpowiada drzaraza
BTC to model bardziej abstrakcyjny ktorego jeszcze niewielu pojmuje - istotna niematerialnosc jest zaleta dla AI,czy calej robotyki, Bit jest niczym swiatlosc, zas wiara w Zlotego Cielca co niektorym odebrala juz rozum:D, bo cala inwestycyjna Polonia obkupila sie w GOLD poszla sladami Tra..21, bankier tez widac hlubnie promuje sztaby.BTC to model bardziej abstrakcyjny ktorego jeszcze niewielu pojmuje - istotna niematerialnosc jest zaleta dla AI,czy calej robotyki, Bit jest niczym swiatlosc, zas wiara w Zlotego Cielca co niektorym odebrala juz rozum:D, bo cala inwestycyjna Polonia obkupila sie w GOLD poszla sladami Tra..21, bankier tez widac hlubnie promuje sztaby...prezes RPP idzie po nowe 100ton, cale tutaj forum jakos nie czuje upokorzenia gdy Rzad wysprzedawal zloto Polakow na samym dolku po 300USD ktore teraz ma byc okazja za 1900USD, ...litosci
the_mind_renewed
Na temat złota nie trzeba nic pisać. Ono samo się obroni przed malwersantami. Tysiące lat są tego dowodem. Dodatkowo gł-upi nie zrozumie tematu, mądremu nie trzeba nic mówić.
midas69
Ręka do góry kto wie, że w Japoni licza inflację ta jak w US "aby zawsze było w okolicach 2%"

Powiązane: W co warto teraz zainwestować?

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki