Złoto dzieli inwestujących Polaków [Wyniki ankiety]

Michał Żuławiński2020-08-04 06:00analityk Bankier.pl
publikacja
2020-08-04 06:00
fot. KayRay / Shutterstock

Zdecydowanie warto było zapytać czytelników Bankier.pl o ich postawy wobec inwestowania w złoto. Wyniki „złotej” ankiety okazały się bardzo interesujące.

50,54 proc. ankietowanych czytelników Bankier.pl inwestuje w złoto. W grupie tej 77 proc. deklaruje, że kupowało złoto jeszcze przed wybuchem pandemii.

Uczestnicy badania zadeklarowali, że jeżeli inwestują w złoto, to w złoto fizyczne. Najpopularniejszą formą inwestowania są monety (40 proc.), następnie sztabki (25 proc.), a dopiero potem „papierowe złoto” w postaci tradycyjnych jednostek funduszy inwestycyjnych (12 proc.) czy ETF (9 proc.). Wszystkim chcącym inwestować w podobny sposób, polecamy poradnik „Jak inwestować w złoto fizyczne”.

Kupujący złoto uczestnik naszej ankiety ma obecnie przeciętnie 44 lata, a więc w wiek dorosły wchodził na przełomie wieków. Jednocześnie znaczna większość badanych deklaruje, że po raz pierwszy w złoto zainwestowała w ciągu ostatnich 3 lat.

Interesująco prezentuje się także lista motywacji, dla których nasi czytelnicy kupują złoto. Na pierwszy plan wysuwa się ochrona kapitału przed inflacją.

Przejdźmy do drugiej połowy ankietowanych, która w złoto nie inwestuje. Głównymi powodami takiego stanu rzeczy była deklarowane preferowanie innych form inwestowania (32,7 proc.). oraz brak wiedzy (29,1 proc.). Na dalszych miejscach uplasowały się brak środków (22,2 proc.), przekonanie o tym, że złoto to zła inwestycja (15,5 proc.) oraz strach przed oszustwami (10,9 proc.).

W odpowiedzi na to pytanie padło też sporo odpowiedzi własnych. Oto niektóre z nich:

- Przegapiłem dobry moment

- Jest obecnie za drogie

- Kupuję srebro

- W tej chwili jest za drogie, a nie kupiłem jak było tańsze

- Już wyszedłem ze złota

- Czekam na korektę

Jak łatwo zgadnąć, wśród aktywów ocenianych lepiej od złota przez osoby, które w złoto nie inwestują, najwięcej głosów zyskały nieruchomości (29 proc.) oraz akcje (27 proc.). Najmniej liczne grono dostrzega przewagę lokat bankowych nad złotem (3 proc.) – być może sytuacja wyglądałaby inaczej, gdyby oprocentowanie w bankach było wyższe niż obecnie.

Obie grupy – zarówno osoby, które inwestują w złoto, jak i te, które tego nie robią – zapytaliśmy o opinię na temat kilku zdań, które często pojawiają się w dyskusjach o złocie. Odpowiedzi wyraźnie się różnią, lecz nawet osoby, które nie inwestują w złoto, nie odmawiają metalowi niektórych zalet.

Źródło:
Michał Żuławiński
Michał Żuławiński
analityk Bankier.pl

Redaktor prowadzący działu Rynki Bankier.pl. Wraz z zespołem śledzi bieżące wydarzenia na polskiej giełdzie i globalnych rynkach finansowych, analizuje dane gospodarcze z kraju i ze świata, monitoruje politykę banków centralnych itp. Miłośnik nowych technologii, zarówno w obszarze mediów, jak i szeroko pojętego inwestowania. Laureat nagrody specjalnej w konkursie dla dziennikarzy ekonomicznych Narodowego Banku Polskiego im. Władysława Grabskiego.

Tematy
Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Konto osobiste Banku Millennium 360° i 360° Junior w promocji z premią do 290 zł!

Komentarze (48)

dodaj komentarz
innowierca
Fajna ankieta. Fajny pomysl.Bylo warto.

Lubie odpowiedz - nie kupuje bo za drogie, bo przegapilem jak byl warto - samo zycie he he
open_mind
Podobnie jak na srebrze, handel rozruszał się również na rynku złota, które na grudniowym kontrakcie zadomawia się coraz chętniej powyżej $2000, wybijając strefę lokalnych maksimów z ostatnich dni. Jeśli tylko popyt tę widoczną obecnie presję utrzyma do końca sesji amerykańskiej (pamiętajmy o ryzyku związanym Podobnie jak na srebrze, handel rozruszał się również na rynku złota, które na grudniowym kontrakcie zadomawia się coraz chętniej powyżej $2000, wybijając strefę lokalnych maksimów z ostatnich dni. Jeśli tylko popyt tę widoczną obecnie presję utrzyma do końca sesji amerykańskiej (pamiętajmy o ryzyku związanym z RGRem na eurodolarze), to mamy szansę na kolejne momentum na tym kruszcu.
open_mind
ZŁOTO: absolutnie niezbędna inwestycja w wypaczony system z fałszywymi pieniędzmi i fałszywymi rynkami. Połączenie masowego drukowania fałszywych pieniędzy, ekspansji kredytowej i złych długów przyniesie śmierć systemowi. Globalny system finansowy przez pół wieku przechodził uciemiężenie, w którym niewielu wierzyło,ZŁOTO: absolutnie niezbędna inwestycja w wypaczony system z fałszywymi pieniędzmi i fałszywymi rynkami. Połączenie masowego drukowania fałszywych pieniędzy, ekspansji kredytowej i złych długów przyniesie śmierć systemowi. Globalny system finansowy przez pół wieku przechodził uciemiężenie, w którym niewielu wierzyło, że jest możliwy. Doprowadziło to do wypaczenia systemu z fałszywymi pieniędzmi i fałszywymi rynkami, niewielu rozumie, jak świat mógł być doprowadzony do tak „skrzywionej pozycji”. A może to wszystko iluzja?

Powiedzmy sobie jasno, że to nie tylko złudzenie, ale całkowicie zwodniczy i pokręcony system, którego nigdy nie można ponownie wygiąć do naturalnego kształtu bez zniszczenia wielu ważnych części. VERITAS I ZŁOTO Zastanawiasz się, gdzie jest w tym wszystkim Veritas, rzymska bogini prawdy. Niewiele osób zdało sobie sprawę, że była tam zawsze w historii, chociaż niewielu zauważyło ją w ostatnich latach. W systemie finansowym złoto zawsze mówiło prawdę, nawet gdy rządy próbują je tłumić lub manipulować. Wszystkie systemy finansowe zostały z czasem zniszczone przez chciwość. Ani jedna waluta fiducjarna nie przetrwała w swojej pierwotnej formie. Po zniesieniu standardu złota w 1971 roku, przez 50 lat był on darmową bonanzą dla wszystkich pieniędzy. CRESCENDO OF QE Od sierpnia 2019 r.FED i EBC zaaranżowały crescendo QE, wymagając coraz większej liczby fałszywych pieniędzy w daremnej próbie powstrzymania nieuniknionego załamania. Ponieważ świat znajduje się teraz na samym końcu obecnego systemu walutowego, musiał być złośliwy katalizator, który go dokończył. Niestety przybrało to postać pandemii, z którą świat bardzo źle sobie radzi.

ŻADNY DŁUG ANI BROŃ NIE ZABIJE CVid-19 Na początku każdy kraj myślał, że nie ucierpi. A kiedy już byli, nie traktowali tego poważnie. Również Trump początkowo uważał, że Stany Zjednoczone są zbyt silne i potężne, aby poważnie ucierpieć. Ale ani więcej długów, ani więcej broni nie może pokonać niewidzialnego wroga CV. Nielicznym krajom, które wcześnie podjęły rygorystyczne środki, udało się jak dotąd uniknąć znacznie mniejszych szkód. To, co jest skandaliczne w tej erze globalizmu, to brak współpracy między krajami w zakresie leczenia CV-19. Pokazuje, że wszystkie te wspaniałe związki, na przykład UE, działają tylko w normalnych czasach. Kiedy zaczyna się kryzys, każdy człowiek i kraj jest dla siebie. Jest nadzieja, że ​​szczepionka rozwiąże to wszystko. Po pierwsze, historia mówi nam, że opracowanie i przetestowanie szczepionek zawsze trwa dłużej, niż się spodziewano. Tak więc dwa lata wydają się minimum, zanim uzyskamy pewne wyniki. Mimo to, jak dotąd, skuteczność szczepionek tego typu wynosi zwykle mniej niż 30%. W międzyczasie liczba przypadków i zgonów na całym świecie gwałtownie rośnie. Nadal istnieje ryzyko drugiej fali. Na przykład w Hiszpanii wydaje się, że już się zaczęło. Wątpię, czy za rok świat i gospodarka światowa będą normalnie funkcjonować. Jakikolwiek będzie przebieg pandemii w ciągu najbliższych kilku miesięcy, już wywarła znaczący wpływ na świat. Po pierwsze, mamy do czynienia z ofiarami śmiertelnymi i długofalowymi skutkami choroby dla osób, które przeżyły, które są często ciężkie i przewlekłe. Następnie mamy trwałą utratę miejsc pracy, zamknięto firmy z głównymi sektorami, takimi jak wypoczynek i podróże, które nigdy nie wrócą do swoich pierwotnych pozycji. To samo dotyczy handlu detalicznego, centrów miast, biur itp. A światowy handel będzie się znacznie zmniejszał przez bardzo długi czas. SYSTEM FINANSOWY CHORY BYŁ DŁUGO PRZED CV Do powyższych problemów należy system finansowy, który był już bankrutem przed CV. Połączenie masowego drukowania fałszywych pieniędzy, ekspansji kredytowej na niesprawiedliwych dłużników i złych długów przyniesie śmierć systemowi. Przyspieszone drukowanie pieniędzy nastąpi w wyniku desperackiej próby ratowania świata przez rządy i banki centralne. Ale drukowanie bezwartościowych pieniędzy oczywiście nie będzie miało pozytywnego wpływu. Zamiast tego zobaczymy koniec systemu walutowego, gdy wszystkie waluty spadną do wartości wewnętrznej ZERO. Rządy i banki centralne wykonują świetną robotę, ukrywając prawdę o zniszczeniu pieniędzy ich kraju. Wszystkie waluty spadły o 98-99% mierzone w złocie od czasu utworzenia Fed w 1913 r. Ale także od czasu, gdy Nixon zamknął okno złota w 1971 r., Dolar amerykański, kanadyjska, brytyjska, australijska i szwedzka spadły o 98-99% .

Fascynujące jest to, że tylko 0,5% globalnych aktywów finansowych jest inwestowanych w jedyne aktywa, które w historii zachowały swoją siłę nabywczą. W ciągu najbliższych kilku lat wszyscy inwestorzy, zarówno detaliczni, jak i instytucjonalni, będą chcieli złota. GOLD będzie inwestycją SINE QUA NON, którą każdy chce mieć. Przyszła podaż złota będzie bardzo ograniczona, a popyt ogromny. Zatem jedynym sposobem na zdobycie złota będą ceny, które będą wielokrotnościami aktualnej ceny, nawet mierzonej w dzisiejszych pieniądzach. Pamiętaj jednak, aby trzymać fizyczne i nie przechowywać ani jednej uncji w zbankrutowanym systemie finansowym.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
znawca_wszystkiego
Jesli w najblizszych latach FED opanuje się i nie dodrukuje kolejnych bln dolarów to można się spodziewać że cena złota dojdzie do ok 3000$ i się zatrzyma na poziomie 2500-3000$ na parę lat. Jesli natomiast FED będzie teraz bez trzymanki drukowal bioliony co roku po kilka kilkanaście to "sky is the Jesli w najblizszych latach FED opanuje się i nie dodrukuje kolejnych bln dolarów to można się spodziewać że cena złota dojdzie do ok 3000$ i się zatrzyma na poziomie 2500-3000$ na parę lat. Jesli natomiast FED będzie teraz bez trzymanki drukowal bioliony co roku po kilka kilkanaście to "sky is the limit".
drzaraza
Brakuje 0,4$ do 2000$ za oz. Pęknie dzisiaj 2000$ ?
open_mind
W tych burzliwych czasach wielu inwestorów dokonuje bilansu, aby upewnić się, że ich portfele są dobrze zbilansowane. Pod względem dywersyfikacji aktywów metale szlachetne okazały się doskonałą opcją ochrony siły nabywczej pieniądza fiducjarnego. Inwestorzy często biorą pod uwagę również dywersyfikację geograficzną, W tych burzliwych czasach wielu inwestorów dokonuje bilansu, aby upewnić się, że ich portfele są dobrze zbilansowane. Pod względem dywersyfikacji aktywów metale szlachetne okazały się doskonałą opcją ochrony siły nabywczej pieniądza fiducjarnego. Inwestorzy często biorą pod uwagę również dywersyfikację geograficzną, ponieważ może to złagodzić wszelkie obawy dotyczące konfiskaty aktywów przez ich rząd, a także chronić przed bardziej lokalnymi wstrząsami. Wiele osób uważa, że ​​trzymanie fizycznych metali za granicą jest doskonałą opcją do osiągnięcia obu tych celów.
znawca_wszystkiego
WYstarczy zakopać w sobie tylko znanym miejscu (nie mając przy sobie smartfona) i nikomu o tym nie trąbić, że się ma. Oczywiście najlepiej kupować anonimowo.
open_mind

• Oto wielka tajemnica Wiary: Złoto, Srebro - a nie drukary!

• Złoto jest jak orzeł ! „Czy wiesz, że orzeł dobrze o tym wie, kiedy wybuchnie burza? Orzeł poleci do najwyższego punktu i zaczeka na wiatr. Gdy burza uderzy, otworzy skrzydła i prąd powietrza unosi go nad burzą. Orzeł nie

• Oto wielka tajemnica Wiary: Złoto, Srebro - a nie drukary!

• Złoto jest jak orzeł ! „Czy wiesz, że orzeł dobrze o tym wie, kiedy wybuchnie burza? Orzeł poleci do najwyższego punktu i zaczeka na wiatr. Gdy burza uderzy, otworzy skrzydła i prąd powietrza unosi go nad burzą. Orzeł nie unika burzy, tylko ją wykorzystuje, by lecieć jeszcze wyżej. Wykorzystuje wiatr, który przynosi burza”
khh
Widac, ze pelno tu jednosezonowych "inwestorow", dla ktorych wymiany pieniedzy takie jak ta w Polsce w 1950 (czy 2018 w Indiach), hiperinflacje jak ta z poczatku lat 90tych, czy krachy na rynkach tak akcji jak i nieruchomosci, to bajki z mchu i paproci. Rzeczywistosc jest stala i wszelkie aktywa moga tylko rosnac, prawda?Widac, ze pelno tu jednosezonowych "inwestorow", dla ktorych wymiany pieniedzy takie jak ta w Polsce w 1950 (czy 2018 w Indiach), hiperinflacje jak ta z poczatku lat 90tych, czy krachy na rynkach tak akcji jak i nieruchomosci, to bajki z mchu i paproci. Rzeczywistosc jest stala i wszelkie aktywa moga tylko rosnac, prawda? ;) A to pefridne zloto zabiera kapital i nie wyplaca zadnych odsetek ;)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki