REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zimowe igrzyska olimpijskie w Tatrach? Ministerstwo Sportu konsultuje możliwości

2023-02-12 07:29
publikacja
2023-02-12 07:29

Ministerstwo Sportu i Turystyki jest jedną ze stron konsultacji ze środowiskami sportowymi Polski i Słowacji, które miałyby wspólnie ubiegać się o prawo do zorganizowania w 2034 r. zimowych igrzysk olimpijskich – dowiedziała się PAP w resorcie sportu.

Zimowe igrzyska olimpijskie w Tatrach? Ministerstwo Sportu konsultuje możliwości
Zimowe igrzyska olimpijskie w Tatrach? Ministerstwo Sportu konsultuje możliwości
fot. Shaiith / / Shutterstock

Miastem gospodarzem i główną areną zawodów w Polsce miałoby być Zakopane.

„Zakopane ma największe predyspozycje, aby być głównym organizatorem po stronie polskiej ze względu choćby na fakt, że funkcjonuje tu Centralny Ośrodek Sportu, który jest jednym z najlepiej wyposażonych ośrodków sportu w Europie. W jego skład wchodzi choćby kompleks skoczni narciarskich, stadiony i budowany właśnie kryty tor lodowy” – powiedział PAP wiceminister sportu i turystyki Andrzej Gut-Mostowy.

Przyznał, że jeżeli chodzi o infrastrukturę sportową, to oczywiście brakuje jeszcze wielu obiektów do zorganizowania igrzysk, ale inne ośrodki sportowe z południa Polski mają takie możliwości. Obiekty, np. stoki narciarskie w Tatrach Wysokich i Niżnych, ma Słowacja.

Wiceminister sportu ocenił, że koszty zorganizowania zimowej olimpiady są nawet ośmiokrotnie niższe niż organizacja letnich igrzysk.

„Pod względem infrastruktury pozasportowej kluczowy w ocenie możliwości organizacji będzie na pewno system komunikacyjny. Areny sportowe muszą być dobrze skomunikowane z najbliższymi lotniskami. Nowa, dwupasmowa zakopianka jest już niemal gotowa. Powstaje dwupasmówka do Nowego Targu i będzie gotowa w przyszłym roku, a warianty rozbudowy końcowego odcinka do Zakopanego są analizowane” – podkreślił wiceminister sportu.

Zakopane bez powodzenia starało się o organizację zimowych igrzysk w 2006 r. Kolejny polsko-słowacki projekt organizacji olimpiady w 2022 r., w którym Kraków miał być miastem gospodarzem, również się nie powiódł.

Autor: Szymon Bafia

Źródło:PAP
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (2)

dodaj komentarz
arzab
I „to jest miś na miarę naszych możliwości. My tym misiem otwieramy oczy niedowiarkom!" oraz "prawdziwe pieniądze robi się na drogich, słomianych inwestycjach"
and00
Powariowali
Po co nam to?
Miliardy w plecy
Niech Arabowie albo Chińczycy organizują

Powiązane: Sport i pieniądze

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki