Zieliński zapowiada zmiany w Biurze Ochrony Rządu, w tym nowe kompetencje

Biuro Ochrony Rządu ma uzyskać prawo do czynności operacyjno-rozpoznawczych, aby lepiej rozpoznawać zagrożenia i skuteczniej działać - mówi wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński, który zapowiada zmiany w BOR.

(Materiały dla mediów)

"Od roku trwa naprawa, trwa sprzątanie po tym, co zastaliśmy w tej ważnej instytucji, która była bardzo zdewastowana" - powiedział Zieliński (który nadzoruje BOR) na sobotniej konferencji prasowej w MSWiA.

"Chcemy wyposażyć BOR w nowe kompetencje, m.in. związane ze zdobywaniem w sposób właściwy innym służbom informacji, ich analizowaniem oraz wykorzystywaniem; myślę o czynnościach operacyjno-rozpoznawczych" - oświadczył wiceminister. "Dziś BOR nie posiada uprawnień do takich działań, a są bardzo potrzebne po to, żeby dokonywać lepszego rozpoznania zagrożeń i lepiej przygotowywać plany działań ochronnych, metody ochronne i skuteczniej działać" - dodał.

Zieliński zapowiedział też "nowy etos" służby, nawiązywanie BOR do tradycji niepodległościowej AK. Miałaby się też zmienić nazwa BOR. "Będzie się to może nazywało Narodową Służbą Ochrony, ale nad nazwą będziemy jeszcze dyskutować" - zapowiedział Zieliński. Dodał, że szef BOR ma się stać takim samym organem, jak szef policji czy Państwowej Straży Pożarnej. "Dziś tak nie jest; dziś decyzje, któremu takiemu organowi przysługują, podpisuje na jego wniosek minister spraw wewnętrznych" - powiedział.

Mają też być zmniejszone zadania BOR za granicą, a rozszerzone - w kraju. W tym kontekście Zieliński wymienił ochronę przez BOR obiektów służących konstytucyjnym organom państwa, które - jego zdaniem - nie powinny być chronione przez prywatne firmy ochroniarskie.

Według Zielińskiego, w tym roku do Biura ma być przyjętych co najmniej 300 nowych funkcjonariuszy.

"Ten nowy kształt po wprowadzeniu przygotowywanej ustawy o BOR na pewno przyniesie duże usprawnienia w wielu aspektach, ale to nie oznacza, że automatycznie jakiekolwiek zmiany prawno-organizacyjne wyeliminują wszystkie zagrożenia" - oświadczył Zieliński. "Świat nie jest idealny, niestety" - dodał.

Projekt dot. zmian w BOR jest gotowy w wersji roboczej

Projekt dot. zmian w BOR jest gotowy w wersji roboczej; myślę, że w ciągu miesiąca będzie można myśleć o przekazaniu go do uzgodnień wewnątrzresortowych, a może i zewnętrznych - zapowiedział w sobotę wiceszef MSWiA Jarosław Zieliński.

"Jeżeli chodzi o terminy, jest ten projekt w wersji, można powiedzieć, roboczej już gotowy. Ja nadzoruję przygotowania związane z jego kształtem ostatecznym. Parę rzeczy trzeba jeszcze uzgodnić" - powiedział Zieliński.

Wiceminister podkreślił, że "jest też sprawa wielkości nowej służby". "Z szacunków, jakie przeprowadziliśmy, wynika, że ona powinna być mniej więcej dwukrotnie większa" - powiedział Zieliński. Zaznaczył, że w tej sprawie potrzeba uzgodnień z resortem finansów.

"Myślę, że ministerstwo (MSWiA) ze swojej strony będzie gotowe w ciągu do miesiąca, jeśli chodzi o to, co do nas należy, (...) moglibyśmy, jak sądzę, po takim okresie myśleć o tym, by wystąpić z naszym projektem do uzgodnień, przynajmniej tych oficjalnych wewnątrzresortowych, a może już i zewnętrznych" - zapowiedział Zieliński.

sta/ mhr/ wni/ akw/

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 1 ~pozdr

bor chce wykonczyc pis

! Odpowiedz
0 4 ~plutarch

Jeszcze więcej uprawnień dla mundurowych! Jarku, Jarku...

! Odpowiedz
4 4 ~autor

Idzie dobre. Teraz, z nowymi uprawnieniami, taki borowiec sam na miejscu orzeknie winę jakiegoś cywila co śmiał stanąć na drodze rządowej limuzyny sołtysowej albo ministra wojny. A znając Ziobro to łągodny wymiar kary będzie kara śmierci. W przypadku gdyby jechał tam Nieinternowany to rozstrzela się całą rodzinę.

! Odpowiedz
3 4 ~autor

I najważniejsze Służba ma być dwa razy większa. Więcej etatów dla nieogarów z pisu by mogli poupychać swoich młodych pociotków co chcieliby trochę poganiać z bronią albo pojeździć a8. Tanie państwo będzie, Jedyna nadzieja, że po prostu szybciej im braknie pieniędzy i pis upadnie.

! Odpowiedz
3 5 ~Flex

Do tego urzędniczego bełkotu jaki wczoraj prezentował Pan Wiceminister brakuje mi tylko godziny policyjnej w piątki od 18 do 24 dla kierowców 30- ze szczególnym uwzględnieniem fiatów 6set. Urzędnicza twórczość zaklinania rzeczywistości ustawą czy serią przepisów oraz PRu i HRu i wiara w skuteczność takich działań jest po prostu rozbrajająca! Do tego dalsze komplikowanie i utrudnianie egzaminów na prawo jazdy. W 1983 roku jako 16latek odbyłem w ZDZecie kurs, tamże przyjechał egzaminator, zrobił teorię, po niej ci co zaliczyli zrobili praktyczny. Po zakończeniu grupa+egzaminator+kierownictwo ZDZ i instruktorzy poszli na" symboliczną lampkę koniaku". Z kilkunastoosobowej grupy oblało chyba 2 osoby. Ale instruktorzy uczyli wtedy jeździć! a nie jak zdać egzamin! Teraz WORDy są maszynką do robienia kasy na wielokrotnym oblewaniu egzaminowanych. "Kowal zawinił, a szewca wieszają" (zmieniłem przysłowie żeby nie siać szowinizmu)

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
6 6 ~żelek

"Etos, patos i pasztetos...." Żal na to patrzeć. Będzie jak w 1939 r..... 6 dni i po wojnie.

! Odpowiedz
4 10 ~Dario

A co dalej.
Narodowa Straż Pożarna ?
Narodowa Policja ?
Narodowy Zakład Komunikacji ?
Narodowe Koleje Państwowe ?
etc

! Odpowiedz
2 9 ~jasnylut

Fachowcow drugiego sortu zamieniono na kolesi pierwszego sortu. Efekty widac. Facet, ktory urwal sie z choinki na konferencji poucza profesjonalisow.

! Odpowiedz
2 9 ~antykod

"nowy etos" , AK -czyli mają nas wyzwolić ?
Nie wymieniajcie sformułowań których nie jesteście w stanie pojąć.

! Odpowiedz
3 7 ~obserwator

Co tu komentować żal tyłek ściska,jestem zbyt stary i zadomowiony ale parę lat do tyłu mnie i mojej rodziny by tu nie było."Gdzie dobrobyt tam ojczyzna".

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Wskaźniki makroekonomiczne

Inflacja rdr 2,9% VII 2019
PKB rdr 4,4% II kw. 2019
Stopa bezrobocia 5,2% VII 2019
Przeciętne wynagrodzenie 5 057,82 zł V 2019
Produkcja przemysłowa rdr -2,7% VI 2019

Znajdź profil