Dwóch na pięciu bankowców zajmujących stanowiska kierownicze określa swoją pracę jako wyjątkowo stresującą. Aż 67 proc. z nich stwierdziło, że jeśli sytuacja w pracy się nie poprawi, zamierzają zrezygnować ze stanowiska w firmie finansowej w przyszłym roku.


Pomimo wielu sytuacji kryzysowych, zdecydowana większość pracowników banków woli nie narzekać zbyt głośno na swoją pracę – wynika z badania firmy ubezpieczeniowej MetLife. 70 proc. obawia się nieprzyjemnych konsekwencji w pracy za narzekanie na stres i niekorzystne warunki dla ich zdrowia psychicznego – donosi portal The Financial Brand.
Co najbardziej stresuje bankowców?
Wyniki znajdują także poparcie w badaniu sporządzonemu przez Deloitte. Jako przyczyny stresu respondenci najczęściej wskazywali nadmierne obciążenie pracą i sytuacje, które rodzą wśród współpracowników konflikty.
Reklama
Co najbardziej stresuje bankiera ? |
---|
|
Źródło: Deloitte |
Jak bankowcy radzą sobie z takimi sytuacjami? 83 proc. stosuje motywację doraźną – szybkie reagowanie i rozwiązywanie problemów na bieżąco. Niewiele mniej (79 proc.) wskazało na praktykę polegającą na cofnięciu się do poprzedniego etapu projektu i obmyślaniu możliwości rozwiązania problemu poprzez likwidację jego przyczyny. 78 proc. woli unikać takich sytuacji już na starcie i dokonuje gruntownych badań i organizuje wszystko od samego początku, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów. Mniej niż połowa ankietowanych preferowała skorzystanie z pomocy współpracowników.
Jak instytucje finansowe walczą ze stresem wśród pracowników?
W badaniu MetLife zapytano także, jak firmy dbają o swoich pracowników i jakie narzędzia stosują do poprawy ich zdrowia psychicznego i obniżenia poziomu stresu. 67 proc. z badanych wskazało, że w ich pracy stosowane są specjalne treningi, a 88 proc. przyznało, że pracodawca zapewnia dostęp do doradców zawodowych. Mniej niż połowa, 44 proc., mogła pochwalić się elastycznymi umowami i benefitami, jak dopłaty do karnetów na siłownię.
To jednak według pracowników nie do końca skuteczne sposoby. Pomimo takich prób obniżenia stresu, bankowcy wciąż uważają to za niewystarczające wsparcie pracodawcy. Tylko 18 proc. z nich wskazało na pozytywne efekty wprowadzonych projektów poprawy ich zdrowia psychicznego.
Mateusz Gawin