REKLAMA

Zestresowany jak bankier. Czego najbardziej boją się pracownicy banków?

2016-10-26 11:13
publikacja
2016-10-26 11:13

Dwóch na pięciu bankowców zajmujących stanowiska kierownicze określa swoją pracę jako wyjątkowo stresującą. Aż 67 proc. z nich stwierdziło, że jeśli sytuacja w pracy się nie poprawi, zamierzają zrezygnować ze stanowiska w firmie finansowej w przyszłym roku.

fot. diego_cervo / / YAY Foto

Pomimo wielu sytuacji kryzysowych, zdecydowana większość pracowników banków woli nie narzekać zbyt głośno na swoją pracę – wynika z badania firmy ubezpieczeniowej MetLife. 70 proc. obawia się nieprzyjemnych konsekwencji w pracy za narzekanie na stres i niekorzystne warunki dla ich zdrowia psychicznego – donosi portal The Financial Brand.

Co najbardziej stresuje bankowców?

Wyniki znajdują także poparcie w badaniu sporządzonemu przez Deloitte. Jako przyczyny stresu respondenci najczęściej wskazywali nadmierne obciążenie pracą i sytuacje, które rodzą wśród współpracowników konflikty.

Reklama

Co najbardziej stresuje bankiera ?

  • obciążenie pracą, wiele zadań i nadgodziny (52 proc.)
  • konflikty w pracy, reprymendy od przełożonych i przekazywanie „trudnych” informacji (52 proc.)
  • sytuacje kryzysowe, presja czasu i projekty wymagające szybkich interwencji (46 proc.)
  • kontakty biznesowe, prezentowanie informacji na forum, spotkania z nowymi udziałowcami (45 proc.)

Źródło: Deloitte

Jak bankowcy radzą sobie z takimi sytuacjami? 83 proc. stosuje motywację doraźną – szybkie reagowanie i rozwiązywanie problemów na bieżąco. Niewiele mniej (79 proc.) wskazało na praktykę polegającą na cofnięciu się do poprzedniego etapu projektu i obmyślaniu możliwości rozwiązania problemu poprzez likwidację jego przyczyny. 78 proc. woli unikać takich sytuacji już na starcie i dokonuje gruntownych badań i organizuje wszystko od samego początku, żeby zminimalizować ryzyko wystąpienia problemów. Mniej niż połowa ankietowanych preferowała skorzystanie z pomocy współpracowników.

Jak instytucje finansowe walczą ze stresem wśród pracowników?

W badaniu MetLife zapytano także, jak firmy dbają o swoich pracowników i jakie narzędzia stosują do poprawy ich zdrowia psychicznego i obniżenia poziomu stresu. 67 proc. z badanych wskazało, że w ich pracy stosowane są specjalne treningi, a 88 proc. przyznało, że pracodawca zapewnia dostęp do doradców zawodowych. Mniej niż połowa, 44 proc., mogła pochwalić się elastycznymi umowami i benefitami, jak dopłaty do karnetów na siłownię.

To jednak według pracowników nie do końca skuteczne sposoby. Pomimo takich prób obniżenia stresu, bankowcy wciąż uważają to za niewystarczające wsparcie pracodawcy. Tylko 18 proc. z nich wskazało na pozytywne efekty wprowadzonych projektów poprawy ich zdrowia psychicznego.

Mateusz Gawin

Źródło:
Tematy
Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Ranking kont firmowych z premią – luty 2023 r.

Komentarze (75)

dodaj komentarz
~pozdro
Artykuł bez wartości merytorycznej. Kto był podmiotem badań? Jak duże były próby? Stwierdzenia wieloznaczne i subiektywne. Jak 'bankowcy' radzą sobie z takimi sytuacjami? O kogo tu chodzi? Managerów badanych, managerów? jednych i drugich?
~Kasia
A ja tam najbardziej jestem zadowolona z Getin Banku. Zero stresu. Płaca dobra. Dyrektor przemiły. Wogóle polecam ten bank wszystkim
~Łasic odpowiada ~lol
@lol Istotnie. :p
~silvio_gesell
Banki to instytucje które mają dbać by ludzie nie zagniotli się na śmierć pod ścianą "braku czasu". Pieniądz to czas, więc nie da się go produkować - nie dawajcie pieniędzy tym którzy zabierają czas, ale tym którzy go dają. A wtedy wasz stres będzie mniejszy.
~ad
zcas oszutsów sie kończy to braznąz schyłkowa dobra zmian aich wykonczy

konta zakadane na trupy lub rodzinkę to zwykły szwindel nawet w USA neistety

zby tagrseywne

nozrmalny człwoeik żyje za swoje bez pożyczek i i nie inwestuje poprzez ich pośrednictwo


sprawa chf i polisolokoat to czubek góry lodowej
zcas oszutsów sie kończy to braznąz schyłkowa dobra zmian aich wykonczy

konta zakadane na trupy lub rodzinkę to zwykły szwindel nawet w USA neistety

zby tagrseywne

nozrmalny człwoeik żyje za swoje bez pożyczek i i nie inwestuje poprzez ich pośrednictwo


sprawa chf i polisolokoat to czubek góry lodowej za 56 lat 30 % oddzzaiałówl zamkną wystaczą maszyny i reszta najtwardszych sprzedawcó oszustówwciskajacych kit

ządni bankierzy bez wykszatłącenia robią na aksie za 2500 netto bez jezyka obcego wizrezunku wiedzy ekonomicznej sa tylko by strzyc bo tak każe kierownik
~tadeusz
pracownik banku to nie bankier, tak jak rencista nie jest rentierem. a autor tego artykulu nie jest redaktorem dzialu finanse
~Mmmmmmm
Ale dyrdymały piszecie!!
Żal wielki ze macie takie mniemanie o bankach a konta napewno w każdym banku i latanie po prośbie który da więcej % na lokacie, po kredyty sami ludzie przychodzą po % sami przychodzą! Jak uleczyć Polska Bankowość ?
Podpowiedz jest prosta: znieść plany sprzedażowe i bedzie wtedy prawdziwe bankowanie
~Łasic
ŚWIĘTE SŁOWA!!! BRA-VO!
~bankowiec_s
W bankowości są dwie święte zasady:
1. Jesteś tak dobry jak twój ostatni miesiąc
2. Musisz być elastyczny jak nastoletnia tancerka erotyczna
Tyle w temacie

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki