REKLAMA

Zełenski: Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją

2022-05-23 12:04, akt.2022-05-23 12:55
publikacja
2022-05-23 12:04
aktualizacja
2022-05-23 12:55
Zełenski: Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją
Zełenski: Należy całkowicie zaprzestać handlu z Rosją
fot. Ukraine Presidency/Ukraine Presi / / ZUMA Press

Nie powinno być żadnego handlu z Rosją, trzeba wprowadzić całkowite embargo na import rosyjskiej ropy i objąć sankcjami wszystkie banki. Niezbędne jest stworzenie globalnego precedensu, który zniechęci przyszłych agresorów do użycia siły - powiedział w poniedziałek prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski do uczestników Światowego Forum Ekonomicznego w Davos.

"Jeśli zagraniczne firmy nie chcą być kojarzone z agresją na nasz kraj, muszą zrezygnować z obecności na rosyjskim rynku. Wszystkim takim podmiotom proponujemy inwestycje na Ukrainie. Jest to rozwiązanie korzystne zarówno dla nas, jak też dla was" - dodał Zełenski.

Ukraiński przywódca zaapelował o wsparcie finansowe dla swego kraju zaatakowanego przez Rosję. "Potrzebujemy pomocy w wysokości 5 mld dolarów miesięcznie, przeznaczymy ją na odbudowę ojczyzny. Chcemy dać przykład całemu światu, jak odbudowywać państwo i gospodarkę. Dlatego zachęcamy wszystkich, by przyłączali się do programu międzynarodowego wsparcia Ukrainy, funkcjonującego pod nazwą United24. Naszym założeniem jest stworzenie na tej podstawie stałego mechanizmu, a dzięki tej inicjatywie będzie można w przyszłości udzielać pomocy krajowi, który padł ofiarą zbrojnej agresji lub katastrofy naturalnej" - poinformował Zełenski, występujący przez łącze wideo.

Według prezydenta "w obliczu zagrożeń należy nie tylko reagować i adaptować się do otaczającej rzeczywistości, ale raczej działać profilaktycznie, z wyprzedzeniem". Na potwierdzenie tych słów Zełenski odwołał się do sankcji nałożonych na Rosję przez kraje i instytucje Zachodu po aneksji Krymu w 2014 roku.

"Wojna z Moskwą zaczęła się nie w lutym, lecz już osiem lat temu. Jesteśmy wdzięczni za pomoc okazywaną nam w ostatnich miesiącach, jednak gdyby świat zareagował właściwie w 2014 roku, to tej agresji by teraz nie było" - powiedział Zełenski.

W ocenie prezydenta rezultat wojny z Rosją przesądzi o światowym układzie sił, ponieważ inwazja Kremla "uderzyła w fundamenty cywilizacji". "Znajdujemy się w punkcie zwrotnym historii. Jeżeli zwycięży brutalna (rosyjska - PAP) siła, to wówczas nie będzie już sensu organizować takich szczytów, jak choćby w Davos. Widzimy, że wkład Moskwy w globalny rozwój gospodarczy polega dzisiaj na niszczeniu i blokowaniu szlaków handlowych w wyniku wojny" - podkreślił prezydent Ukrainy.

W szwajcarskim Davos rozpoczęło się w niedzielę Światowe Forum Ekonomiczne. W rozmowach dotyczących najważniejszych problemów, m.in. wojny na Ukrainie, pandemii Covid-19, zmiany klimatu i kryzysów ekonomicznych weźmie udział blisko 2500 osób - polityków, przedstawicieli biznesu, organizacji pozarządowych i naukowców. (PAP)

szm/ ap/

Źródło:PAP
Tematy

Komentarze (9)

dodaj komentarz
jan888
Załenski namawia innych do uderzenia w swoje gospodarki, ale sam kupuje rosyjską ropę i gaz. Niech Ukraina da przykład i przerzuci się na dużo droższe węglowodory spoza Rosji.
jpelerj
Jestem za. Niech Zełeński zakończy handel z Rosją, a nie tylko napuszcza na to innych. Dobry przykład dobrze działa.
zoomek
To dlaczego bierzesz kasę za tranzyt gazu od Putka?
No i rozumiem że USA sprzeda surowce taniej? Przecież to sojusznik, kocha to chyba nie bedzie zarabiać na naszej krzywdzie?
polonu
to gada co Waszyngton każe nic więcej ,papuga.
andriej_duda
Czy Polski prezydent słyszał Ukrainskiego? czy Ambasadr USA ma mu przypomnieć od kogo wolno mu teraz gaz i ropę kupować?
faramir_z_gondoru
Jakoś nie przeszkadza to Ukrainie stale importować ropy z Rosji, mimo konfliktu. Przebrzydli hipokryci.
nick_heidfeld
To są jaja, gość, który ma mniej więcej taki sam dorobek polityczny jak kabaretowy, uzurpuje sobie prawo do mówienia całemu światu co robić, a co nie :D Woladimir szto ty cpajesz tam na Jukarinu co? Siedź na d***e i dziękuj Polakom i pozostałym narodom, że zainteresowały się losem Twojego kraju, a nie bawisz się w jakiegoś imperatora To są jaja, gość, który ma mniej więcej taki sam dorobek polityczny jak kabaretowy, uzurpuje sobie prawo do mówienia całemu światu co robić, a co nie :D Woladimir szto ty cpajesz tam na Jukarinu co? Siedź na d***e i dziękuj Polakom i pozostałym narodom, że zainteresowały się losem Twojego kraju, a nie bawisz się w jakiegoś imperatora i wydajesz dyspozycje z kim i czym handlować. Skąd ropę i gaz bierzecie, z Malediwów? Swoją drogą, jakby cokolwiek miało doprowadzić do zakończenia działalności WEF to byłoby to wspaniałe wydarzenie, mam nadzieję, że zaistnieją ku temu inne przesłanki, niż ,,brutalna rosyjska siła"
endes
Błazenady ciąg dalszy… a o dążeniu do zakończenia konfliktu nic!… wręcz przeciwnie… tylko jakiś naiwny człowiek może wierzyć w te durnoty
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane: Gospodarcze skutki inwazji Rosji na Ukrainę

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki