„Żelazny Orzeł” na liście ostrzeżeń KNF. To już kolejne call center

Spółka, która ze względu na film o tej samej nazwie, może się wielu bardziej kojarzyć z hollywoodzką produkcją, trafiła dziś na listę ostrzeżeń KNF. Iron Eagle, bo o nim mowa, to call center, które miało nielegalnie zajmować się działalnością maklerską. Czy to kolejni „łowcy jeleni”?

(thetaXstock)

Iron Eagle sp. z o.o. z siedzibą w Krakowie został umieszczony na liście ostrzeżeń publicznych KNF w związku podejrzeniem popełnienia przestępstwa z art. 178 ustawy o obrocie instrumentami finansowymi (prowadzenie działalności maklerskiej bez zezwolenia KNF). Jak poinformowano, przewodniczący KNF przystąpił w ten sposób do postępowania, które zostało zainicjowane jeszcze przez inny podmiot.

Kolejni „łowcy jeleni”?

Póki co postępowanie się jeszcze toczy, choć można już domniemywać o jaką nielegalną działalność spółkę się podejrzewa. Zgodnie z Polską Klasyfikacją Działalności Iron Eagle jest zwykłym call center, jak doświadczenie pokazuje, wiele tego typu spółek „nagania” jednak w ten sposób niedoświadczonych inwestorów na ryzykowne transakcje na rynkach finansowych. I oczywiście dzieje się to bez wymaganej zgody Komisji Nadzoru Finansowego. O tym, jak wygląda tak zwana operacja „golenia frajera”, pisał w artykule „Łowcy foreksowych jeleni” Marcin Goralewski z „Pulsu Biznesu”. Inną posądzaną o podobną działalność spółką jest m.in. Eubi Investment, która na liście ostrzeżeń obecne jest już od wielu miesięcy.

Według SIC innej klasyfikacji spółek stworzonej przez rząd Stanów Zjednoczonych spółka ta ma się natomiast zajmować „komercyjnymi badaniami niefizycznymi”.

Z KRS można się ponadto dowiedzieć, że Iron Eagle powstało w maju 2015 roku, a jej właścicielami są osoby o zagranicznie brzmiących nazwiskach (prawdopodobnie izraelskich). Prezesem zarządu jest bowiem Rabi Hagai Haviv, a jej wiceprezesami są Simon Yohanan Yoni, Hezkia Sharon Haim oraz Hamami Regev. Cały podany zarząd posiada także udziały w tej spółce.

Czym jest lista ostrzeżeń publicznych KNF

Prowadzona przez KNF lista ostrzeżeń jest zbiorem podmiotów, w stosunku do których KNF zgłasza zawiadomienie o podejrzeniu popełnienia przestępstwa. Celem listy ostrzeżeń publicznych jest alarmowanie społeczeństwa oraz podmiotów gospodarczych o konieczności zachowania większej ostrożności podczas kontaktów z tymi podmiotami.

Na liście, oprócz nazwy podmiotu podejrzanego o przestępstwo, z biegiem czasu zamieszczana jest także informacja o przebiegu postępowania. Może to być wzmianka o prawomocnej odmowie wszczęcia postępowania przygotowawczego albo o prawomocnym umorzeniu postępowania przygotowawczego, a w przypadku wniesienia aktu oskarżenia wzmianka o prawomocnym orzeczeniu sądu.

Wszystko o liście ostrzeżeń publicznych KNF

Adam Hajdamowicz

Źródło:
Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
0 3 (usunięty)

(wiadomość usunięta przez moderatora)

! Odpowiedz
8 61 xiven

Polskie callcentra to januszowe firemki w których zatrudniani są studenci a z usług tej ekipy korzystają tylko i wyłącznie zachodnie korporacje które chcą zarobić na upchnięciu niedoedukowanym emerytom i innym naiwnym, kompletnie niepotrzebnych bzdur typu trzeci abonament telefoniczny czy piąta karta kredytowa... naiwni się nabierają podpisują umowy i bezsensownie płacą, resztki ze stołu spadają dla janusza biznesu i jego młodych naiwnych studentów którzy myślą że przygotowują fundament pod swoją kariere na oszukiwaniu ludzi... jaki kraj taka kariera...
a finalnie cały zysk spływa do zachodniej korporacji która wytransferowuje go za granicę a polacy zostają z rachunkami i płacą i płaczą...

PIS powinien zdelegalizować sprzedaż telefoniczną, w obronie narodowego interesu!

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
WIG 0,66% 60 289,51
2019-01-18 17:05:00
WIG20 0,80% 2 377,87
2019-01-18 17:05:00
WIG30 0,68% 2 707,12
2019-01-18 17:15:00
MWIG40 0,56% 4 095,41
2019-01-18 17:15:00
DAX 2,63% 11 205,54
2019-01-18 17:35:00
NASDAQ 1,03% 7 157,23
2019-01-18 22:02:00
SP500 1,32% 2 670,71
2019-01-18 21:59:00

Znajdź profil

Przejdź do strony za 5 Przejdź do strony »

Czy wiesz, że korzystasz z adblocka?
Reklamy nie są takie złe

To dzięki nim możemy udostępniać
Ci nasze treści.

Przemek Barankiewicz - Redaktor naczelny portalu Bankier.pl

Jesteśmy najważniejszym źródłem informacji dla inwestorów, a nie musisz płacić za nasze treści. To możliwe tylko dzięki wyświetlanym przez nas reklamom. Pozwól nam się dalej rozwijać i wyłącz adblocka na stronach Bankier.pl

Przemek Barankiewicz
Redaktor naczelny portalu Bankier.pl