REKLAMA

Zegar długu publicznego - czas płynie, dług rośnie

Katarzyna Jeznach2010-08-19 09:40
publikacja
2010-08-19 09:40
Dług publiczny w Polsce wynosi już ok. 710 miliardów złotych - ile dokładnie, można sprawdzić na stronie internetowej www.zegardlugu.pl, powstałej z inicjatywy Stowarzyszenia Koliber.

Każdego dnia polski dług publiczny jest wyższy o 250 milionów złotych. Obecnie, gdy wynosi ok. 710 miliardów złotych na każdego Polaka przypada ok. 19 tys. zł długu.

Zmienić konstytucję, by się nie zadłużać

Stowarzyszenie Koliber apeluje o poparcie pomysłu zamieszczenia w Konstytucji zapisu uniemożliwiającego rządowi dalsze zadłużanie państwa. Jak czytamy:

Zwracamy się do Was z prośbą o zastąpienie ust. 5, art. 216, Konstytucji Rzeczpospolitej, który stanowi:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których państwowy dług publiczny przekroczy 3/5 wartości rocznego produktu krajowego brutto. Sposób obliczania wartości rocznego produktu krajowego brutto oraz państwowego długu publicznego określa ustawa.”

Przepisem:

„Nie wolno zaciągać pożyczek lub udzielać gwarancji i poręczeń finansowych, w następstwie których wzrośnie nominalny państwowy dług publiczny. Sposób obliczania wartości państwowego długu publicznego określa ustawa.”


Pod umieszczoną na stronie petycją podpisało się już ponad 3,4 tys. osób. Oprócz samej wartości długu na stronie zaprezentowane są roczne odsetki od długu państwa, razem i w przeliczeniu na jednego Polaka, państwowy dług w przeliczeniu na obywatela, zadłużenie prywatne Polaków, czy zadłużenie prywatne i państwowe.Dobry pomysł Amerykanów

Zegar długu w Ameryce liczy sobie już ponad 20 lat - powstał w roku 1989, a wówczas dług Amerykanów wynosił 2,7 biliona dolarów. W dwudziestoletniej historii zegar raz, w roku 2000, został zasłonięty, ponieważ dług publiczny przestał rosnąć, a zaczął maleć. Ponownie odsłonięto go w 2002. Za to w październiku 2008 roku na zegarze... zabrakło cyfr, ponieważ amerykański dług przekroczył próg 10 bilionów dolarów.

Sens tworzenia zarówno amerykańskiego, jak i polskiego zegara oddają słowa Douglasa Dursta, syna twórcy zegara w USA - "Myślimy pokoleniowo - nie chcemy widzieć następnych pokoleń sparaliżowanych naszym długiem."Katarzyna Jeznach
Bankier.pl
k.jeznach@bankier.pl

Źródło:
Tematy
Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Rekrutujesz? Odbierz 50% rabatu na pierwsze ogłoszenie na Pracuj.pl

Advertisement

Komentarze (12)

dodaj komentarz
~Unowen
Ten link polski zegar długu można sobie w du....ę wsadzić :-( nie działa wogóle ... ot co się pokazuje ... http://www.zegardlugu.pl/ (Domena zegardlugu.pl została zarejestrowana w serwisie AfterMarket.pl, największej w Polsce giełdzie domen internetowych.)
~Piotr
Jak to możliwe że zaledwie 2 lata po napisaniu tego artykułu dług już wynosi ponad bilion zł t.j. prawie trzysta miliardów więcej?!
~ADOLF
Ten osioł B... powinien sie w łeb piedrolnąć. Dzięki niemu i jego kolegom mamy taką sytuację w tym kraju a ten debil jeszcze zegar długu sobie stawia w Warszawie. Banda oszołomów!!!

Chcemy żyć w POLSCE a nie w izraelu
~myślący
tego chcieli Stanisłąw Michalkiewicz i Janusz Korwin Mikke - konstytucyjnego zakazu zadłużania przyszłych pokoleńale PAN Premier wyraxnie powiedział że nie obchodzi go to co bedzie w przyszłosci liczy sie tu i teraz
~predatorian
Art.Forbes 07.2010. jak tak dalej będzie się dzialo (syf totalny) to cena złota poszybuje w góre.USA to pasożyt i BANKRUT a dolar to lipna -bez pokrycia- żadnego waluta.O naszym syfie nie wspomnę. "ZIELONA WYSPA" pierd..... upadnie z dnia na dzień !!!! i "rządzące Barany" wymyślą wtedy zastepczy temat np: komisja Art.Forbes 07.2010. jak tak dalej będzie się dzialo (syf totalny) to cena złota poszybuje w góre.USA to pasożyt i BANKRUT a dolar to lipna -bez pokrycia- żadnego waluta.O naszym syfie nie wspomnę. "ZIELONA WYSPA" pierd..... upadnie z dnia na dzień !!!! i "rządzące Barany" wymyślą wtedy zastepczy temat np: komisja śledcza, krzyże,i inne pierdoly a Kowalski zostanie na lodzie bez kasy i majatku.
~editn
juz na poczatku tego roku w prasie fachowej USA ,pojawily sie komntarze na temat ceny zlota mogacej przebic nawet 10,000 usd /onz ,biorac pod uwage co wyprawia FED ,drukujac pusta kase dzis ta szokujaca prognoza zoltego met ,staje sie coraz bardziej realna ,no coz cyba nikt nie ma watpliwoswci ze kontrola na finasami swiatowymi juz na poczatku tego roku w prasie fachowej USA ,pojawily sie komntarze na temat ceny zlota mogacej przebic nawet 10,000 usd /onz ,biorac pod uwage co wyprawia FED ,drukujac pusta kase dzis ta szokujaca prognoza zoltego met ,staje sie coraz bardziej realna ,no coz cyba nikt nie ma watpliwoswci ze kontrola na finasami swiatowymi wymknela sie z pod kontroli ,a jedyna watosciowa waluta ktorej nie mozna dobic czy dodrukowac jest zloto ,pozyjemy zobaczymy jedno jest pewne przez najblizszez pare lat bedziemy swiadkami nowyh rekordow cenowych au ...................................
~eloo odpowiada ~editn
Oni maja pkb 15bln a dlug 10bln.
My mamy pkb 300mld a dlug ponad 700mld
~2+2=4 odpowiada ~eloo
trzymajmy się faktów, polski PKB -1,4 bln pl. upadek stanów, którey nastąpi niechybnie pociągnie za sobą bardzo daleko idące skutki. Dlatego uważam, że jest się czym martwić. Zaintereswoanych zapraszam na mój bloghttp://dwaplusdwa.blog.onet.pl/O-koncu-imperium,2,ID411076631,n
~as odpowiada ~2+2=4
Koło pały mi to lata beda sie kolejne pololenia tuska martwiły hehe

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki