REKLAMA

Zbyt płytko zakopane martwe norki "wychodzą" na powierzchnię

2020-11-26 17:52
publikacja
2020-11-26 17:52
Zbyt płytko zakopane martwe norki "wychodzą" na powierzchnię
Zbyt płytko zakopane martwe norki "wychodzą" na powierzchnię
fot. RITZAU SCANPIX / / FORUM/Reuters

Zwłoki tysięcy martwych norek, które w Danii w obawie przed mutacją koronawirusa uśmiercono i zakopano w ziemi, "wychodzą" na powierzchnię, bo jak się okazało, wykopano dla nich zbyt płytkie doły - opisuje w czwartek brytyjski dziennik "The Guardian".

"W miarę jak ciała ulegają rozkładowi, mogą powstawać gazy. To powoduje, że ciała trochę się rozszerzają. W efekcie, w najgorszym przypadku, norki są wypychane z ziemi" - powiedział publicznej duńskiej stacji DR rzecznik policji Thomas Kristensen.

Policja w Zachodniej Jutlandii próbowała przeciwdziałać temu zjawisku, zrzucając dodatkową warstwę ziemi na metrowej głębokości dół, w którym na tamtejszym poligonie zakopano kilka tysięcy martwych norek.

"To naturalny proces. Niestety, jeden metr ziemi nie zawsze oznacza to samo - zależy to od tego, jaki to rodzaj gleby. Problem w tym, że piaszczysta gleba w Zachodniej Jutlandii jest zbyt lekka. Więc musieliśmy położyć więcej ziemi na wierzchu" - wyjaśnia Kristensen.

Dodatkowo, jak informują lokalne media, zwierzęta mogły być zakopane zbyt blisko jezior i podziemnych rezerw wody, co wywołało obawy przed ewentualnym skażeniem gruntu i zasobów wody pitnej. "Wygląda na to, że nikt tak naprawdę nie wie, jakie są tego konsekwencje. Muszę przyznać, że uważam to za niepokojące" - powiedziała dziennikowi "Jyllands-Posten" Susan Munster z duńskiej agencji zajmującej się wodami publicznymi. Dodała, że przynajmniej dwóch miejscowych burmistrzów zażądało wykopania i spalenia norek.

Jak pisze "The Guardian", zdjęcia i nagrania wideo z wypychanymi na powierzchnię martwymi norkami krążą po mediach społecznościowych w Danii z komentarzami w stylu: "2020 - rok zmutowanych norek-zabójców" czy "uciekajcie - norki przyjdą po was".

Duńskie ministerstwo środowiska stwierdziło, że zjawisko to jest "tymczasowym problemem związanym z procesem rozkładu" i zapewniło, że "w celu uniknięcia potencjalnych problemów dla zwierząt i ludzi" obszar ten będzie monitorowany 24 godziny na dobę, aż do momentu postawienia ogrodzenia.

Kristensen powiedział, że ponieważ ciała są dezynfekowane i pokrywane wapnem przed zakopaniem, istnieje tylko niewielkie zagrożenie dla ludzi w związku z rozkładającymi się szczątkami, bo wirus jest przenoszony głównie przez żywe norki, gdy go wydychają w powietrze. Ale jak zastrzegł, jest możliwe, że "małe ilości bakterii mogą być nadal uwięzione w ich futrze". Dodał, że "zbliżanie się do martwych zwierząt nigdy nie jest zdrowe, więc oczywiście również teraz należy się trzymać od nich z daleka".

Dania, największy na świecie eksporter futer z norek, ogłosiła na początku listopada, że po odkryciu zmutowanej wersji wirusa, który mógłby zagrozić skuteczności przyszłych szczepionek, wybije ponad 15 milionów hodowanych w tym kraju norek. Dwa tygodnie później, w trakcie politycznego kryzysu wokół legalności tej decyzji, rząd doszedł do wniosku, że wobec braku kolejnych przypadków zmutowanej wersji, zagrożenie dla szczepionek "najprawdopodobniej zostało zażegnane". Jak wynika z najnowszych statystyk, duńscy hodowcy norek wybili do tej pory ponad 10 milionów sztuk tych zwierząt. (PAP)

bjn/ kib/

Źródło:PAP
Tematy
Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Załóż eKonto w promocji i zyskaj 150 zł od Bankier.pl + do 300 zł od mBanku + do 300 zł w programie poleceń

Komentarze (18)

dodaj komentarz
jacek303
Nie mogli spalić padliny ? Są nieodpowiedzialni.
pozhoga
A co na to pani ,,doktorka" bzdur wszelakich niejaka Spurek? Coś teges? Jakiś atak na Danię na forum PE, albo chociaż oplucie w mediach?
pkc
nie kąsa się dłoni która karmi
carlito1
Grunt, że nie pójdą na futra... ekolewaki zadowolone.
lorelie
Bydlaki ! Ale sądząc co pomagali niemcom zrobic z 6 000 000 Polaków w czasie 2 wojny mają to we krwi !
karbinadel
Ty jesteś poważnie chora.
itso_chram_panszczyzna
jezu jaka rzeź ten zachód jest obłąkany, świat bez wartości i umiaru broń Boże broń
pkc
to chyba dobrze , zieloni, szalone feministki kochające zwierzęta , ekolewactwo się cieszą nie będą norki hodowane na futra, pozniej sie zrobi zakaz hodowli bo zagrażają człowiekowi , no proszę jak komuniści dbają o losy człowieka, Marks i Lenin się w grobie przewracają
and-owc
A co będzie z ludzmi ?. Pewnie "zmartwych-wstanie" i grzechów odkupienie.

Powiązane: Epidemia koronawirusa z Chin

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki