REKLAMA
WEBINAR

UZBEKISTANZbudują nową stolicę i przeniosą wszystkie urzędy

2023-06-04 12:00
publikacja
2023-06-04 12:00

Prezydent położonego w Azji Centralnej Uzbekistanu postanowił zbudować nową stolicę i przenieść tam wszystkie urzędy; obecna stolica - Taszkent - ma zostać przekształcona w "zieloną strefę" - poinformował portal Radia Swoboda.

Zbudują nową stolicę i przeniosą wszystkie urzędy
Zbudują nową stolicę i przeniosą wszystkie urzędy
/ Shutterstock

Pod budowę Nowego Taszkentu przeznaczono niemal 20 tys. hektarów ziemi w położonych na wschód od obecnej stolicy rejonach Jukoriczirczikskim i Urtaczirczikskim pomiędzy rzekami Czirczik i Karasu - podał portal, powołując się na administrację obwodu taszkenckiego.

Pomysłodawcą zbudowania Nowego Taszkentu jest prezydent Uzbekistanu, Szawkat Mirzijojew, który ogłosił ten plan w 2021 roku. W marcu 2023 roku położył kamień węgielny pod budowę nowego miasta. Prezydencki plan zakłada, że instytucje państwowe będą się tam stopniowo przenosić, przekształcając dotychczasowy Taszkent w "zieloną strefę".

Z przeznaczonych pod nowe miasto 20 tys. hektarów około 13 tys. stanowią grunty rolne, należące do kilkuset osób. Radio Swoboda nie podaje, w jaki sposób uregulowane zostaną prawa własności gruntów. W nowobudowanym mieście zamieszkać ma milion osób; planuje się wybudowanie 30 szkół, 20 przedszkoli, szpitala i 5 przychodni.

Taszkent, stolica Uzbekistanu, zamieszkany jest obecnie przez około 2,5 mln osób. Od 1977 roku funkcjonuje tam metro, które ma 4 linie. Pierwsze wzmianki o mieście pochodzą z II w. p.n.e. W 1966 roku miasto zostało dotknięte poważnym trzęsieniem ziemi. Po tym zdarzeniu miasto zostało gruntownie przebudowane. (PAP)

sm/ tebe/

Źródło:PAP
Tematy
Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Im więcej latasz, tym więcej zyskujesz!

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki