REKLAMA

Zbigniew S. odpowie za wyłudzenie od zadłużonego małżeństwa nieruchomości wartych 5,5 mln zł

2021-12-15 06:21
publikacja
2021-12-15 06:21
Zbigniew S. odpowie za wyłudzenie od zadłużonego małżeństwa nieruchomości wartych 5,5 mln zł
Zbigniew S. odpowie za wyłudzenie od zadłużonego małżeństwa nieruchomości wartych 5,5 mln zł
fot. Grażyna Myśliwska / / FORUM

Prokuratura Regionalna w Warszawie skierowała do sądu akt oskarżenia przeciwko wielokrotnemu przestępcy Zbigniewowi S. Przed sądem odpowie teraz za wyłudzenie od zadłużonego małżeństwa czterech nieruchomości wartych ok. 5,5 mln złotych.

Rzecznik Prokuratury Regionalnej w Warszawie prokurator Marcin Saduś w rozmowie z PAP przekazał, że akt oskarżenia przeciwko Zbigniewowi S. został skierowany do Sądu Okręgowego w Warszawie w poniedziałek.

Oskarżony przed sądem odpowie za dokonanie oszustwa co do mienia znacznej wartości – czterech nieruchomości wartych około 5,5 mln złotych. "Podejrzany w trakcie przesłuchania nie przyznał się do stawianych mu zarzutów i skorzystał z przysługującego mu prawa do odmowy składania wyjaśnień. Zbigniew S. został zatrzymany w związku z tą sprawą na podstawie Europejskiego Nakazu Aresztowania i nadal pozostaje tymczasowo aresztowany" – przekazał prok. Marcin Saduś.

W toku postępowania śledczy ustalili, że na przełomie 2010 i 2011 r. małżeństwo P. wystawiło na sprzedaż nieruchomości w okolicach Ostrołęki i Przasnysza. Para prowadziła działalność gospodarczą opartą na sprzedaży paliwa i gazu, ale była zadłużona wobec banku, kontrahentów i ZUS.

Sprzedaż miała być dla nich ratunkiem w trudnej sytuacji finansowej. Do państwa P. zgłosił się notariusz, informując, że zna osobę zainteresowaną kupnem działek. Tą osobą był Zbigniew S., który pierwotnie zadeklarował zakup części nieruchomości i częściowe uregulowanie długów, a na późniejszym etapie ustalono, że S. kupi wszystkie cztery nieruchomości należące do P. i spłaci ich wierzytelności.

Zbigniew S. wpłacił 68 tys. zł gotówką w dniu zakupu, za działki warte ponad 5,5 mln zł. Na początku stycznia 2011 r. w kancelarii notarialnej w Warszawie Zbigniew S. podpisał zobowiązanie do przejęcia długów o łącznej wysokości 3 mln 331 tys. 405 zł i uregulowanie go w zamian za przeniesienie na rzecz należącej i zarządzanej przez niego spółki wspomnianych wcześniej nieruchomości. Według prokuratury, Zbigniew S. świadomie wprowadził małżeństwo w błąd, wiedząc, że podpisane przez niego oświadczenie nie jest skuteczne bez zgody m.in. banku.

Jak ustaliła PAP, z materiału dowodowego wynika, że oskarżony w rozmowach ze świadkami miał wyśmiewać pokrzywdzonych określając ich jako "frajerów, którzy za 68 tysięcy oddali dwie stacje paliw, bar i stacje LPG z działką".

Postępowanie przeciwko S. zostało wznowione w 2019 r. Wcześniej, w 2013 r. prokurator umorzył je z uwagi na brak wystarczających dowodów, które pozwalałyby na przedstawienie zarzutów.

Jak dowiedziała się wcześniej PAP, notariusz, który pośredniczył w transakcji pomiędzy Zbigniewem S. a oszukanym małżeństwem, ma w tej sprawie status świadka. Prawnik spędził w areszcie ponad dwa lata w związku z ciążącymi na nim zarzutami ws. wyłudzeń ze SKOK Wołomin.

Za zarzucany w akcie oskarżenia czyn Zbigniewowi S. grozi do 12 lat więzienia.

Skazany za liczne przestępstwa i podejrzany o kolejne Zbigniew S. został sprowadzony z Holandii do Polski 2 czerwca na podstawie 7 listów gończych, które wystawiły za nim prokuratury i sądy w kilku regionach w kraju. Jedną z tych jednostek była Prokuratura Regionalna w Warszawie.

"Zbigniew S. był skazany m.in. o oszustwa, znieważenia (w tym Prezydenta RP) i zniesławienia, znieważenie osób publicznych, kierowanie gróźb karalnych, składanie fałszywych zeznań, fałszywe oskarżenie, fałszowanie dokumentów, przywłaszczenia, wymuszania zaniechania prawnej czynności służbowej groźbą lub przemocą, naruszenie miru domowego, publiczne nawoływanie do występku lub przestępstwa skarbowego oraz sprowadzenie niebezpieczeństwa katastrofy" – informowała PAP Prokuratura Krajowa.

Z danych przygotowanych przez Dział Prasowy PK wynika, że w latach 2000-2020 zapadło 28 wyroków skazujących Zbigniewa S.

Autor: Bartłomiej Figaj

Źródło:PAP
Tematy
Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Załóż konto osobiste – bez zbędnych opłat i zgarnij do 250 zł za jego założenie

Komentarze (7)

dodaj komentarz
lorelie
parasol ochronny służb został zwinięty, już po 100nodze
300_pala
Heheheeh ciekawe czy pamięta co powiedziała Sikorskiemu w restauracji
podatnik-
Kiedy zostanie wyjaśnione wyłudzenie ziemi wartej 3 lub 4 miliony PLN kilka lat przed przejęciem jej za 700.000,00 PLN przez małżeństwo Morawieckich czyli Mateusza Morawieckiego i Iwony Morawieckiej?
alex12
tu chyba notariusza powinno się ścigać.... ten chyba wiedział, że tym oświadczeniem można sobie to i owo podetrzeć..
szczecinianin
Taki wielki przestępca ,a zarzuty jak dla przedszkolaczka,tzn nie mają za dużo na niego.
bankroll
Zadluzone małżenstwo, ktore posiada 4 nieruchomosci o wartoscie 5,5 mln zł...

Chcialbym byc tak zadluzony :)
Nie bronię Zbigniewa Biedronki, choć trafnie podsumował wybory w 2015 r., to to są niezłe jaja, zaszkodził kaczynskiemu i ziobrze, więc go zaczęli ścigać, a tylu politykow tyle afer rozkręciło i do tej pory żaden
Zadluzone małżenstwo, ktore posiada 4 nieruchomosci o wartoscie 5,5 mln zł...

Chcialbym byc tak zadluzony :)
Nie bronię Zbigniewa Biedronki, choć trafnie podsumował wybory w 2015 r., to to są niezłe jaja, zaszkodził kaczynskiemu i ziobrze, więc go zaczęli ścigać, a tylu politykow tyle afer rozkręciło i do tej pory żaden nie stanął nawet przed sądem :)))
czarny_bambo
Jesli malzenstwo otrzymalo oswiadczenie od Zbigniewa S. (kazdy wie jak ma na nazwisko) ktore nie ma autoryzacji banku, to jaki czyn zabroniony zostal dokonany? Z jakiego paragrafu Zbigniew S. jest oskarzony?

Powiązane: Prokuratura na tropie przestępstw

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki