Zawodowe ziemie obiecane. Najlepsze kraje do pracy za granicą

zastępca redaktora naczelnego Bankier.pl

Polska awansowała o 10 oczek w rankingu najlepszych krajów do życia i pracy, przygotowanym na bazie opinii ekspatów z całego świata. Za najlepszą lokalizację do robienia kariery za granicą ponownie uznano Bahrajn.

To piąta edycja rankingu "Expat Insider" tworzonego przez tysiące ekspatów rozrzuconych po całym świecie. Osobiste doświadczenia migracyjne pozwalają im ocenić warunki życia i pracy w różnych krajach. W tym roku w badaniu wzięła udział rekordowa liczba 18 135 obcokrajowców, przedstawicieli 178 narodowości mieszkających w 187 państwach. Szczegółowa ankieta, którą wypełniali respondenci, pozwoliła porównać 68 krajów pod względem różnych kryteriów – w ten sposób wskazano m.in. najlepsze lokalizacje dla kobiet i mężczyzn, dla rodzin z dziećmi, te najbardziej sprzyjające rozwojowi kariery czy ogólnej jakości życia.

Zatoka Perska pełna zaskoczeń

Podobnie jak przed rokiem, w ogólnym rankingu miejsce I przyznano Bahrajnowi. Jak czytamy w uzasadnieniu, kraj był oceniany wysoko zarówno przez mężczyzn, jak i kobiety. Respondenci zgodnie wskazywali, że to jedno z miejsc, gdzie obcokrajowiec nie czuje się wyobcowany, ale jakby był u siebie. Powszechna znajomość angielskiego nie przysparza żadnych problemów komunikacyjnych mimo braku znajomości lokalnego języka, co bywa problemem w wielu innych częściach świata. Uczestnicy badania docenili Bahrajn m.in. za sprzyjający czas pracy, stabilność zatrudnienia i ogólny poziom satysfakcji z warunków pracy, ale też np. przyjazne podejście miejscowych.

Dominująca pozycja Bahrajnu nie jest bynajmniej obrazem silnej pozycji całego Regionu Zatoki Perskiej. Dwa ostatnie miejsca w liczącym blisko 70 pozycji zestawieniu należą do Arabii Saudyjskiej i Kuwejtu, o czym zresztą rozpisują się w tym tygodniu media w tamtej części świata. Najbardziej zgubne dla obu lokalizacji czynniki w tym wielowymiarowym rankingu wiążą się z budowaniem relacji społecznych pomiędzy obcokrajowcami a autochtonami. W finalnej ocenie nie pomogły ściągające ekspatów w tej rejon, z reguły atrakcyjne wynagrodzenia. Daleko od podium uplasowały się też Oman (31), Katar (38) czy Zjednoczone Emiraty Arabskie (40).

Najlepsze i najgorsze kraje dla ekspatów - 2018 vs 2017

2018

Lp.

2017

Lp.

Bahrajn

1

Bahrajn

1

Tajwan

2

Kostaryka

2

Ekwador

3

Meksyk

3

Meksyk

4

Tajwan

4

Singapur

5

Portugalia

5

Portugalia

6

Nowa Zelandia

6

Kostaryka

7

Malta

7

Hiszpania

8

Kolumbia

8

Kolumbia

9

Singapur

9

Czechy

10

Hiszpania

10

Polska        

39

Polska

49

Wielka Brytania

59

Turcja

56

Grecja

60

Indie

57

Włochy

61

Katar

58

Peru

62

Ukraina

59

Egipt

63

Włochy

60

Turcja

64

Arabia Saudyjska

61

Brazylia

65

Brazylia

62

Indie

66

Nigeria

63

Arabia Saudyjska

67

Kuwejt

64

Kuwejt

68

Grecja

65

Źródło: InterNations, badanie „Expat Insider 2018”

Wiceliderem całego zestawienia został awansujący z 4. pozycji Tajwan, chwalony przede wszystkim za ogólną jakość życia, dostępność opieki z zdrowotnej czy infrastrukturę transportową. Trzecie miejsce przyznano Ekwadorowi, który rok wcześniej nie znalazł się nawet w pierwszej dziesiątce (był 25.). Wszystko za sprawą wysokich not z powodu sprzyjających ekspatom finansów, łatwości osiedlania się czy zadowalającego tzw. work-life balance.

Wśród największych przegranych tegorocznego zestawienia znalazła się m.in. Szwecja, która zaliczyła spadek z 22. na 46. pozycję. Mniej korzystnie niż w poprzednim roku oceniono jakość życia w tym kraju, mieszkający tam eksperci uskarżali się m.in. na coraz gorsze perspektywy zawodowe i mniejszą stabilność zatrudnienia.

Polska zajęła 39. pozycję, awansując o 10 oczek w stosunku do poprzedniej edycji rankingu.

Czechy światową czołówką Europy

O ile na finałowy ranking składa się długa lista różnorodnych kryteriów oceny, to szczegółowe rankingi dostarczają informacji m.in. o realiach rynku pracy w wielu częściach świata.

Za najbardziej sprzyjające pracy za granicą miejsca uznano, podobnie jak w rankingu głównym, Bahrajn i Tajwan. Trzecie miejsce na podium zajął ubiegłoroczny zwycięzca - Czechy. Na przewagę nad innymi lokalizacjami te trzy kraje zapracowały nie tylko oferowanymi obcokrajowcom perspektywami zawodowymi, satysfakcją z miejsca pracy czy bezpieczeństwem zatrudnienia, ale także interesującymi propozycjami pozapracowymi, ocenianymi w ramach subkategorii "Praca i odpoczynek". Największy awans w rankingu krajów układanym względem czynników okołozawodowych odnotowały w ciągu minionego roku Ekwador, Japonia i Izrael. Na niekorzyść oceniono atrakcyjność zatrudnienia w Rumunii, Kazachstanie (siedziba EXPO 2017) i na Kostaryce. Na tej liście Polska wypadła lepiej niż w zestawieniu ogólnym, zajmując 29. pozycję – przed m.in. Finlandią czy Irlandią.

Jeszcze wyższą, 27. lokatę, zaliczyliśmy w zestawieniu krajów, które sprzyjają budżetowi domowemu. „Finansowymi rajami” dla ekspatów autorzy raportu okrzyknęli Kolumbię i Wietnam – to właśnie tam relacja zarobków wykształconych obcokrajowców do wydatków powinna być najkorzystniejsza. „Pensja jest podobna do tej, jaką miałem w swoim kraju, ale koszty życia są znacznie niższe” – mówili ankietowani. Na przeciwległym krańcu tego rankingu znalazły się m.in. Norwegia, Szwajcaria i Hongkong – dotkliwe dla portfeli wielu pracujących tam obcokrajowców.

Malwina Wrotniak

Źródło:
Tematy:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
4 0 dagmaradobosz

Czy ja wiem dla mnie zdecydowanie Holandia. W oss byłam wielokrotnie przez otto. Fajne warunki, dobra robota i świata kawałek się zobaczy

! Odpowiedz
4 0 mapli

Dla mnie najlepszy kraj to taki w którym zarabiam tyle ile chce. Czasem są to Niemcy, czasem Holandia, ale jeśli jadę to z otto, bo to biuro załatwia wszystko, nawet jak się nie jedzie z językiem.

! Odpowiedz
1 4 msciwy_ogorek

Czechy na 10 miejscu? Od razu widac ze tworzyl to ktos kto nigdy tam nie mieszkal/pracowal.
Plusy: zarobki, bardzo chlonny rynek pracy
Minusy: Nikt nie umie mowic po Ang wiec sytuacja jest jak w francji albo sie nauczysz ich jezyka albo zginiesz. Wszystkie dokumenty dostajesz po czesku i glowisz sie jak to wypelnic. Wspolpracownicy ktorzy maja po 10 lat doswiwdczenia w IT nie potrafia mowic po Angielsku na tyle dobrze zeby opisac problem. Wszyscy maja wszystko gdzies, praca sama sie zrobi. Przerwa na jedzenie zajmuje 3/4 czasu, sniadanie godzina, papieroski po 30 mni, obiad to minimum 2 g przerwa. Ogolnie nie polecam, pracowalem w 3 firmach w Pradze i Ostravie wszedzie to samo. Musialem wrocic do Polski bo na glowe dostawalem z tymi obibokami.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.