Zatrudnienie w bankach nadal spada

analityk Bankier.pl

Wrzesień był kolejnym miesiącem spadku zatrudnienia w bankowości. Jak wynika z danych opublikowanych przez KNF, w ciągu roku liczba pracujących w bankach zmniejszyła się o prawie o 4 tysiące osób. Sektor wypracował także niższy zysk niż w 2016 r.

Na koniec września 2017 r. w sektorze bankowym pracowało 165,4 tys. osób. To oznacza, że liczba etatów ponownie skurczyła się i w stosunku do końca sierpnia jest mniejsza o 168. Cięcia zatrudnienia w bankowości to trend obserwowany na polskim rynku już od dłuższego czasu – liczba pracujących w sektorze jest obecnie najniższa od dziesięciu lat. W szczytowym momencie hipotecznego boomu, w 2008 r., u kredytodawców zatrudnienie znalazło 181 tys. osób.

(fot. Krzysztof Wierzbowski / FORUM)

Redukcja zatrudnienia to efekt m.in. zmian w modelu dystrybucji usług bankowych. Coraz większą rolę odgrywają kanały elektroniczne, a sieć stacjonarnych placówek jest stale optymalizowana. W ciągu roku liczba oddziałów bankowych zmniejszyła się o prawie 400 jednostek. Zgodnie z wrześniowymi danymi KNF banki prowadzą obecnie 6741 takich punktów. Zmiany w mniejszym stopniu dotykają mniejszych placówek i sieci partnerskich. Liczba filii, przedstawicielstw i innych typów punktów obsługi klienta pozostaje na zbliżonym do zeszłego roku poziomie.

Z zestawienia przygotowanego przez nadzór wynika, że zysk netto wypracowany przez banki komercyjne na koniec września wynosił 9,6 mld zł i był o 1 mld zł niższy niż w analogicznym okresie 2016 r. Banki spółdzielcze w tym czasie wypracowały 619 mln zł zysku netto, o ponad 100 mln zł więcej niż rok wcześniej.

Na koniec września sektor bankowy miał w portfelu 92,5 mld zł kredytów przeterminowanych, z czego 20 mld zł stanowiły kredyty mieszkaniowe.  W porównaniu z trzecim kwartałem 2016 r. suma ta była niższa o odpowiednio 4 mld zł (całość portfela) i 2 mld zł w przypadku kredytów zobowiązań hipotecznych.

Michał Kisiel

Źródło:

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
0 7 ifoccur

Tylko najgorsze dla polskich banków jest to, że w bankach nie znikają ci wysoko postawieni, o których wiadomo że brali udział albo akceptowali wałki, za to ich zarządcze decyzje były beznadziejne. Ci nadal mają się dobrze i nadal nieźle udają managerów.

! Odpowiedz
0 2 ifoccur

Zatrudnienie w bankach będzie spadać, bo w bankach jest za dużo sprzedawców. Kanały elektroniczne załatwią wszystko co klient potrzebuje.

! Odpowiedz
7 4 open_mind

Z moich obserwacji: Świat jest obecnie tym razem przed globalna rewolucją typu Rosja 1917 rok i rewolucji Francuskiej. Ponieważ bogactwo przeniknęło do małej grupy ludzi i dodatkowo oni jeszcze sobie prawnie zapewnili możliwość fałszowania i dodruku pieniądza gdzie np. „Burżuazji” w Rosji i na zachodzie kiedyś nawet w najśmielszych marzeniach to się nie śniło. Natomiast plebs został schwytany w pętle zadłużeniowe bez wyjścia i dlatego prędzej czy później dojdzie do masowych protestów – do czego nowoczesna burżuazja - koteria przygotowała się doskonale. Powiedziałbym że to jest normalny cykl – fala towarzyszący nam na tym padole. Kończący się jak zwykle masakrą. Można by powiedzieć czekamy na nowego Lenina tak jak poprzednio sponsorowanego z zachodu. Czy to może być Soros, e chyba za stary ale ktoś z jego klanu na pewno.

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
5 3 open_mind

A dlaczego Soros albo ktoś z jego klanu, bo on jest sprytny i nie chce stracić fortuny dlatego udaje że wspomaga fronty ludowo - demokratyczne. A tak poza nawiasem on ma demokracje tam gdzie plecy tracą swą szlachetną nazwę.

! Odpowiedz
3 5 open_mind

Jak jesteśmy przy bankach To: Walmart USA zaczęło sprzedawać srebrną jedno uncyjną sztabkę z wizerunkiem głównego budynku FED`u (Federal Reserve System) z wielce mówiącym nad nim napisem „Melina Złodziei” a pod spodem podpis Nie federalna Nie posiadająca rezerw”. To coś wielkiego i zarazem pamiątkowego - znaczy są silne tarcia w koterii na górze. Tak na pamiątkę zamówiłem sobie jedną sztabkę. Zawsze to lepsze jak Polskie okolicznościowe monety.
https://www.walmart.com/ip/1-oz-Silver-Shield-Bar-Den-of-Thieves/159080763

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 29 _xyz

Zawsze jak jestem na poczcie, nie mogę się nadziwić, jak ludzie w wieku 30-40 lat stoją czasami nawet 20-30 minut w kolejce z druczkiem i gotówką, aby opłacić rachunki...

! Odpowiedz
0 12 xxx_jdsfhsgfhjghjgh

może dostają wypłatę pod stołem, i boją się ją "zalegalizować" wpłacając do banku? Innej opcji nie widzę...

! Odpowiedz
8 21 janusz_cebula

Smuteczek - kolejni po "hodowcach futer" do przebranżowienia.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne

Kalkulator płacowy

Oblicz wysokość pensji netto, należne składki oraz podatek.