REKLAMA
BADANIE

Zastój na polskim rynku pracy jednym z najniższych w Europie

Alan Bartman2021-10-28 09:40redaktor Bankier.pl
publikacja
2021-10-28 09:40

Polska zanotowała jeden z najniższych współczynników zastoju na rynku pracy - wynika z danych Eurostatu za II kw. 2021. Średnia w krajach UE wyniosła 14,5 proc, w naszym kraju natomiast 6,2 proc.

Zastój na polskim rynku pracy jednym z najniższych w Europie
Zastój na polskim rynku pracy jednym z najniższych w Europie
fot. Leremy / / Shutterstock

Jak wynika z raportu opublikowanego przez Eurostat, w drugim kwartale 2021 r. w krajach Unii Europejskiej zastój na rynku pracy wyniósł 14,5 proc. Dotyczy on grupy osób w wieku 15-74 lata, na którą składają się osoby bezrobotne i jednocześnie poszukujące zatrudnienia (blisko połowa wyniku – 7 proc.), osoby mogące podjąć pracę, ale nieposzukujące jej (3,8 proc.), osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasowym (2,9 proc.) oraz osoby poszukujące pracy, ale nie będące natychmiastowo dyspozycyjne (0,8 proc.).

Polska znalazła się na trzecim miejscu podium krajów, w których odnotowano najniższy współczynnik zastoju na rynku pracy (6,2 proc.). Niższe poziomy zaobserwowano w Czechach (4,6 proc.) oraz na Malcie (5,8 proc.). Największy zastój odnotowano w Hiszpanii (25,1 proc.), we Włoszech (23,6 proc.) oraz w Grecji (23,2 proc.).

Jeżeli spojrzymy na dane bardziej szczegółowo, to okaże się, że największą grupę z zestawienia tworzyli bezrobotni, którzy aktywnie poszukiwali pracy. Dotyczy to wszystkich krajów UE, z wyjątkiem Włoch oraz Holandii. We Włoszech największy odsetek, bo 11,5 proc., stanowiły osoby mogące podjąć pracę, ale nieposzukujące jej. Natomiast w Holandii osoby zatrudnione w niepełnym wymiarze czasowym stanowiły 6 proc. w zastoju na rynku pracy.

Źródło:
Tematy
MINI pełne przygód.

MINI pełne przygód.

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Praca

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki