Emilewicz: Możliwa podwyżka zasiłku dla bezrobotnych

Jeśli dynamika przyrostu bezrobotnych okaże się na koniec kwietnia bardzo duża, będziemy musieli dokonać korekty zasiłku dla bezrobotnych - zapowiedziała w czwartek minister rozwoju Jadwiga Emilewicz. Dodała, że nastąpiłoby to w maju, czerwcu.

(fot. Krystian Maj / Kancelaria Prezesa Rady Ministrów)

Szefowa resortu rozwoju pytana na antenie Radia Zet o prognozy dotyczące poziomu bezrobocia na koniec roku, odpowiedziała, że według danych, którymi dysponuje "na razie mówimy o ok. 8 proc.".

"Zobaczmy koniec kwietnia, jak ta dynamika przyrostu osób bezrobotnych będzie wyglądać. Jeżeli ona będzie bardzo duża, na pewno będziemy się musieli zmierzyć z korektą świadczenia dla bezrobotnych" - przyznała.

Emilewcz przypomniała, że obecnie zasiłek dla bezrobotnych wynosi "niewiele ponad 800 zł". W czasie, kiedy - jak mówiła - bezrobocie było najniższe od niemal 30 lat, to świadczenie mogło być na takim poziomie, bo było "odstraszaniem pracodawców od wypychania na bezrobocie, jakichś innych form płatności dla pracowników".

Na pytanie, czy taki zasiłek mógłby być podniesiony, odpowiedziała: "Jeśli będziemy mieć bardzo dużo bezrobotnych, na pewno będziemy musieli dokonać korekty tego świadczenia" - podkreśliła.

Szefowa MR wyjaśniła, że jest po rozmowie w tej sprawie z minister rodziny, pracy i polityki społecznej Marleną Maląg. "Zrobimy analizę na koniec kwietnia, zobaczymy ilu mamy zarejestrowanych bezrobotnych, i wtedy myślę, że takich korekt będziemy musieli dokonywać w maju, czerwcu" - wskazała.

Minister pytana, na jakim etapie jest program 1000+ dla branży turystycznej odpowiedziała, że jest w "zaawansowanej fazie koncepcyjnej". Przypomniała, że było to przedsięwzięcie, o którym resort "myślał, zanim zaczęła się pandemia" koronawirusa. Chodziło, jak mówiła, o wsparcie branży, promowanie turystyki krajowej.

"Chcemy być gotowi z tym programem na początek maja, aby w czasie, kiedy zaczniemy odmrażać gospodarkę, kiedy Polacy zaczną powracać do normalnego życia, (...) wsparł tę możliwość, którą daliśmy w naszej ustawie tarcza antykryzysowa, czyli odzyskania środków za wydarzenie turystyczne, z którego nie mogliśmy skorzystać, wymiany tego na voucher" - zaznaczyła Emilewicz.

autor: Magdalena Jarco

Źródło: PAP

Newsletter Bankier.pl

Dodałeś komentarz Twój komentarz został zapisany i pojawi się na stronie za kilka minut.

Nowy komentarz

Anuluj
1 9 czerwony_wiewior

Ta pani reprezentuje zdaje się nie istniejącą partię niejakiego Gowina. Ścierka do podłogi ma więcej honoru

! Odpowiedz
1 6 samsza

Przecież to tylko taktyka wyborcza. Bo im więcej bezrobotnych tym mniejsze parcie na inflację czyli mniej powinno wystarczyć. Po prostu jak byłoby za dużo rozczarowanych pisem to przeważyliby wynik wyborów, więc trzeba ich umiejętnie podejść.

! Odpowiedz
5 49 godojoshi

Oni nie kapują, bo większość z nich wychowała się w PRLu. Czas kryzysu to moment, w którym uwalnia się przedsiębiorczość, upraszcza się prawo, wywala tony urzędników, którzy przestają być potrzebni i tnie się socjal. Tylko przedsiębiorczość ludzi jest w stanie zapewnić dobrobyt a nie działania państwa. Zasiłki nie zbudują miejsc pracy, nie uratują firm. Ale czego wymagać od gospodarczych socjalistów?

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
2 18 forfun

ale chcą wyborów to muszą czyms zachęcić niezdecydowanych

! Odpowiedz
6 7 meryt

godojoshi: "Oni nie kapują, bo większość z nich wychowała się w PRLu."

W PRLu zliberalizowano działalność gospodarczą.
Rada ministrów 6 IV 1990, 16 X 1991 z ministrem finansów L. Balcerowiczem rozpoczęła ograniczanie swobody działalności gospodarczej.

"Ustawa z dnia 23 grudnia 1988 r. o działalności gospodarczej opracowanej według projektu ministra przemysłu Mieczysława Wilczka i premiera Mieczysława Rakowskiego uchwalonej przez Sejm PRL IX kadencji."

"Ustawę znowelizowano wielokrotnie (i wprowadzono zmiany aż 40 razy). Większymi nowelizacjami były ustawy: z 6 kwietnia 1990[3], z 16 października 1991[4] i z 16 lutego 1996[5]. Większość zmian prowadziła do ograniczenia wolności gospodarczej."

Pokaż cały komentarz ! Odpowiedz
0 3 karbinadel odpowiada meryt

Nie w PRL, ale tuż przed jego marnym końcem. A PRL trwał poprzednie 40 lat - i żadnej wolności w nim nie było, nie tylko gospodarczej.

! Odpowiedz
1 16 antek10

Kasa sie znajdzie z darowizny na TVPis 2mld zł? A czy nie lepiej wyczarować wlączając drukarkę :-)))))))))))))))))))))

! Odpowiedz
2 54 killgore

Minister „przedsiębiorczości” mówi o podniesieniu zasiłków, hahahahahaha :) Czy jest coś, o czym ona ma w ogóle pojęcie?

! Odpowiedz
0 1 karbinadel

Trudno powiedzieć, może chociaż dobrze gotuje?

! Odpowiedz
3 37 drabio

Nie chcę jałmużny. Jestem zdrowy i mogę pracować... Przydusili małych przedsiębiorców że kto żyw siedział w korporacji resztę wykończył korona wirus.

! Odpowiedz
Polecane
Najnowsze
Popularne