REKLAMA

Zarząd komisaryczny w SKOK Skarbiec. Przedstawiciel prezydenta się wstrzymał

Michał Żuławiński2015-10-28 10:10analityk Bankier.pl
publikacja
2015-10-28 10:10

Komisja Nadzoru Finansowego zadecydowała o ustanowieniu zarządcy komisarycznego w SKOK Skarbiec. Od głosu wstrzymał się przedstawiciel prezydenta.

Zarząd komisaryczny w SKOK Skarbiec. Przedstawiciel prezydenta się wstrzymał
Zarząd komisaryczny w SKOK Skarbiec. Przedstawiciel prezydenta się wstrzymał
fot. Szymon Laszewski / / FORUM

Decyzja Komisji dotyczy Spółdzielczej Kasy Oszczędnościowo-Kredytowej „Skarbiec” w Piekarach Śląskich.

- Aktywa SKOK Skarbiec nie wystarczają na zaspokojenie jej zobowiązań. SKOK Skarbiec posiada ujemne fundusze własne oraz straty z lat ubiegłych, a Kasa Krajowa na obecnym etapie nie podjęła decyzji o wypłaceniu SKOK Skarbiec adekwatnej pomocy finansowej – czytamy w komunikacie KNF.

Na zarządcę komisarycznego wybrano Katarzynę Szatobę. - Jest to osoba posiadająca odpowiednie kwalifikacje i doświadczenie zawodowe do sprawowania tej funkcji - zapewnia KNF. Decyzja wchodzi w życie dziś.

- Celem zarządcy komisarycznego są działania na rzecz wzmocnienia spółdzielczej kasy poprzez wzrost efektywności działania i poprawę standardów zarządzania ryzykiem w oparciu o szczegółową weryfikację sytuacji finansowej kasy, przeprowadzoną pod bezpośrednim nadzorem zarządcy komisarycznego. Zarządca komisaryczny został zobowiązany do wypracowania koncepcji restrukturyzacji kasy oraz do przygotowania i uzgodnienia z KNF programu postępowania naprawczego, którego realizacja służyć będzie możliwie najbardziej efektywnemu zabezpieczeniu interesów członków spółdzielczej kasy – stwierdza KNF.

Prezes z czerwonym światłem

W sierpniu KNF jednogłośnie odmówiła zatwierdzenia na stanowisku prezesa SKOK „Skarbiec” Andrzeja Bąka. Powodem był „brak rękojmi ostrożnego i stabilnego zarządzania spółdzielczą kasą”.

"Ustalenie braku rękojmi jest konsekwencją dotychczasowego sposobu zarządzania kasą przez prezesa. Prezes ponosi odpowiedzialność za obecną złożoną sytuację kasy oraz nieprawidłowości w jej działaniu, stwierdzone m.in. przez inspekcję KNF" – stwierdziła wówczas Komisja.

Człowiek prezydenta wstrzymał się

Dzisiejsza decyzja KNF zapadła niejednogłośnie. Za ustanowieniem zarządcy głosowali A. Jakubiak (przewodniczący KNF), W. Kwaśniak (zastępca), L. Gajek – (zastępca), A. Trzecińska (wiceprezes NBP), P. Piłat (przedstawiciel Ministra Finansów), M.Kubzdyl (przedstawiciel Ministra Pracy i Polityki Społecznej).

Od głosu wstrzymał się natomiast Zdzisław Sokal, przedstawiciel prezydenta. Sokal dołączył do KNF pod koniec września. Prócz zasiadania w Komisji, ekonomista z przeszłością w Kredyt Banku, PKO BP i NBP pełni także funkcję doradcy prezydenta Andrzeja Dudy.

Wymiana przedstawiciela prezydenta – poprzednio tę funkcję sprawował Jerzy Pruski – to początek zmian personalnych w KNF. Po sformowaniu nowego rządu, swoich przedstawicieli do Komisji oddelegują nowi ministrowie finansów oraz pracy i polityki społecznej (mogą też zasiadać w komisji sami).

W czerwcu 2016 r. skończy się kadencja Marka Belki, wobec czego do komisji dołączyć będzie mógł nowy prezes NBP (lub wyznaczony przez niego wiceprezes). Z kolei w październiku przyszłego roku wygasa mandat przewodniczącego Andrzeja Jakubiaka. Nowego przewodniczącego na pięcioletnią kadencję powoła premier, który na wniosek przewodniczącego powoła też dwóch jego zastępców.

SKOK-i na cenzurowanym i pod kreską

W przeszłości KNF wielokrotnie ustanawiał zarządców komisarycznych w SKOK-ach. Tylko w tym roku takich decyzji było 7. 

Decyzje KNF o ustanowieniu zarządcy komisarycznego
Nazwa kasy Data 
SKOK Skarbiec 28.10.2015
SKOK Arka 28.08.2015
SKOK Jowisz 11.08.2015
SKOK Polska 29.07.2015
Powszechna SKOK 29.07.2015
SKOK im. Stefana Kard.Wyszyńskiego 10.07.2015
SKOK Kujawiak 15.06.2015
SKOK Wołomin 05.11.2014
SKOK Wesoła 22.05.2014
SKOK im. Mikołaja Kopernika 09.08.2013
SKOK Wspólnota 02.08.2013
SKOK im. Św. Jana z Kęt 29.07.2013
Źródło: KNF

W 2014 roku wynik finansowy netto spółdzielczych kas oszczędnościowo-kredytowych (SKOK) wyniósł -196,8 mln złotych – poinformował Główny Urząd Statystyczny. Zmalała liczba kas, ich aktywność kredytowa i depozytowa oraz zatrudnienie i liczba klientów.

Strata netto SKOK-ów była o ponad połowę większa niż w roku 2013, choć wynik na działalności podstawowej zmalał tylko o 10,4%: z 468,3 do 421,3 mln zł. Za to przeszło dwukrotnie zwiększyła się strata na „operacjach finansowych”: z 232,2 do 549,5 mln zł. W efekcie ujemny wynik brutto uległ więcej niż podwojeniu: z -91,9 mln do -214,6 mln zł.

Źródło:
Tematy
Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Szybki kredyt dla firm online. Wniosek złożysz bez wizyty w placówce

Komentarze (16)

dodaj komentarz
~duduś
Kasa Krajowa nie wsparła? a co na to p. Bierecki ?
~xxx
wlasnie SKOKi mial na mysli PiS, gdy mowili "Polska w ruinie". I sami do tej ruiny doprowadzili :)
~ccc
Kasa Krajowa nie wsparła ... ha ha ha ... oni wiedzą, że to studnia bez dna ...
~jj
jak to się wstrzymał ?? Albo jest dobrze albo źle.
~kl
Na miejscu pana Jakubiaka to bym liczył pieniądze na adwokata i liczył, że on będzie dobry. Jak prokuratura umorzy postępowania o wyprowadzenie pieniędzy ze Fundacji na rzecz Wspierania KAS, to pan Jakubiak może być pewny pozwu o zniesławienie, co najmniej! A to że umorzy to pewne, bo zarzuty są wyssane z palca. Inaczej byłyby one Na miejscu pana Jakubiaka to bym liczył pieniądze na adwokata i liczył, że on będzie dobry. Jak prokuratura umorzy postępowania o wyprowadzenie pieniędzy ze Fundacji na rzecz Wspierania KAS, to pan Jakubiak może być pewny pozwu o zniesławienie, co najmniej! A to że umorzy to pewne, bo zarzuty są wyssane z palca. Inaczej byłyby one postawione dwa lata temu.
~dex
jeden Bąk juz byl ale zdaje sie Józef
~hahaha
och, przedstawiciel prezydenta nie zaglosowal przeciwko?! Jakzez tak mozna? Czyzby na spotkaniu pokazano takie dane o SKOKach, ze nawet przedstawicielowi prezydenta opadla szczeka i uznal, ze lepiej bedzie, jesli przynajmniej wstrzyma sie od glosu?
~gość
W Polsce mamy deflację. Premier Szydło może więc bez problemu ruszyć drukarki pieniędzy. Tak samo zresztą jak jest w innych państwach. Uczciwe SKOK na pewno nie zbankrutują. A tam gdzie są okradane przez własne zarządy do akcji wkroczy Kamiński.
~qwe
Które są uczciwe ?
Jak to pozać. Te z zarządem komisarycznym też były uczciwe, do czasu gdy sie okazało że kasa jest pusta.

Powiązane: SKOK-i na cenzurowanym

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki