REKLAMA

Zarobki i czas pracy nauczycieli. ZNP ponownie odrzuca propozycje rządu

2021-06-17 09:51
publikacja
2021-06-17 09:51
Zarobki i czas pracy nauczycieli. ZNP ponownie odrzuca propozycje rządu
Zarobki i czas pracy nauczycieli. ZNP ponownie odrzuca propozycje rządu
fot. Arkadiusz Lawrywianiec / / FORUM

Związek Nauczycielstwa Polskiego podtrzymuje swoje stanowisko odrzucające propozycje MEiN dotyczące wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli. Podtrzymuje też swoje postulaty, m.in. dotyczące powiązania wysokości wynagrodzeń nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce.

W środę Ministerstwie Edukacji i Nauki odbyło się spotkanie grupy roboczej ds. wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli powołanej w ramach Zespołu do spraw statusu zawodowego pracowników oświaty.

"Przedstawiciele związku – wiceprezes Zarządu Głównego Krzysztof Baszczyński i przewodnicząca Komisji Ochrony Pracy Zarządu Głównego Urszula Woźniak – podtrzymali stanowisko ZNP zaprezentowane 18 maja podczas posiedzenia Zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli, odrzucające propozycje ministerstwa w zakresie wynagrodzeń i czasu pracy nauczycieli. Ponownie przedstawili inicjatywy ZNP zwiększające pensje i prestiż zawodu – gotowe projekty ustaw +Godne płace+ i +Pensje nauczycieli z budżetu państwa+ (obywatelskie inicjatywy ustawodawcze)" - czytamy w komunikacie ZNP po środowym spotkaniu.

Poinformowano w nim, że stronę rządową reprezentował wiceminister Dariusz Piontkowski, który podtrzymał wszystkie ministerialne proponowane wcześniej rozwiązania, w tym zwiększenie pensum oraz podwyższenie wynagrodzeń zasadniczych nauczycieli kosztem likwidacji uprawnień wynikających z Karty Nauczyciela.

Podano też, że 18 czerwca odbędzie się spotkanie kolejnej grupy roboczej powołanej w ramach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty. Tematem ma być ocena pracy nauczycieli i odbiurokratyzowanie szkoły, oraz że dotąd członkowie Zespołu nie otrzymali żadnych materiałów dotyczących tych zagadnień, a propozycje rozwiązań mają być przedstawione dopiero podczas spotkania grupy roboczej.

"Postawę strony rządowej traktujemy jako pozorowany dialog. Kierownictwo ZNP rozważy celowość dalszego udziału przedstawicieli ZNP w pracach Zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty" - czytamy w komunikacie związku.

18 maja odbyło się posiedzenie zespołu ds. statusu zawodowego pracowników oświaty, podczas którego minister Przemysław Czarnek zaproponował kontynuację prac zespołu w trzech roboczych grupach tematycznych do spraw: systemu awansu zasadowego nauczycieli, systemu wynagradzania i czasu pracy nauczycieli, oceny pracy nauczycieli i odbiurokratyzowania szkoły. Pierwsze spotkanie grupy roboczej ds. systemu awansu zawodowego nauczycieli odbyło się w czwartek 10 czerwca.

Wcześniej – 11 maja – szef MEiN przesłał do stron zespołu ds. statusu zawodowego nauczycieli propozycje kierunkowe do rozmów. Podkreślił, że są to propozycje, a nie decyzje.

Zaproponował m.in. podwyższenie pensum o dwie godziny. Jednak nie wszystkim nauczycielom. Propozycja nie obejmuje nauczycieli przedszkoli. Ich pensum ma pozostać na obecnym poziomie. Jak zaznaczono "zwiększenie pensum będzie się wiązało z ruchami kadrowymi, w związku z powyższym proponuje się w trzyletnim okresie przejściowym zastosowanie działań osłonowych dla nauczycieli, dających możliwość elastycznego przechodzenia na nowy system".

Zaproponowano określenie wymiaru zajęć dodatkowych poza pensum (np. zajęć rozwijających zainteresowania), "które obowiązkowo realizowaliby nauczyciele przedmiotów, które wymagają mniej czasu na przygotowanie się do zajęć lub sprawdzanie prac pisemnych: nauczyciel wychowania fizycznego, nauczyciel plastyki i nauczyciel muzyki" na dwie godziny tygodniowo. Zaznaczono, że rozliczenie tych godzin mogłoby być w systemie np. rocznym, kwartalnym czy miesięcznym, a nie tygodniowym.

Wśród części dokumentu dotyczącej wynagrodzeń nauczycieli zaproponowano m.in. uzależnienie wysokości wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli od wysokości minimalnego wynagrodzenia za pracę, odejście od rozliczania średnich wynagrodzeń nauczycieli, likwidację jednorazowego dodatku uzupełniającego, przejście do powszechnego sposobu naliczania wysokości odpisu na zakładowy fundusz świadczeń socjalnych i przesunięcie uwolnionych środków na podwyższenie wynagrodzenia zasadniczego nauczycieli.

Zaproponowano też, by na składniki wynagrodzenia nauczycieli składało się: wynagrodzenie zasadnicze, dodatek za wysługę lat, wynagrodzenie za godziny ponadwymiarowe i doraźnych zastępstw, wynagrodzenie za pełnienie powierzonych funkcji (ewentualne rozszerzenie funkcji uprawniających do dodatku), dodatek za warunki pracy, dodatek motywacyjny, inne składniki wynikające ze stosunku pracy (nagrody, w tym nagrody jubileuszowe i nagrody za osiągnięcia dydaktyczno-wychowawcze, odprawy, dodatkowe wynagrodzenie roczne, dodatek za pracę w porze nocnej) i zupełnie nowy dodatek za specjalizacje zawodowe.

MEiN proponuje także określenie, w drodze rozporządzenia, kwotowych minimalnych stawek dodatków do wynagrodzenia zasadniczego oraz przesunięcie środków wypłacanych dotychczas na świadczenia "na start" przy jednoczesnym zwiększeniu wynagrodzenia nauczycieli rozpoczynających pracę w zawodzie, ustalenie wysokości dodatku wiejskiego w stałej kwocie, niezależnej od posiadanego stopnia awansu zawodowego, a nie jak dotychczas, jako proc. od wynagrodzenia zasadniczego na poszczególnych stopniach awansu.

W dokumencie przesłanym w maju stronom zespołu MEiN policzyło, że wszystkie te zmiany oznaczałyby dla nauczycieli wzrost wynagrodzenia zasadniczego w wysokości (w porównaniu z obecnymi stawkami): nauczyciel stażysta – o 551 zł brutto, kontraktowy – 466 zł, mianowany – 455 zł, dyplomowany – 454 zł.

Związek Nauczycielstwa Polskiego, Sekcja Krajowa Oświaty i Wychowania NSZZ "Solidarność" i Forum Związków Zawodowych negatywnie odniosły się do propozycji powiązania wysokości wynagrodzenia nauczycieli z płacą minimalną. Wszystkie trzy związki opowiadają się za powiązaniem wynagrodzenia nauczycieli ze średnim wynagrodzeniem w gospodarce. (PAP)

Autorka: Danuta Starzyńska-Rosiecka

dsr/ krap/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 300 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (11)

dodaj komentarz
marxs
dla mnie zadziwiające jest że ktoś z młodych ludzi się pcha do tego gie przecież znacznie lepiej i to na dzień dobry zarobi w Amazonie i do tego jeszcze zje porządny obiad za 2 zł i dojedzie do pracy darmo
momotaro
Nauczyciel= największy darmozjad tzw. budżetówki.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
antek10
Przy takiej inflacji to juz tylko podwyzki o 1000 wchodza w grę. Zaraz Niemcy bedą jeździć do nas na szparagi.
kumatygosc
Ktos mi moze wytlumaczyc dlaczego taki nauczyciel nie moze spedzac w szkole 8h jak w kazdej innej robocie tylko musi poprawiac sprawdziany w domu za co dostaje pieniadze? Dlaczego taki nauczyciel ma placone za 2.5 miesiaca nicnierobienia w roku? Dlaczego dostaje pieniadze za staz pracy a nie za umiejetnosci czy skutecznosc w nauczaniu?Ktos mi moze wytlumaczyc dlaczego taki nauczyciel nie moze spedzac w szkole 8h jak w kazdej innej robocie tylko musi poprawiac sprawdziany w domu za co dostaje pieniadze? Dlaczego taki nauczyciel ma placone za 2.5 miesiaca nicnierobienia w roku? Dlaczego dostaje pieniadze za staz pracy a nie za umiejetnosci czy skutecznosc w nauczaniu? Dlaczego nauczyciele, ktorzy wzieli za zakladnikow dzieci i grozili im brakiem
endes
Bo cała ta karta nauczyciela to komuszy wynalazek... ilość dodatków i profitów bez liku nijak się nie mających do jakości i ilości pracy!... pora przywrócić normalny 40 godzinny tydzień pracy w miejscu pracy!
jasiek2017
G...o wiesz o pracy nauczyciela.
Nauczyciel pracuje średnio dziennie dłużej niż przez 8h. Praca w domu to tez praca ostatnio popularna jako home office lub praca hybrydowa.
Tu na forum wielu troli pisze o pracy hybrydowej i właśnie taką mają nauczyciele od lat.
Nauczyciel ma 2,5 mies wolnego ? Może w Bangladeszu.
G...o wiesz o pracy nauczyciela.
Nauczyciel pracuje średnio dziennie dłużej niż przez 8h. Praca w domu to tez praca ostatnio popularna jako home office lub praca hybrydowa.
Tu na forum wielu troli pisze o pracy hybrydowej i właśnie taką mają nauczyciele od lat.
Nauczyciel ma 2,5 mies wolnego ? Może w Bangladeszu.
To, że dzieci mają wolne nie znaczy, że nauczyciel także.
Ach te mity wynikające z całkowitego braku wiedzy.
syn_kornela
Jak mało to niech idą do Biedronki lub Lidla. Tylko zamiast 26 godzin tygodniowo będą zapieprzać 40 godzin.
and00
jakie 26h? 18x 45 minut, to razem daje 13,5h tygodniowo,
plus prawie kwartał rocznie wakacji
jasiek2017 odpowiada and00
kolejny omnibus )))
uciekało się z lekcji ?

Powiązane: Zarobki nauczycieli

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki