REKLAMA

Zapłacimy 87 mln zł odszkodowania za wyrzucenie Baltony z Okęcia

2016-10-28 15:43
publikacja
2016-10-28 15:43

Polska przegrała w Hadze rozprawę z Flemingo Dutyfree. Proces dotyczył wyrzucenia sklepu Baltony z Okęcia. Zgodnie z postanowieniami trybunału, inwestorowi należy się ponad 20 mln euro odszkodowania.

fot. / / Materiały dla mediów

- Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł, że Rzeczpospolita Polska naruszyła zasadę uczciwego traktowania inwestycji Flemingo Dutyfree w Polsce wynikającą z dwustronnego traktatu zawartego między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Indii o wzajemnym popieraniu i ochronie inwestycji. Trybunał zasądził na rzecz Flemingo odszkodowanie w wysokości ok. 20 milionów euro wraz z odsetkami i kosztami postępowania arbitrażowego - czytamy w oświadczeniu przesłanym przez Flemingo.

Flemingo Dutyfree to międzynarodowy operator sklepów wolnocłowych. W 2010 roku jego podmiot zależny nabył od państwa akcje, będącej wówczas na skraju upadłości, Baltony. W czerwcu 2011 roku spółka pojawiła się na warszawskiej giełdzie i jest tam notowana aż po dziś dzień. Jej kapitalizacja wynosi aktualnie 36 mln zł. Szerzej o Baltonie i jej restrukturyzacji można przeczytać w artykule "PRL-owski raj odradza się w strefach wolnocłowych".

Spór na Okęciu

Pod koniec 2011 roku zaczęły się problemy Flemingo. Okazało się, że wieloletnia koncesja na prowadzenie sieci sklepów Baltona na dawnym Terminalu 1 warszawskiego Lotniska Chopina koliduje z planami inwestycyjnymi zarządcy tj. PPL. Nadzorowane przez Ministra Transportu PPL zamierzało w III kwartale 2012 r. zamknąć Terminal 1, by przeprowadzić jego modernizację z wykorzystaniem otrzymanych na ten cel środków unijnych. Tyle tylko, że będące podstawą koncesji umowy najmu miały obowiązywać jeszcze przez szereg lat i nie przewidywały możliwości ich rozwiązania na wypadek prac modernizacyjnych.

Nie mogąc rozwiązać tych umów bez odszkodowania oraz wobec braku zabezpieczenia środków na rekompensatę za ich zerwanie, PPL wypowiedziało umowy najmu ze skutkiem natychmiastowym, pod pretekstem rzekomego technicznego naruszenia tych umów przez BH Travel - spółkę córkę Baltony.

Trybunał uznał odwołanie

Flemingo odwołało się do arbitrażu międzynarodowego. W styczniu 2014 pojawił się pozew przeciwko Rzeczypospolitej Polskiej w związku z bezprawnym wywłaszczeniem inwestycji Flemingo oraz naruszeniem przez Polskę zobowiązań o „sprawiedliwym i równym traktowaniu” wynikających z umowy między Rządem Rzeczypospolitej Polskiej i Rządem Republiki Indii o popieraniu i ochronie inwestycji. Po pięciu dniach przesłuchań w październiku 2015 roku, trybunał wydał wyrok z datą przypadającą na dzień 12 sierpnia 2016 roku. Wyrok został dopuszczony do publikacji w dniu 26 października 2016 roku.

Trybunał uznał roszczenia Flemingo. W wyroku uznano, że Rzeczpospolita Polska dopuściła się naruszenia zasady sprawiedliwego i równego traktowania inwestycji oraz zakazu wywłaszczenia bez odszkodowania. W związku z tym zasądzono kwotę w sumie ponad 20 milionów euro wraz z odsetkami i kosztów postępowania arbitrażowego. To ponad 87 milionów zł.

AT/Inf. prasowa

Źródło:
Tematy
Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Jak otrzymać nawet 1500 zł od Alior Banku + 300 zł od Bankier.pl SPRAWDŹ!

Komentarze (52)

dodaj komentarz
~Rafik
Chwila, chwila... A kto był za sterami rządzi RP w 2011 roku? Aaaa... juz sobie przypomniałem, ta nieszczęsna koalicja PO&PSL. Zatem, niech PO i PSL zrzuca sie teraz razem i zapłacą tr 87 mln zł właścicielowi Balotona. Dlaczego my, zwykli podatnicy mamy wiecznie cierpieć za winy marnych urzedasow!
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~dser
W tym kraju, tak sie walczy z duzymi przedsiebiorcami. Od lat
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~Adamng
Jaka Polska? Ktoś podjął taką decyzję niech płaci te 87 baniek
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)
~klin
Trzeba było ich zostawić na remontowanym terminalu ,Niech dalej handlują. Sami by zamknęli ten swój geszeft.
(usunięty)
(wiadomość usunięta przez moderatora)

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki