REKLAMA
ZAPISZ SIĘ

Zamrożone ceny energii. Część seniorów załapie się na wyższy próg

Katarzyna Waś-Smarczewska2023-01-19 12:15redaktor Bankier.pl
publikacja
2023-01-19 12:15

Chociaż przepisy dotyczące Karty Dużej Rodziny zmieniły się w 2019 roku, do dziś wiele osób nie wie, że przysługuje im ona, a co za tym idzie - np. mogą zapłacić niższy rachunek za prąd tej zimy. Chodzi o rodziców, którzy wychowali przynajmniej trójkę dzieci. Także o seniorów, których dzieci są już dorosłe.

Zamrożone ceny energii. Część seniorów załapie się na wyższy próg
Zamrożone ceny energii. Część seniorów załapie się na wyższy próg
fot. De Visu / / Shutterstock

W budżecie niejednego seniora może mieć to duże znaczenie tej zimy, kiedy ceny prądu podskoczyły bardzo wysoko. Wojna w Ukrainie i kryzys energetyczny spowodowały, że rachunki za prąd rosną w zastraszającym tempie.

Od 1 stycznia 2019 r. Karta Dużej Rodziny przysługuje tym rodzicom, które mają lub w przeszłości mieli na utrzymaniu co najmniej troje dzieci - bez względu na ich wiek w chwili składania wniosku. Oznacza to, że wielu seniorów może korzystać ze zniżek oferowanych na podstawie tej karty.

W tym roku to szczególnie istotne z powodu związku Karty Dużej rodziny z limitami na prąd określonymi przez rząd. Z zapisów ustawy wynika, że rodziny z Kartą Dużej Rodziny oraz rolnicy będą mieli zamrożone ceny energii nie do poziomu 2600 kWh, tylko do 3000 kWh. Dla pozostałych limit wynosi: 2 MWh rocznie dla gospodarstwa domowego, 2,6 MWh dla gospodarstw domowych z osobami z niepełnosprawnościami.

Po przekroczeniu limitu zużycia odpowiednio 2 tys., 2,6 tys. oraz 3 tys. kWh, gospodarstwa domowe za każdą kolejną zużytą kWh, będą rozliczane według cen i stawek opłat, które obowiązują w taryfie danego przedsiębiorstwa z 2023 r. lub w przypadku ofert wolnorynkowych – według cen zawartych w umowie ze sprzedawcą.

Kto więc wychował przynajmniej trójkę dzieci, teraz już dorosłych, ale dotąd nie korzystał z Karty Dużej Rodziny, może to rozważyć, aby uniknąć wyższych rachunków za prąd.

Co zrobić, aby taką kartę zdobyć? Należy złożyć wniosek w gminie odpowiadającej miejscu zamieszkania lub elektronicznie, za pośrednictwem Platformy Informacyjno-Usługowej Emp@tia (empatia.mpips.gov.pl). Kartę można także uaktywnić w aplikacji mObywatel.

Następnie u dostawcy prądu należy złożyć odpowiednie oświadczenie i kopię Karty Dużej Rodziny. Oświadczenia dostępne są na stronach internetowych dostawców prądu oraz w biurach obsługi klienta.

Źródło:
Katarzyna Waś-Smarczewska
Katarzyna Waś-Smarczewska
redaktor Bankier.pl

Redaktor prowadząca Bankier.pl, wydawca. W zespole Bankier.pl od 2008 roku. Absolwentka wrocławskiej polonistyki i specjalizacji edytorskiej, dyplom o komunikacji internetowej obroniła u prof. Jana Miodka. Chce, aby Bankier.pl był najlepszym źródłem informacji - podanych językiem zrozumiałym także dla osób, które nie mają wykształcenia ekonomicznego, a chcą znać i rozumieć zagadnienia dotyczące finansów. Telefon: 606 861 086

Tematy
Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Teraz BMW X3 już za 1400 PLN netto/mies. w ofercie BMW Comfort Lease.

Komentarze (12)

dodaj komentarz
zene
""Zamrożone ceny energii""

- -czytaj - podatki, kredyty, kradziez
od odwiaty, dluzby zdrowia itd.
Z pustego i Salomon nie nalewa

PIS finansuje progeamy socjalne,
infrastrukture idt Rosjan SPOTY
A Polak dla UKR wywali kasiore na pokolenia
jas2
Zwłaszcza kobiety, które urodziły i wychowały kilkoro dzieci powinny mieć wysokie przywileje w ciągu całego życia, a zwłaszcza na emeryturze, kiedy ich dzieci pracują i płacą podatki.
eglantyna
A jak nie było ich stać na rodzinę od lat 90-tych, przez bandyckie reformy Balcerowicza, Kaczyńskiego i Tuska, to nawet im emeryturę zabrać. Niech żyje myśl ekonomiczna rodem z gierkowskiej podstawówki, z PGR-u, z kanciapy PKP na odludziu, zza kierownicy łady!
jas2 odpowiada eglantyna
Kto pracuje i płaci podatki na emerytury bezdzietnych?

Nie wiesz, więc ci wyjaśnię. Dorosłe dzieci dzieciorobów.
szprotkafinansjery odpowiada jas2
Bezdzietnych do gazu! Chyba, że mają kota!
eglantyna odpowiada jas2
Pisowski niedouku w oparach absurdu! Czy wiesz, że bezdzietni płacą całe życie haracz do ZUS-u i spora ich część nie dożywa emerytury??? Gdzie są te pieniądze, pisowski darmojedzący suwerenie na garnuszku publicznym?
jas2 odpowiada eglantyna
Twoje wpłaty zostały wypłacone twoim rodzicom. Martw się, kto zarobi wypłatę twojej emerytury?
xxpp
genialne. dzieci dawno za granicą i tam płacą podatki, ale państwo wciąż pamięta o rodzicach.
jas2
Na 40 milionów Polaków, 2 miliony, czyli 5% pracuje za granicą.

Jeśli więc kobieta urodziła 4 dzieci, to 3,8 dziecka pracuje na nią w Polsce a 0,2 dziecka pracuje za granicą.
lubsuburbs odpowiada jas2
Liczba aktywnych zawodowo to 17 milionów Polaków, czyli te 2 miliony to prawie 12%.

Powiązane: Finanse seniorów

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki