REKLAMA

Karta Dużej Rodziny jest już dostępna w aplikacji mObywatel

2021-06-09 11:51
publikacja
2021-06-09 11:51
Karta Dużej Rodziny jest już dostępna w aplikacji mObywatel
Karta Dużej Rodziny jest już dostępna w aplikacji mObywatel
fot. Adrienn / / Pexels

Od środy każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny może z niej korzystać dzięki aplikacji mObywatel. "Dzięki temu karta stanie się jeszcze bardziej nowoczesna, to także znaczne ograniczenie biurokracji" - wskazuje szefowa MRiPS Marlena Maląg.

Dotychczas osoby mające tradycyjne Karty Dużej Rodziny musiały składać dodatkowy wniosek i wnosić opłatę, jeśli chciały z niej korzystać również w formie elektronicznej.

Aplikacja mObywatel umożliwi pobranie Karty Dużej Rodziny w wersji elektronicznej każdej uprawnionej osobie mającej PESEL i dowód osobisty, a w przypadku dzieci – mLegitymację.

"Jako rząd dążymy do tego, aby ułatwiać funkcjonowanie obywatelem. Od dzisiaj, każdy posiadacz Karty Dużej Rodziny będzie mógł z niej korzystać dzięki praktycznej aplikacji" - podkreśliła minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

"Dzięki temu rozwiązaniu Karta Dużej Rodziny stanie się jeszcze bardziej nowoczesna, to także znaczne ograniczenie biurokracji. To bardzo dobra wiadomość dla rodzin" - dodała szefowa MRiPS.

Wskazała, że w Polsce jest blisko 370 tys. rodzin wielodzietnych, w których żyje prawie 1,2 mln dzieci.

Karta Dużej Rodziny (KDR) to system zniżek dla rodzin wielodzietnych, w której rodzice mają lub mieli na utrzymaniu łącznie co najmniej troje dzieci. Rodzice otrzymują kartę niezależnie od tego, czy dzieci nadal są na ich utrzymaniu. Nawet jeśli wszystkie dzieci są już dorosłe i utrzymują się samodzielnie, rodzice mogą ją otrzymać.

Prawo do karty przysługuje także rodzicom zastępczym i osobom prowadzącym rodzinne domy dziecka – otrzymują oni KDR na takich samych zasadach jak rodzice. Prawo do karty przysługuje także małżonkowi rodzica.

Dzieci (w tym dzieci umieszczone w rodzinach zastępczych lub rodzinnych domach dziecka) również otrzymują Kartę Dużej Rodziny – po spełnieniu określonych warunków. Dzieci te muszą być w wieku do 18. roku życia, lub do 25. roku życia, jeśli uczą się w szkole, lub szkole wyższej. Limity wiekowe nie obowiązują dzieci, które legitymują się orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu umiarkowanym lub znacznym.

Kolejnym warunkiem otrzymania KDR jest to, aby w chwili składania wniosku co najmniej troje dzieci w rodzinie spełniały wymienione wyżej kryteria. Jeśli w rodzinie tylko jedno lub dwoje dzieci spełnia te warunki, Kartę Dużej Rodziny otrzymają tylko rodzice.

Prawo do karty przysługuje tylko osobom mieszkającym w Polsce. Kartę mogą otrzymać nie tylko osoby posiadające obywatelstwo polskie, ale także obywatele państw członkowskich Unii Europejskiej, państw członkowskich Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) oraz członkowie ich rodzin, a także cudzoziemcy mający prawo stałego pobytu w Polsce, status uchodźcy, a także część cudzoziemców, którzy mają prawo czasowego pobytu (tu w zależności od podstawy prawnej tego zezwolenia).

Wniosek o Kartę Dużej Rodziny może złożyć każdy pełnoletni członek rodziny – rodzic, małżonek rodzica, pełnoletnie dziecko.

Dzięki KDR osoby z rodzin wielodzietnych mogą korzystać m.in. z ustawowych zniżek m.in. na przejazdy kolejowe (rodzice lub małżonkowie rodziców – 37 proc. na bilety jednorazowe oraz 49 proc. na miesięczne), zniżek w opłatach paszportowych (75 proc. w przypadku dzieci i 50 proc. w przypadku rodziców i małżonków rodziców), darmowego wstępu do parków narodowych.

W Karcie Dużej Rodziny uczestniczą firmy z różnych branż – od sklepów dla dzieci, przez sklepy z odzieżą, obuwiem, księgarnie, hipermarkety, sklepy elektroniczne, jubilerskie, ośrodki wypoczynkowe, kina, baseny, centra rozrywki.

Z danych resortu rodziny wynika, że obecnie w całym kraju zniżki oferuje 8,5 tys. partnerów w 28,7 tys. lokalizacji. Korzysta z nich ponad 1 mln 77 tys. rodzin, a liczba aktywnych kart przekroczyła 3,4 mln.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec

kkr/ mhr/

Źródło:PAP
Tematy
Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Sprawdź jak zyskać 350 zł z Kontem Jakie Chcę

Advertisement

Komentarze (0)

dodaj komentarz

Powiązane: Cyfryzacja

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki