REKLAMA

Zamknięte miasto w Rosji odcięte od świata. Żywność dostarczają śmigłowce

2021-02-28 06:00
publikacja
2021-02-28 06:00
Wikipedia.org

Osiedle Ostrownoj w rosyjskim obwodzie murmańskim, na Półwyspie Kolskim, zostało odcięte od świata, gdy jedyny statek kursujący między nim i resztą półwyspu trafił do remontu. Żywność muszą teraz dostarczać śmigłowce.

Miejscowość Ostrownoj, w której niegdyś stacjonowały atomowe okręty podwodne, wciąż ma status miasta zamkniętego. Dawniej mieszkało tam prawie 15 tysięcy ludzi, dziś osiedle liczy zaledwie 1700 mieszkańców. Ostrownoj nie ma połączeń lądowych z resztą półwyspu. Do Murmańska można dotrzeć tylko na pokładzie statku motorowego Kławdija Jełanskaja.

Po tym, gdy jednostka ta trafiła do remontu w połowie stycznia, mieszkańcy zaalarmowali w mediach społecznościowych, że zapasy żywności w sklepach się kurczą.

Kławdija Jełanskaja jest w tej chwili ostatnią z łącznie ośmiu bliźniaczych jednostek zbudowanych w latach 70. XX w. dla ZSRR w byłej Jugosławii. Okręty nosiły imiona radzieckich aktorek teatralnych. Wszystkie były przygotowane do żeglugi w wodach Arktyki. Od dłuższego czasu powtarzały się na statku problemy techniczne.

W środę Ostrownoj otrzymał dwie tony owoców, warzyw i nabiału, dostarczone śmigłowcem. Władze regionu zapowiedziały skierowanie do osiedla innego statku, który ma przywieźć osiem ton ładunku.

Kławdija Jełanskaja ma wrócić na stałą trasę w marcu, jednak - jak zaznacza portal The Barents Observer - termin ten może się przesunąć.

awl/ akl/

Źródło:PAP
Tematy
Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Kredyt dla firm. Marża od 2,4% z ubezpieczeniem. 0% prowizji za udzielenie.

Advertisement

Komentarze (3)

dodaj komentarz
uczen_manueli_g
Wszystkich pisuarów tam zamknąć. By se krzewili swoją wizję najlepszego świata.
chudy_january
czyli postęp na lewicy ! kiedyś niemiecka lewica budowała Auschwitz by palić Polaków, a soviecka lewica strzelała w tył głowy Polakom (Katyń). Dziś trzecie pokolenie tejże lewicy, chce tylko wysyłać Polaków na Syberię... jest postęp...!
uczen_manueli_g odpowiada chudy_january
Ten postęp warty jest powtórzenia lekcji geografii ze szkoły podstawowej.

Dla pisuara wszystko co na wschód od Polski to Syberia. Nawet Półwysep Kolski.

Powiązane

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki