REKLAMA

"Zamknięcie rządu" w USA. Groźba stała się faktem

2018-01-20 08:19
publikacja
2018-01-20 08:19

W piątek o północy czasu miejscowego (godz. 6 rano w Polsce) nastąpiło zawieszenie działalności rządu federalnego USA w rezultacie nieuchwalenia przez Senat prowizorium budżetowego, które umożliwiało finansowanie rządu i instytucji federalnych przez kolejny miesiąc. Głosowanie w tej sprawie w poniedziałek o 18 czasu polskiego.

fot. Chris Fitzgerald / / FORUM

Republikanom nie udało się zgromadzić w Senacie 60 głosów potrzebnych do uchwalenia prowizorium budżetowego. W rezultacie rząd federalny z braku pieniędzy na dalszą działalność rozpoczął "zawieszanie" (ang. shutdown) swojej działalności.

Fiasko nastąpiło mimo intensywnych zakulisowych negocjacji między Republikanami i Demokratami, które trwały do ostatniej chwili i mimo interwencji prezydenta Donalda Trumpa. Biały Dom oskarżył Demokratów o "wzięcie Amerykanów za zakładników" swoich kalkulacji politycznych.

W głosowaniu zakończonym formalnie po północy czasu lokalnego, a więc już po ogłoszeniu niewypłacalności rządu, za kolejnym przedłużeniem prowizorium budżetowego głosowało 50 senatorów, w tym pięciu z Partii Demokratycznej. Przeciw przedłużeniu dalszego funkcjonowania rządu w oparciu o prowizorium budżetowe, bez stałego budżetu, głosowało 49 senatorów, w tym czterech Republikanów.

Prezydent Trump odwołał w piątek wyjazd do swojej rezydencji Mar-a-Lago na Florydzie, gdzie zbierają się najmożniejsi darczyńcy Partii Republikańskiej, i do ostatniej chwili starał się przekonać senatorów do głosowania za przedłużeniem prowizorium.

Przed głosowaniem w Senacie 45. prezydent Stanów Zjednoczonych spotkał się nawet z przywódcą demokratycznej mniejszości senatorem Chuckiem Schumerem, ale rozmowa nie zaowocowała kompromisem.

Po fiasku prób zachowania płynności finansowej rządu rzeczniczka prasowa Białego Domu Sarah Sanders nazwała Demokratów "nieudacznikami", a senatora Schumera obarczyła winą za doprowadzenie do pierwszej niewypłacalności rządu federalnego od roku 2013.

Przemawiający w Senacie Schumer obarczył z kolei winą za to prezydenta Trumpa. "Zawieszenie działalności rządu jest odpowiednim symbolem chaosu pierwszego roku rządów Donalda Trumpa" - ocenił.

Efekty zawieszenia działalności nie od razu dadzą się we znaki Amerykanom, ponieważ rząd federalny rozpoczął wyhamowywanie swoich obrotów podczas weekendu, kiedy większość instytucji federalnych jest zamknięta.

Skutki zawieszenia rządu federalnego najszybciej odczują turyści odwiedzający Waszyngton, kiedy w sobotę nie wejdą do zamkniętych z tego powodu muzeów. Miłośnicy przyrody będą mniej zawiedzeni, ponieważ dyrektor budżetu Białego Domu John "Mick" Mulvaney obiecał, że parki narodowe nie zostaną całkowicie zamknięte.

Problemy dla większej grupy Amerykanów zaczną się, jeśli do poniedziałku senatorowie nie znajdą jakiegoś rozwiązania. Tego dnia ponad 850 tys. cywilnych pracowników rządu federalnego zostanie zwolnionych bez pensji.

Mulvaney obiecał, że 1,3 mln żołnierzy służby czynnej nadal będzie otrzymywać żołd, jednak szef Pentagonu James Mattis stwierdził w piątek, że operowanie amerykańskich sił zbrojnych w oparciu o prowizorium budżetowe od października 2017 roku odbiło się na morale żołnierzy.

Podstawowe resorty i służby federalne niezbędne dla bezpieczeństwa państwa będą nadal prowadziły swoją działalność. Również federalny system emerytalny Social Security Administration będzie wysyłał czeki. Jednak ponad 8 mln. dzieci z najbiedniejszych rodzin nie będzie miało federalnego ubezpieczenia medycznego.

Zdaniem ekspertów rządowych jeden dzień zawieszania działalności rządu federalnego oznacza straty w wysokości 1,5 mld USD.

Co ważniejsze, jak podkreślają obserwatorzy, zawieszenie działalności rządu związane jest z poważnymi kosztem - politycznymi, szczególnie przed wyborami do Kongresu w listopadzie bieżącego roku. Większość amerykańskich komentatorów nie ma żadnych wątpliwości, że polityczne koszty zawieszania działalności rządu aż do odwołania poniosą rządzący w Białym Domu i posiadający większość w obu izbach Kongresu politycy Partii Republikańskiej.

Z Waszyngtonu Tadeusz Zachurski (PAP)

tzach/ cyk/

Źródło:PAP
Tematy
Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Nawet 360 zł z Kontem 360° w Banku Millennium

Komentarze (16)

dodaj komentarz
open_mind
A tymczasem: PROOF: British Intelligence Spied on Donald Trump at the Direct Request of President Barack Obama and a later Renewed Request by Susan Rice - NO WARRANTS!
bpv
Tak powinno też być u nas, jest suma do przeznaczenia na administrację i nie może być przekroczona, do tego skrajnie jawny budżet każdej administracji i urzędu.
Jak ma sięzwiększać zatrudnienie w tej jakże potrzebnej nam administracji, to muszą sobie poradzić z obecnymi pieniędzmi i się nimi podzielić, albo
Tak powinno też być u nas, jest suma do przeznaczenia na administrację i nie może być przekroczona, do tego skrajnie jawny budżet każdej administracji i urzędu.
Jak ma sięzwiększać zatrudnienie w tej jakże potrzebnej nam administracji, to muszą sobie poradzić z obecnymi pieniędzmi i się nimi podzielić, albo mieć jeden miesiąc bezpłątnego urlopu jak zabraknie środków.
To i tak nic by się im nie stało, bo w administracji panuje 13M kalendarz pensji, niespotykany w życiu rzeczywistym. :-)
open_mind
Komentarz bardzo naiwny. Tak jak by dzieciak pisał.
open_mind
Zamknięcie: Demokraci – Republikanie to tylko cyrk dla prostego luda. System USA się zdegenerował, za kurtynami mają o wiele wiele większe problemy jak zamknięcie rządu (prawda że to fajnie brzmi?) i totalna niewypłacalność. Większy i poważny problem Washington ma z Memo które się ukazało i obnaża korupcje systemu Zamknięcie: Demokraci – Republikanie to tylko cyrk dla prostego luda. System USA się zdegenerował, za kurtynami mają o wiele wiele większe problemy jak zamknięcie rządu (prawda że to fajnie brzmi?) i totalna niewypłacalność. Większy i poważny problem Washington ma z Memo które się ukazało i obnaża korupcje systemu gdzie około 2/3 tak jak zawsze piszę senatorów powinno być wyrzuconych i oskarżonych o kryminalno korupcyjną działalność. Obecnie trwa walka o ujawnienie tego Memo dla prostego luda. Ciekawe czy będą mieli siłę i zrobią tak jak w Polsce w afera ”Sowa i Przyjaciele” Gdzie przestępcy zaczęli ścigać ujawniających. Podsumowując obecnie demokraci są w panice że kurtyny opadną i obnażą ich kryminalną działalność pod przykrywką demokracji. Jak to memo wypłynie do publiczności to spodziewajmy się – sam nie wiem jak to nazwać ale dużych dużych zmian , łącznie ze zmianami w FBI. Demokraci nawet nie przypuszczali że Clintonowa może przegrać z Trumpem. Pozdrawiam i miłego. Ps. Memo ujawniono tylko dla senatorów, i tylko jeden! Demokrata był zainteresowany jego przeczytaniem.
open_mind
Dodatek: W TV Fox w wywiadzie udzielonym przez jednego z republikanów, ze względu na tajność tego dokumentu powiedział że jest on porażający i powinien być ujawniony do powszechnej publikacji jak najszybciej.
open_mind
Widzę że prosty lud mnie "czerwieni". Tak Polska z tym prostym ludem nigdy nie wsunie się na czołówkę, i do awangardy świata. taki mamy naród, nie obawiam się użyć tego słowa- ZACOFANY a myślą że dzięki mas mediom są do "przodu" i cała sromota Polska to przez Rosję i nasze położenie geograficzne.Widzę że prosty lud mnie "czerwieni". Tak Polska z tym prostym ludem nigdy nie wsunie się na czołówkę, i do awangardy świata. taki mamy naród, nie obawiam się użyć tego słowa- ZACOFANY a myślą że dzięki mas mediom są do "przodu" i cała sromota Polska to przez Rosję i nasze położenie geograficzne. Masakra !! Można by zawyć ale co to da?. Czemuś biedny boś ***** czemuś ***** boś biedny.
open_mind
Mam jedną poradę dla Polskiego luda: Pilnujcie jabłek bo Putin jedzie po nie czołgiem!
wektorwg odpowiada open_mind
Jeżeli uważasz FOX za wiarygodną stację to faktycznie masz problemy...
Twoje leczenie może być kosztowne
open_mind odpowiada wektorwg
Innymi słowy: Witamy na łamach bankier.pl sympatyka Fake News CNN.com Ps. Liberalism Is a Mental Disorder.
bialy_kruk
Artykuły podobnej tresci czytałem jak S&P500 był na poziomie 1200 pkt.W Zwiasku z tą informacją w PN wig 20 spadnie a giełdy w USA urosna bo będą dyskontowac nowe ltwarcie rządu w usa.

Powiązane: USA: giełdy i gospodarka

Polecane

Najnowsze

Popularne

Ważne linki